M. Kirklys: nebebijoma apsirengti ne juodą drabužį

M. Kirklys: nebebijoma apsirengti ne juodą drabužį

Panevėžietis Mantvidas Kirklys – ne iš tų, kurie tenkinasi viena veikla. Abituriento kūrybinis kraitis – tapybos darbai, kostiumai teatro scenai ir netgi sukurta savo drabužių linija. Pirmąją autorinę paveikslų parodą šiandien atidarysiantis Mantvidas juokauja, kad jei ne draugai, neleidžiantys švaistyti talento, kažin, ar pats būtų tam ryžęsis.

Panevėžietis tapytojas, dizaineris Mantvidas Kirklys kasdien žengia su kūryba, menu bei mada. Gabaus J. Balčikonio gimnazijos abituriento dabar laukia savotiškas pasitikrinimas – aštuoniolikmetis plačiajai visuomenei jau šiandien pristatys savo tapybos darbų parodą. G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekoje veikiančioje Atviroje jaunimo erdvėje savo darbus eksponuosiantis Mantvidas sako, jog nors paroda ir kukli, gana paprasta, tačiau atrinkti tik tie paveikslai, kurie pasakoja tikrą istoriją.

M. Kirklys ypač džiaugiasi tokiu postūmiu kūrybiniame kelyje. Tačiau jei ne draugai, atkakliai įkalbinėję jaunąjį menininką surengti parodą, kažin, ar kuklus vaikinas būtų ryžęsis tokiam žingsniui.

Džiaugiuosi, kad yra žmonių, kurie kartais paspardo užpakalį ir primena, jog talento neturėčiau numesti į šalį. Tai mano pirmoji asmeninė darbų paroda, kurią pristačiau viešai, ir manau, jog ji bus motyvacija kurti toliau“, – svarsto Mantvidas.

Pusiausvyrą rasti sunku

M. Kirklys neslepia, jog jo vidinė būsena bei nuotaika labai dažnai priklauso nuo dienos diktuojamo ritmo. Pasak jo, viskas pasaulyje labai greitai juda, keičiasi, bet pastaruoju metu į aplinką pradėjęs žvelgti daug pozityviau.

Atrodo, kad ir pasaulis gražesnis pasidarė, ir sėkmė vis dažniau aplanko. Dažniausiai gerą nuotaiką padeda palaikyti mylimi žmonės, mėgstama aplinka ir, aišku, kūryba“, – sako menininkas.

Kasdienybę be galimybės kurti ir be meno prieskonio Mantvidas sako vargiai įsivaizduojantis. Popieriaus lapas vakare dažniausiai tampa geriausiu draugu ir padeda išsilieti, susitvarkyti su emocijomis.

Anot M. Kirklio, jo gyvenimas taip stipriai paveiktas kūrybos, jog nuolatos galva prikimšta įvairiausių idėjų. Dažnai Mantvidas susiduria su jam, kaip menininkui, kiek per sudėtinga realybe – būna išsiblaškęs ar užsisvajojęs, nebelieka laiko mokslams, kitiems svarbiems dalykams.

Kasdienybę be galimybės kurti ir be meno prieskonio M. Kirklys sako vargiai įsivaizduojantis.

Abiturientas svarsto, jog tikriausiai kai kurie pasakytų, jog per didelis atsidavimas menui pakiša koją. Tačiau pats įsitikinęs, jog judėti reikia kryptingai, daryti tai, ką mėgsti ir sugebi geriausiai.

Tai aš ir darau. Stengiuosi kurti ir visur ieškoti grožio, viską idealizuoti“, – aiškina menininkas.

Kūryba – iš stiprių emocijų

M. Kirklys teigia, jog dažniausiai jo kūryba būna impulsyvi, tad labai sunku suformuluoti vieną savo tapybos darbais siunčiamą žinutę. Kiekvienas Mantvido kūrinys pasakoja vis kitą istoriją. Savo darbais jis bando perteikti šiuolaikinio žmogaus problemas, kiek hiperbolizuodamas ir parodydamas, kokie iš tiesų esame.

O kartais tiesiog nutapau ar nupiešiu savo vizijas ir sapnus“, – šypteli jaunasis kūrėjas.

Mantvidas tvirtina, jog įkvėpimas dažnai ateina ir iš stiprių emocijų. Ir visai nesvarbu, ar tai būtų romantizuojama meilė, ar veriantis skausmas. O emocija lemia ir darbo rezultatą.

Anot M. Kirklio, jei įkvėpimo reikia čia ir dabar, dažniausiai jo ieško gamtoje arba paprasčiausiame kasdieniame bendravime.

Jauki aplinka ir bendravimas yra puikus įkvėpimo šaltinis. Iš tiesų įkvėpimas dažnai ateina pats. Svarbiausia turėti noro kurti ir mylėti meną“, – mano Mantvidas.

Prekės ženklas – ne tik drabužiai

M. Kirklys ne tik tapo, piešia, tačiau aplinkinius stebina ir dizainerio talentu. Jis kuria kostiumus teatro scenai, turi savo drabužių liniją „BLANK“.

Kūrybingas vaikinas įsitikinęs, jog svarbiausia turėti idėją ir žinoti, kodėl tą darai. Ir kurti ne dėl pelno, o tiesiog mylėti patį kūrybos procesą. Aišku, pasak vaikino, kartais tenka kantriai laukti savo sėkmės valandos ar tinkamu laiku atsidurti tinkamoje vietoje.

Šiandien mados galingiausieji aktyviai ieško naujų vardų ir talentų. Tų, kurie formuos ateities stiliaus kryptis. Anot Matvido, jam būtų sunku vertinti, kaip tapti sėkmingu dizaineriu, į kurį kryptų visų akys, nes pats žodis „sėkmingas“ ganėtinai abstraktus.

Vieniems sėkmingas dizaineris bus daug uždirbantis, kitiems – sėkmingas bus tas, kuris savo idėją sugebės ištransliuoti auditorijai. Visada reikia turėti nesibaigiantį tikslų sąrašą. Jei turi tikslų ir idėjų, manau, jau gali laikyti save sėkmingu“, – paprasta teorija vadovaujasi M. Kirklys.

Dizaineris sako, jog jam „BLANK“ nėra tik prekės ženklas. Tai susiję ir su talentingojo vaikino pasaulio suvokimu. Aprangos kūrimas buvo tiesiog dar viena saviraiškos priemonė.

O viskas prasidėjo vasaros stovykloje, kai Mantvidui buvo penkiolika. Įkvėpimo ir idėjų jis pasisėmė kitoje aplinkoje, o tuomet nupiešė pirmąjį galvoje gimusio drabužio eskizą.

Maniau, kad tas eskizas ir liks tik eskizu, bet sulaukęs labai neblogų atsiliepimų ir palaikymo, tėvų padedamas eskizą paverčiau apčiuopiamu produktu. Pats geriausias jausmas, kai drabužį, kuris buvo tik mažas piešinėlis, galėjau laikyti rankose, kaip kokį savo vaiką“, – sėkme džiaugiasi M. Kirklys.

Kuria tik iš jausmo

Ar tam, kad prisiviliotum sėkmę reikia turėti ypatingų gabumų? M. Kirklys įsitikinęs, kad tikrai reikia. Tačiau pabrėžia, jog kalbantis ne apie techninius dalykus, kurių galima išmokti, o apie visą kūrybos bei meno pajautimą.

Kartais į meną reikia pažiūrėti visai kitaip. Ne kaip į spalvų derinį ar tiesiog sugebėjimą viską tobulai techniškai atlikti, bet išmokti savo kūryba pasakoti istoriją, atiduoti dalelę savęs. Manau, tai ir yra tikroji kūryba. Ji įdomi tik tada, kai turi ką papasakoti ir priverčia pajausti“, – kalba M. Kirklys.

Pasak menininko, kalbant apie mados pasaulį, Lietuva labai sparčiai auga ir vejasi kitas, kur kas tvirčiau mados pozicijas užėmusias šalis. Tad perspektyvų čia tikrai galima rasti. Ir konkurencija bent jau kol kas mažesnė. Minusas, kad kuriant tik Lietuvai nepasieksi labai didelės auditorijos, o juk kiekvienas dizaineris nori, jog jo šedevrus pamatytų kuo daugiau žmonių.

Pirmąją autorinę paveikslų parodą šią savaitę atidaręs Mantvidas juokauja, kad jei ne draugai, neleidžiantys švaistyti talento, kažin, ar pats būtų tam ryžęsis.

Laisvėjantis miestas

Mantvidas neslepia, jog apranga dizaineriams nėra tik paprastas drabužis, kabantis spintoje. Į jį žiūrima visai kitu žvilgsniu.

Nemeluosiu, apie žmogų dažnai sprendžiu pagal jo aprangą. Ir beveik visus kartus tai pasiteisino. Asmeniškai man apranga yra išsilaisvinimas iš nuobodžios rutinos“, – sako M. Kirklys.

Pasak jaunojo dizainerio, visada reikia stengtis gražiai atrodyti sau, save mylėti ir nevaržyti renkantis, ką ryte apsirengti. Vertėtų paieškoti drabužio, su kurio tikrai jaustumeisi savim.

Iš meilės sau atsiranda ir pasitikėjimas savimi. Tuomet ir dienos nebūna tokios nuobodžios“, – mano Mantvidas.

Dizaineris siūlo neapsiriboti tik naujausiomis mados tendencijomis. Ir jis pats retai renkasi drabužius pagal mados diktuojamas taisykles. Dažniausiai rengiasi tai, kas pačiam patinka ir suteikia pasitikėjimo.

Kūrėjas pastebi, kad ir Panevėžio žmonės po truputį keičiasi, laisvėja. Jų aprangoje matyti ne tik niūrios, bet ir akį traukiančios detalės.

Džiugu, jog nebebijoma apsirengti ne juodą drabužį. Mieste tikrai labai daug gražių žmonių“, – pagyrų negaili M. Kirklys.

Atradimas – mada

Su menu ir jo galia M. Kirklys susipažino ankstyvoje vaikystėje. Augo labai meniškoje šeimoje, tėvus matydavo piešiančius ar užsiimančius kita kūrybine veikla. Tėvai netruko pastebėti ir atžalos talentą, tad paskatino stoti į Panevėžio dailės mokyklą.

Mama pasakojo, kad niekada nepalikdavau namų be eskizų knygelės ir kelių pieštukų. Augdamas atradau naujų saviraiškos priemonių – pradėjau rašyti, tapyti, groti“, – prisimena M. Kirklys.

Bet didžiausias atradimas, pasak Mantvido, buvo mada.

Visada žavėdavausi ekstravagantiškais įžymybių drabužiais, atkreipdavau dėmesį į taip apsirengusius žmones gatvėse, bet niekada nepagalvojau, jog kada nors pats kursiu drabužius“, – atsivėrusiomis galimybėmis dabar džiaugiasi panevėžietis.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų