P. ŽIDONIO nuotr.

Turistiniai maršrutai – per dumblynus

Turistiniai maršrutai – per dumblynus

Viena iš įdomesnių vietų, kurią siūloma būtinai aplankyti į Panevėžį užsukantiems turistams – raktų uosis Birutės gatvelėje.

Tik bėda, kad iš akmenų grįsta gatvelė jau kone virtusi dumblo pelke. Joje įsikūrę panevėžiečiai kartą praeiviams net guminę valtį pripūtė, nes įveikti senąjį grindinį buvo neįmanoma nei pėsčiomis, nei automobiliu.

Žinutė iš praeities

Panevėžietis Vidmantas Perevičius, užeigos „Seklyčia prie uosio“ savininkas, pasakoja ne kartą prašęs Panevėžio savivaldybę Birutės gatvelę bent nuvalyti.

„Nesuprantu, kodėl Savivaldybė ragina pranešti apie opias problemas mieste, bet nededa jokių pastangų spręsti jas. Niekas nereaguoja į mūsų prašymą“, – nusivylęs V. Perevičius.

Dalis šios gatvelės dengta asfaltu, dalis – akmeninis grindinys, atkastas prieš gerą dešimtmetį, statybininkams tiesiant kanalizacijos tinklus.

Nustatyta, kad šis grindinys skaičiuoja beveik 200 metų. Įsikišus paveldosaugininkams, nuspręsta jį išsaugoti, tačiau nuo tada Birutės gatvė tapo sunkiai įveikiama.

„Asfaltuota gatvės dalis yra gerokai aukščiau, tad po gausesnio lietaus tiesiog viskas subėga ant akmeninio grindinio. Gatvė pačiame miesto centre, kasdien pilna turistų, bet pasitinka toks vaizdas – neišbrendamas dumblas“, – pasakojo V. Perevičius.

Akmenimis grįsta Birutės gatvele apžiūrėti legendinio raktų medžio traukiantys turistai priversti bristi per dumblyną. P. ŽIDONIO nuotr.

Akmenimis grįsta Birutės gatvele apžiūrėti legendinio raktų medžio traukiantys turistai priversti bristi per dumblyną. P. ŽIDONIO nuotr.

Galerija

Lankoma turistų ir jaunavedžių

Į Birutės gatvelę lankytojai važiuoja apžiūrėti ir nusifotografuoti prie garsiojo Teisybės medžio – raktų uosio. Tikima, kad ne kartą kelis gaisrus ir piktavalių žmonių niokojimus ištvėręs ir pasmerktas nukirsti uosis dabar dovanoja savo ypatingą energiją. Savo pėdsakus prie jo kamieno palieka ir rakto į šeiminę laimę ieškantys jaunavedžiai. Ant šio medžio raktai pradėti kabinti neatsitiktinai. Po kasinėjimų šalia uosio aptikta dėžė su septyniasdešimčia raktų, tad visi jie ir buvo sukabinti. Lietuviai tikėjo, kad kabinami matomoje namų vietoje raktai yra kaip savotiška šeimos apsauga, apsauginis amuletas.

Šioje gatvelėje dėmesį patraukia ir panevėžiečio, įvairių kūrybinių idėjų sumanytojo Rimanto Kielos instaliacija – iš krūvos nebereikalingų ir surūdijusių įrankių sumeistrauta skulptūra koronavirusui, kuri po pandemijos virto mėšlavabaliu, stumiančiu savąjį rutulį.

„Saugojome grindinį nuo vandalų, kurie tik jį atkasus kėsinosi išnešioti po akmenį. Dabar rūpinamės, kad nuolatinė drėgmė jo nesugadintų.“

A. Jonušis

Vieni čia mato darbštų ir sąžiningą politiką, kiti – tą, kuris per savo kadenciją tik mėšlą ir težarsto. Dar kitiems ji turi panašumų su lietuvių grožinės literatūros tėvo Kristijono Donelaičio poemoje „Metai“ apdainuotu mėšlavabaliu, tad, ironizuojama, dumble paskendusi Birutės gatvelė tik dar labiau šį įvaizdį sustiprina.

„Turistų kasdien pilna, o gatvė labai negražiai atrodo. Iš pradžių dar pats su savo darbuotojais tvarkiau gatvelę, bet darbų tiek, kad visko nespėjame. O juk Savivaldybės valdoma įmonė „Panevėžio specialus autotransportas“ turi įvairiausios technikos, kodėl negali nors porą kartų per metus nuvalyti ir šią gatvę. Pagaliau juk yra yra ilgalaikių bedarbių, kodėl jie negali atidirbti už pašalpas, tvarkydami viešąsias erdves. Užtektų vieno žmogaus ir jis per dvi tris dienas sutvarkytų. Būdų sutvarkyti Birutės gatvelę tikrai yra, ir nieko sudėtingo, gaila, kai niekas net nebando to daryti“, – kalbėjo V. Perevičius.

P. ŽIDONIO nuotr.

P. ŽIDONIO nuotr.

Net valtį pūtė

Keramikas Algirdas Jonušis, kurio iniciatyva Birutės gatvelėje atsirado raktų medis, teigė, kad problemą padėtų išspręsti tinkamas lietaus nuotekų ar bent takelio vandeniui nubėgti įrengimas.

„Neva norėjote akmeninio grindinio, tai ir turėkitės tą purvą. O juk tereikia geros talkos“, – mano A. Jonušis.

Pasak jo, kadangi akmeninis grindinys yra žemiau nei asfaltuota gatvės dalis, nuo nuolatinės drėgmės dalis grindinio net susmego.

„Saugojome grindinį nuo vandalų, kurie tik jį atkasus kėsinosi išnešioti po akmenį. Dabar rūpinamės, kad nuolatinė drėgmė jo nesugadintų. Kartą net pripučiamą valtį palikome, nes bala buvo tokia, kad įveikti jos nebuvo galima nei automobiliu, nei pėsčiomis“, – pasakojo A. Jonušis.

P. ŽIDONIO nuotr.

P. ŽIDONIO nuotr.

Galerija

Ribotos galimybės

Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjas Dalius Vadluga patvirtino, kad Savivaldybę pasiekę skundai dėl netvarkomos Birutės gatvelės.

„Reikia žiūrėti, iš kur ten tiek to dumblo atsirado, kas jo tiek prinešė. Pats nuvyksiu pasižiūrėti, kokia situacija. Žiūrėsime, ką galima padaryti“, – pažadėjo D. Vadluga.

Tiesa, jis pridūrė, kad galimybės išspręsti nuolat skęstančios gatvelės problemą ribotos, mat joje neįrengta lietaus nuotekų sistema.

„Labai kažko nepadarysime, lietaus nuotekų nėra, gatvė grįsta akmenimis, tad ir jos tvarkymo galimybės ribotos, juk žvyro nepripilsime. Yra parengtas projektas, apimantis centrinės miesto dalies mažųjų gatvelių sutvarkymą, bet kol kas tai ateities klausimas“, – kalbėjo D. Vadluga.

Komentarai

  • Tai prieš 200 metų visas Panevėžys taip atrodė. Viskas čia normalu. Turistai tai turėtų pamatyti ir atitinkamai įvertinti.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų