Young girl holding alcohol and crossed her hands. High quality photo

Nors visuomenės požiūris į saugų vairavimą keičiasi, bet tobulėti dar yra kur

Nors visuomenės požiūris į saugų vairavimą keičiasi, bet tobulėti dar yra kur

Susibūrimai, šventės, įvairūs masiniai, vieši renginiai – puiki priemonė atsipalaiduoti po įtemptos darbo savaitės, susitikti su bičiuliais, artimaisiais.  Deja, tokiuose susibūrimuose dažnai vartojamas alkoholis, o atvykus į renginį savo automobiliu, gali kilti pagunda juo ir grįžti, nors išgerta gerokai daugiau, nei minimali dozė.

Kiekvienam skirtingos poveikio priemonės

Kultūros centrų asociacijos viceprezidentė Virginija Naudžiūtė sako, kad kultūros darbuotojams visada smagu savo bendruomenėms suorganizuoti renginį, tačiau neslepia, kad kai kuriuose iš jų savivaldybė išduoda leidimus prekiauti ne tik maisto produktais, bet ir silpnais alkoholiniais gėrimais.  „Tad jei kažkas į renginį atvyko su automobiliu, pats ir turėtų prisiimti atsakomybę. Be abejo, švietimas turi būti kartu ir šis procesas turėtų suktis nenutrūkstamai, ne tik renginiuose, kur vartojamas alkoholis“.

Pašnekovės teigimu, pagrindinis renginių organizatorių tikslas – masinėse šventėse žmones sudominti ir užimti taip, kad nekiltų noras savęs papildomai stimuliuoti psichiką veikiančiomis medžiagomis. „Na, o jei kažkam kyla noras pavartojus alkoholio sėsti prie vairo, tai ne mūsų valioj viską sukontroliuoti. Bet įprastai masiniuose renginiuose budi policijos pajėgos“, – sako V. Naudžiūtė.

Daug laiko žmonių apsuptyje praleidžianti kultūros darbuotoja teigia pastebinti, kad situacija keičiasi, sąmoningumas auga ir publika neretai moka linksmintis be jokio alkoholio, tačiau, kaip rodo policijos suvestinės, situacija keliuose kol kas nėra tokia, kokios daugelis tikėjosi prieš kelerius metus sugriežtinus atsakomybę. „Neseniai skaičiau, kad priemonės elgesiui pakeisti kiekvienam veikia skirtingos. Vieniems užtenka švietimo, kitiems reikia parodomųjų, o tretiems tiesioginių bausmių, kad suprastų, kokia iš tiesų galima žala, kai prie vairo sėdi neblaivus. Griežtinti bausmių, mano manymu, nereikia, jos ir taip gana griežtos, bet reikia skatinti tų bausmių neišvengiamumą. Gerai, kai matome, kad ir garsūs žmonės neišvengia bausmių, jų viešas atgailavimas kai kuriais atvejais taip pat gali būti paveikus. Nesu šios srities ekspertė, bet žinau, kad per daugelį metų susiformavę įpročiai ir mąstymas keičiasi sunkiai, tad susimąstyti priverčia tik baimė būti nubaustam ar net pati bausmė. Tai puikiai iliustruoja ir greičio matuokliai – kol jų nebuvo, žymiai daugiau vairuotojų viršydavo greitį“, – sako Kultūros centrų asociacijos viceprezidentė.

Visuomenės elgesys keičiasi

Kol viena visuomenės daliai sunkiai sekasi keisti įpročius, kita jau sparčiai žengia kita kryptimi. V. Naudžiūtė pastebi, kad pastaruoju metu daugėja „blaivių“ festivalių, renginių be svaigalų ir jie sutraukia gana gausų būrį dalyvių. „Todėl negalime sakyti, kad viskas yra vien pilka, visuomenės elgesys tikrai keičiasi. Tačiau nepaneigsime, kad daliai visuomenės iki sąmoningumo dar toli ir turime gerai pagalvoti, ką su jais daryti“, – sako pašnekovė.Vis tik ji nusiteikusi optimistiškai, nes tuose renginiuose, kur ir būna alkoholio, žmonės jį vartoja saikingiau, nei prieš 15 metų.

Jai pritaria ir renginių vedėjas Audrius Cinkutis. Šeimos šventės, jubiliejai, vestuvės – jo darbo kasdienybė, o tokiuose renginiuose gausu ir alkoholio. „Dirbu visoje Lietuvoje, bet neteko matyti, kad kas nors iš šventės išvyktų pavartojęs. Atvirkščiai – pastebiu, kad šeimos dažnai susitaria, kuris iš vairuojančiųjų alkoholio nevartos, o jei išvakarėse ir buvo vartota, tai iš ryto alkotesteriu pasitikrinama, ar alkoholis iš organizmo jau pasišalino. Manau, kad atsiranda vis daugiau atsakomybės, juolab kad skaudžių pavyzdžių ir taip apstu“.

Renginių vedėją vis dar stebina žiniasklaidoje aprašomi atvejai, kai net matydami pažįstamą žmogų, iš renginio išvažiuojantį akivaizdžiai neblaivų, nedaro nieko, kad jį principingai sustabdytų. „Matyt galvoja, kad ai, ne mano reikalas, tave pagaus, tu ir atsakysi. Bet parodydami savo nepakantų požiūrį į vairavimą išgėrus, gal paskatintume žmogų iš šventės grįžti taksi automobiliu“?

Publikacija parengta bendradarbiaujant su AB Lietuvos automobilių kelių direkcija.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų