Daug metų negalią turėjusiam panevėžiečiui „Sodra“ pranešė, kad šis ne dėl savo paties kaltės privalantis valstybei grąžinti daugiau nei 1 600 eurų. P. ŽIDONIO nuotr.

Negalią išgydė įstatymai

Negalią išgydė įstatymai

Prieš daug metų iki pat pensijos neįgaliu pripažintas panevėžietis prastėjant sveikatai kreipėsi į medikus dėl darbingumo lygio peržiūrėjimo.

Jis vis dar negali patikėti išgirstu verdiktu: sveikas ir dar gerokai skolingas valstybei už mokėtą negalios pensiją.

„Sodros“ laiškas atėmė amą

Panevėžietis 59-erių Kęstutis Dambrauskas, ištvėręs dvi stuburo operacijas, tvirtina dėl nugarą veriančių skausmų negalintis nė krepšio su pirkiniais parsinešti, į butą penktame aukšte kopia kone dešimt minučių, iš namų neišeinantis be inhaliatoriaus, gelbėjančio nuo bronchinės astmos dusulio. Tačiau neseniai sužinojo, kad darbingumą nustatančioms institucijoms jis – sveikas ir darbingas žmogus.

Tokios staigmenos sulaukęs panevėžietis amo neteko dargi gavęs „Sodros“ pranešimą, kad privalantis jai grąžinti per 1 600 eurų, ne dėl jo kaltės aštuonis mėnesius neva neteisėtai mokėtos neįgalumo pensijos.

Skolininkas ne dėl savo kaltės

„Iš kur man imti tokius pinigus, mano sąskaita tuščia“, – drebančiomis rankomis K. Dambrauskas rodo gegužės pabaigoje gautą „Sodros“ pranešimą.

„Prašome ne dėl Jūsų kaltės susidariusią 1653,45 Eur pensijos permoką padengti sumokant į vieną iš žemiau nurodytų Fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sąskaitų“, – teigiama panevėžiečiui dar labiau per sveikatą kirtusiame rašte.

Tokia skola, kaip aiškina „Sodra“, susidarė, nes šioji iš Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros pavėluotai sulaukė duomenų,  kad K. Dambrauskas nuo pernai rugsėjo 22 dienos pripažintas darbingu.

Pasak „Sodros“, dėl to nuo 2023-iųjų spalio 1-osios iki šių metų gegužės 31 dienos jam buvo nepagrįstai išmokėta netekto darbingumo (negalios) pensija – iš viso 1653,45 Eur.

Po tokios žinios, kad nors ligotas, bet oficialiai yra sveikas, o dar ir skolingas valstybei, 59-erių K. Dambrauskas prisipažįsta nebežinantis, ko griebtis.

„Šiandien turėjo būti pervesta negalios pensija, bet sąskaitoje – nuliai“, – atsidūsta panevėžietis.

Neturintis sveikatos nei ilgiau paeiti, nei pastovėti, kamuojamas bronchinės astmos, kelių pirštų netekęs panevėžietis sužinojo, kad daug metų turėjęs negalią staiga tapo darbingu. ASOCIATYVI ARCHYVO nuotr.

Neturintis sveikatos nei ilgiau paeiti, nei pastovėti, kamuojamas bronchinės astmos, kelių pirštų netekęs panevėžietis sužinojo, kad daug metų turėjęs negalią staiga tapo darbingu. ASOCIATYVI ARCHYVO nuotr.

Pensijos nebelaukė

К. Dambrauską jau kone ketvirtį amžiaus slegia rimtos sveikatos bėdos.

Jam atliktos dvi stuburo operacijos, kankina bronchinė astma, „šokinėjantis“ kraujo spaudimas. Vyrui nupjauti du kairės rankos pirštai.

„Po antros stuburo operacijos atrofavosi dešinės kojos raumenys. Negaliu ilgiau paeiti, negaliu ilgiau pastovėti – greitai pradeda skaudėti pusiaują. Be vaistų nuo skausmo – tablečių ar tepalo – negalėčiau nė dienos išbūti. Visada nešiojuosi pypkę nuo astmos“, – vardija panevėžietis.

Dar 2010-aisiais jam buvo nustatytas neįgalumas iki pat pensijos, tai yra 2027-ųjų.

Kaip tvirtina K. Dambrauskas, nuo tada jo sveikata eina tik prastyn.

„Jaučiau, kad sveikata kur kas prastesnė nei tada, kai buvo skirta trečioji neįgalumo grupė. Nusprendžiau, kad reikia eiti pas gydytoją“, – pasakoja pašnekovas.

„Kaip galėjau žinoti, kad mokama neįgalumo pensija man nepriklauso?“

K. Dambrauskas

Nei paeiti, nei pakelti

Pernai rugsėjį K. Dambrauskas pasakoja kreipęsis į šeimos gydytoją dėl darbingumo lygio peržiūrėjimo.

Gydytoja jį nusiuntė pas traumatologą, pulmonologą, reabilitologę.

„Pulmonologas išrašė naujų vaistų. Reabilitologė paprašė atsisėsti – aš tą galiu padaryti. Bet negaliu ilgiau vaikščioti. Anksčiau eidavau, kur reikėdavo, o dabar paėjus 500 metrų pradeda laužti  juosmenį. Parėjęs turiu greitai gulti arba tiesiai kaip mietas sėsti. Ir panešti nebegaliu. Su žmona ėjome iš parduotuvės, kiek paėjęs, sakau: nebegaliu, visiškai nebeturiu sveikatos – tu maišelį panešk. Kurią dieną į penktą aukštą lipau aštuonias minutes“, – guodėsi vyras.

К. Dambrauskas su žmona namuose prižiūri sunkiai vaikštančią motiną. Anot pašnekovo, ligota moteris nė 60 kg nebesveria, bet ir tokiai smulkutei sūnus nebepajėgus padėti.

„Kartą namuose ją nukritusią bandžiau kelti, kažkas man viduje trūko ir pradėjo bėgti kraujas. Greitoji mane išvežė“, – kalbėjo panevėžietis.

Nesuprato, kad sveikas

К. Dambrauskas tvirtina nė neįsivaizdavęs, kad darbingumo lygį vertinantiems medikams jis pasirodys sveikas ir drūtas.

Pašnekovas tikina tik dabar, gavęs „Sodros“ pranešimą, sužinojęs, kad yra darbingas.

„Gavau tą negalios pensiją ir man nė į galvą nešovė, kad ji man nepriklauso“, – guodėsi panevėžietis.

Vyras rodo dar šių metų balandį gautą Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos sprendimą, kuriame rašoma, kad „įvertinus medicininius bei asmens veiklos ir gebėjimo dalyvauti kriterijus, nustatytas 65 proc. darbingumo lygis“. Toks darbingumo lygis K. Dambrauskui patvirtintas nuo pernai rugsėjo 22-osios.

„Tokį atsakymą gavau tik šį balandį, tai kodėl man „Sodra“ apskaičiavo skolą nuo pernai spalio? Kaip galėjau žinoti, kad  mokama neįgalumo pensija man nepriklauso?“ – valstybės institucijų vingrybių nesupranta K. Dambrauskas.

Darbo nebesitiki rasti

Po tokio „Sodros“ pranešimo be pajamų likęs iš tiesų ligotas, bet popieriuose sveikas vyras kreipėsi į Užimtumo tarnybą.

Per gyvenimą K. Dambrauskas yra dirbęs ir parduotuvės apsauginiu, ir salės darbuotoju.

Visgi pripažįsta dabar neturintis vilčių, kad jam, ligotam ir dar stovinčiam ant 60-ies metų slenksčio, pasiūlys darbo.

„Net nežinau, ką galėčiau dirbti. Prie staklių fabrike neišstovėsiu – skauda nugarą, kokių laidelių gamykloje pinti irgi negaliu – neturiu pirštų“, – guodžiasi K. Dambrauskas.

„Kadaise dirbau mėsininku. Draugas, žinodamas apie tokį mano buvusį amatą, paprašė jo namuose pusė kiaulės išdarinėti. Nuvažiavau, penkias minutes papjaustau, 10 minučių stoviu išsitiesęs, nes pusiaują skauda. Draugas pagailėjo, sako, nebepjaustyk, kitą mėsininką rasiu. Bet pagal mūsų institucijas einu sveikyn ir sveikyn, gal jau ir lakstyti pradėsiu“ – ironizuoja panevėžietis.

Anot jo, iki šio birželio „Sodros“ mokama 219 eurų negalios pensija buvo jo vienintelės pajamos. Dabar, guodžiasi vyras, jo sąskaita visiškai tuščia.

„Net autobuso bilietui žmona eurą davė. O anksčiau už pusę kainos važinėjau“, – atsidūsta pašnekovas, vartydamas beverčiu tapusį neįgaliojo pažymėjimą su jame išmuštomis skylutėmis.

Vertino septynis mėnesius

Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra nesutinka, kad K. Dambrauskas valstybės skolininku tapo dėl jos kaltės.

Agentūros Panevėžio teritorinio skyriaus patarėjos Neringos Orlonės teigimu, K. Dambrauskui dar nuo 2010-ųjų iki senatvės pensijos sukakties dienos 2027 m. lapkričio 29-osios buvo nustatytas 50 proc. darbingumo lygis.

„Bet gyventojas 2023 m. rugsėjo 22 dieną kreipėsi į agentūrą pakartotinai nustatyti dalyvumo lygį“, – teigiama patarėjos atsiųstame atsakyme.

Anot jos, tų pačių metų spalį Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos Šiaulių II teritorinis skyrius paprašė papildomų medicininių dokumentų.

Jie gauti tik šių metų balandį.

„Vertinimas pabaigtas 2024 m. balandžio 18 dieną. Asmeniui nustatytas jau 65 procentų dalyvumo lygis“, – komentavo N. Orlonė.

Žmonės su negalia – įstatymo spąstuose

N. Orlonė patvirtina, kad šias išvadas K. Dambrauskas atsiėmė Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros Panevėžio padalinyje praėjus vos keturioms dienoms po įvertinimo – balandžio 22-ąją.

Pasak patarėjos, „Sodra“ neteisi teigdama, kad agentūra jai pavėluotai perdavė informaciją, jog K. Dambrauskas pripažintas darbingu.

„Agentūra laiku perdavė informaciją „Sodrai“: asmens prašymo vertinimas baigtas tik 2024 metų balandžio 18 dieną“, – patvirtino N. Orlonė.

Nors, kaip sakė agentūros atstovė, nei ši institucija, nei juo labiau K. Dambrauskas anksčiau negalėjo žinoti, kad jis bus pripažintas darbingu, bet didžiausias paradoksas, jog žmogus vis tiek skolingas „Sodrai“ už iki tol jam mokėtą negalios pensiją.

„Verta pažymėti, kad naujai priimtas sprendimas įsigaliojo nuo asmens kreipimosi dienos“, – įstatymo vingrybes paaiškino K. Orlonė.

Kitaip tariant, K. Dambrauskas, į medikus kreipęsi pernai rugsėjį, tarsi turėjo žinoti, kokį verdiktą jie priims maždaug po septynių mėnesių.

Teisinis absurdas

Nors K. Dambrauskui nustatytas 65 proc. darbingumas, pasak „Sodros“, esant tokios būklės negalios išmoka jam nebepriklauso.

„Svarbu atkreipti dėmesį, kad Asmenų su negalia teisių apsaugos agentūros priimtas sprendimas pripažinti žmogų darbingu įsigaliojo nuo jo kreipimosi į Agentūrą dienos, tai yra nuo 2023 m. rugsėjo mėnesio, tačiau informacija apie tai ir „Sodrai“, ir pačiam gyventojui pateikta tik 2024 m. balandžio mėnesį, kai Agentūra baigė vertinimą. Todėl nei pats pensijos gavėjas, nei „Sodros“ skyrius iki balandžio pabaigos neturėjo informacijos apie tai, kad negalios pensija šiam gavėjui nebepriklauso“, – absurdišką situaciją pakomentavo „Sodros“ Komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič.

„Sodra“ į šią situaciją teigia pažvelgsiantis supratingai ir geranoriškai – permoka iš jo nebus išieškoma. Jam tereikia informuoti įstaigą, jei neturintis galimybių grąžinti pinigų.

Komentarai

  • Gal nebeapsimoka kažko ieškoti jei tapai neigalus ar praradai darbingumą .Tiesiog tegul sodrą valdže aprūpina automatais ar kulkosvaidžiais galu gale tegul irenge koke duju kamerą ir ten tuos neigaliuosius nudusina .O mes neigalieji antram gyvenime pabandysim gimt kokiais šunimis ar katėmis kuriems ir gydimas ir maistas nemokamas ir meilės daugiau skirema nei mums žmonėms su protu ir intelektu .Sodra jūs išgamos !!!!!!!!

  • to LIAUDIS: TU ČIA VISŲ NEĮGALIŲJŲ VARDU ŠŪDO NEPILK ANT SODROS, nes ir be jos matyt jau esi šunim gimęs

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų