Iš Panevėžio – matoma pasaulyje

Iš Panevėžio – matoma pasaulyje

Jeigu kada vaikštinėsite Londono ar kito Senojo žemyno miesto gatvėmis ir akis užklius už ryškiaspalvės reklamos didžiuliame stende – stabtelėkite. Gali būti, jog tai panevėžietės Evelinos Barzdaitės kūrybos rezultatas.

Vien per pastaruosius kelerius metus Londone gyvenančios E. Barzdaitės bagaže nugulė daugybė patirčių – grafikos dizaino studijų baigimo euforija, po to – darbas vaizdo turinio ir medijos milžine vadinamoje, beveik šimtmetį skaičiuojančioje bendrovėje „Warner Bros. Discovery“, kuri kūrė tokius filmus kaip legendinis „Betmanas“ ar kultiniais jau tapusius magijos bei fantastikos filmus apie Harį Poterį.

Šiuo metu Evelina dirba grafikos dizainere reklamos agentūroje „TMW Unlimited“, kuri bendradarbiauja su įvairiausiomis bendrovėmis bei žinomiausiais prekės ženklais. Nors čia panevėžietė darbuojasi vos du mėnesius, jau spėjo prisidėti ir prie keleto projektų.

Agentūros klientai labai įvairūs – draudimo, televizijos bei telefonų bendrovės, valstybinės įmonės ir begalė kitų.

Tikriausiai didžiausią įspūdį kol kas Evelinai yra padaręs darbas JAV kino ir medijų gigantės „Warner Bros Discovery“ bendrovėje.

„Teko dirbti su įvairiais televizijos kanalais. Prisidėjau prie projektų bei reklamų, kurios rodomos visoje Anglijoje ir kitose Europos šalyse. Vis dar sunku suvokti, jog tiek daug žmonių yra matę mano kurtas detales“, – šypsosi Evelina.

Asmeninio archyvo nuotr.

Kūrė vaikystės kanalui

E. Barzdaitei darbas „Warner Bros Discovery“ buvo neįkainojama patirtis. Juolab kad tokia stambi bendrovė patikėjo ką tik iškepta grafikos dizainere.

„Tiesą sakant, baigusi universitetą net nebūčiau drįsusi pagalvoti, kad galėčiau ten dirbti. Pirmieji mėnesiai buvo įspūdingi. Sunku buvo suvokti, kad dirbame su visame pasaulyje žinomais televizijos kanalais, filmais bei animacija“, – sako Evelina.

Pirmą mėnesį E. Barzdaitė gavo užduotį sukurti animacijas „Cartoon network“ – vienam populiariausių ir seniausių kanalų vaikams – reklamai.

„Prisidėti prie tokio projekto buvo kažkas nerealaus! Juk kai buvau vaikas, nuvažiavusi pas močiutę visada įsijungdavau šį kanalą. Nesvarbu, kad angliškai tada dar nemokėjau. O dabar aš kūriau šio kanalo reklamas!“ – emocijų neslepia panevėžietė.

Ši patirtis Evelinai leido suprasti, kaip veikia tokios didelės bendrovės ir kad gyvenime viskas įmanoma.

„Pradėjau labai domėtis animacija ir tikiuosi, kad dar turėsiu galimybę dirbti šioje srityje ateityje“, – viliasi grafikos dizainerė.

Reklama, prie kurios E. Barzdaitei teko dirbti.

Svarbiausia – nesustoti

Nors jaunos grafikos dizainerės karjeros posūkius būtų galima drąsiai vadinti tikra sėkmės istorija, Evelina sako, kad sėkmė – gana keistas dalykas.

„Neabejotinai yra sėkmingų žmonių, bet aš manau, kad norint pasiekti tikslus ir bent prisiliesti prie tos sėkmės, reikia daug dirbti, nesustoti, būti pozityviam, tikėti savimi ir nebijoti mokytis iš klaidų“, – mano pašnekovė.

Grafikos dizainerio darbo užkulisiai, anot E. Barzdaitės, išties labai spalvingi.

Kiekvieną dieną telefonas net kaista nuo skambučių, o ir darbo netrūksta. Kartais Evelinai tenka piešti iliustracijas, jas animuoti ir parodyti kaip įmanoma daugiau kūrybiškumo.

Kartais – prisėsti prie labiau monotoniškų darbų, kuriuos turi peržiūrėti, pataisyti ir paruošti spaudai.

Daugiausia ji darbuojasi kompiuteriu, tačiau retkarčiais tenka piešti eskizus ant popieriaus ar planšetėje.

E. Barzdaitės universiteto baigiamojo darbo dalis.

Darbai su emocijomis

Anot Evelinos, grafikos dizainas yra gana platus, ir kiekvienoje srityje vyrauja skirtingos tendencijos. Tačiau ji pastebi, kad šiuo metu 3D dizainas, maksimalizmas, ryškios spalvos ir eksperimentinė tipografija yra tai, ką galima vadinti tikruoju populiarumu.

Kūrybinio įkvėpimo dažniausiai E. Barzdaitė semiasi iš aplinkos. Pastaruoju metu vis labiau linksta padirbėti su 3D dizainu, 2D iliustracijomis, animavimu ir tipografija.

E. Barzdaitės kūryba – labai įvairialypė. Kiekvienas projektas turi skirtingą tikslą ir prasmę, tad ji sako negalinti kurti tik vienu stiliumi.

„Man patinka naudoti ryškias spalvas ir per jas perteikti emocijas“, – sako grafikos dizainerė.

Į Londoną pro rožinius akinius

Šiuo metu E. Barzdaitė yra įsikūrusi daugiakultūriame, britų imperiją liudijančiame Londone.

Anot Evelinos, prieš planuojant gyvenimą Anglijos sostinėje, visų pirma reikėtų apsvarstyti finansinę padėtį. Tai, anot jos, brangus miestas, tad pradedantiesiems kūrėjams pragyventi gana sunku.

„Tačiau kalbant apie kūrybą, Londonas labai įkvepiantis. Čia galima rasti daugybę parodų, renginių, muziejų, susipažinti su žmonėmis iš viso pasaulio bei nuolat gilinti kultūrines žinias“, – pažymi Evelina.

Visgi panevėžietė svarsto, kad tikriausiai pirmuosius mėnesius ji matė Londoną pro rožinius akinius.

„Viskas buvo labai smalsu, dalyvavau įvairiuose renginiuose, visąlaik buvau užsiėmusi. Laikui bėgant šis miestas darėsi vis paprastesnis“, – šypteli E. Barzdaitė.

Gyvenimo ritmas megapolyje – labai įtemptas. Vien kelionėje į darbą ir atgal Evelina užtrunka apie dvi valandas.

„Jei dar sugalvojame kur po darbo nueiti, namo grįžtu vėlai, tad laisvo laiko darbo dienomis tiesiog nebelieka“, – gyvenimo didžiausioje Europos sostinėje minusus vardija mergina.

Laikini namai

Ar E. Barzdaitė kada pagalvojo, jog Londonas galėtų tapti jos tikraisiais namais? Per penkerius gyvenimo ten metus tokių pasvarstymų tikrai būta.

„Kol kas sunku įsivaizduoti Londoną kaip namus, nes dabartinės nuomos kainos sunkiai suvokiamos. Tenka dalintis būstu su kitais ir tokie namai tampa tiesiog laikini“, – sako Evelina.

Ji svarsto esanti labai pripratusi prie Panevėžio, kai viskas tiesiog po ranka.

„Panevėžyje viskas arti, visi giminaičiai vienoje vietoje, galime vieni kitus aplankyti kada tik panorėję. Londone neturiu jokių artimųjų, tad kartais sunku“, – palygino Evelina.

O tėvai bei sesuo yra didysis jos ramstis. Jie visada labai palaikė Eveliną ir skatino užsispyrusiai siekti savo tikslų.

Grafikė svarsto, jog šeimos nariai, Dailės mokykla, joje supę žmonės turėjo daugiausiai įtakos formuojant jos požiūrį į meną.

„Mano šeimoje kiekvienas yra šiek tiek menininkas. Tėtis stebina savo išradingomis idėjomis, visuomet padėdavo gaminant rankų darbo gaminius. Močiutė dirbo siuvėja, o senelis užsiėmė fotografija“, – pasakoja Evelina.

Dabar į Panevėžį aplankyti artimųjų E. Barzdaitė grįžta kelis kartus per metus. O tokių kelionių ji visuomet laukia su jauduliu.

„Gera čia grįžti, pamatyti pažįstamus veidus bei gražėjantį gimtąjį miestą“, – sako E. Barzdaitė.

Asmeninio archyvo nuotr.

Pamatus padėjo Dailės mokykla

Tapyba, iliustracijos, grafinis dizainas – visos šios meno sritys į Evelinos gyvenimą atėjo dar ketvirtoje klasėje pravėrus Panevėžio dailės mokyklos duris.

Daugelis tada nebuvo net girdėję apie šią profesiją.

„Dailės mokykloje turėjome paskaitą su grafikos dizaineriu, kuris dirbo su įvairiomis vaizdo reklamomis. Jis paaiškino, kokia plati gali būti ši sritis“, – pasakoja E. Barzdaitė.

Po įkvepiančios paskaitos Evelina jau žinojo, kad ir pati ateityje norėtų suktis panašiame kūrybiniame lauke.

Mokyklos suole E. Barzdaitė ilgai svarstė, kuri profesija turi didesnę paklausą bei įvairovę. Iš pradžių rimtai galvojo apie mados komunikaciją ir interjero dizainą, tačiau paskutiniaisiais metais J. Miltinio gimnazijoje tvirtai apsisprendė.

Baigusi mokyklą, patraukė į Jungtinę Karalystę, kultūros ir meno lopšį Londoną.

Evelinos kurtas komiksas.

Mokėsi ne tik iš dėstytojų

E. Barzdaitė Midlsekso universitete studijavo grafinį dizainą.

Šis mokslo šventovė panevėžietę sudomino dėl menų fakultete taikomų technologijų bei kultūrinės įvairovės.

„Nors ir praleisdavau universitete daug laiko, bet didelio streso, krūvio nejutau. Antrieji metai buvo įdomesni, kūrėme įvairiose studijose – šilkografijos, fotografijos. Bet prasidėjus pandemijai, mokytis universiteto erdvėse daugiau neteko“, – apgailestauja Evelina.

Kadangi paskui ji studijavo nuotoliniu būdu iš namų, liko nemažai nusivylimo – praleido daug kūrybinių dirbtuvių, projektai tapo vienodi, o ir neteko galimybės dalyvauti baigiamųjų darbų parodoje.

Anot E. Barzdaitės, studijos Anglijoje leido suprasti, kad rezultatai priklauso tik nuo studentų, o universiteto dėstytojai yra tiesiog gidai.

„Tikriausiai daug daugiau išmokau žiūrėdama „Youtube“ pamokas nei universitete, – juokiasi E. Barzdaitė. – Tačiau džiaugiuosi dėstytojais ir tuo, kad studijos mane padarė daug savarankiškesnę.“

Ragauja gyvenimą

Kūryba nėra tik dar vienas prieskonis E. Barzdaitės kasdienybėje. Tai jai – būtinybė, saviraiškos galimybės ir didžioji gyvenimo dalis.

Panevėžietės kūrybiškumas pamažu skleidėsi dar darželyje, lankė Montesori ugdymo sistema paremtą grupę. Ten vaikai nuo mažų dienų buvo skatinama būti kūrybingi, laisvi, savarankiški.

„Visiems kurdavau atvirukus ir dovanodavau įvairius piešinius. Močiutė mokė mane megzti, siūdavau lėlėms drabužius, užsiėmiau dekupažu ir kitokiais įdomiais dalykais“, – pamena pašnekovė.

O dabartiniai jos pomėgiai sukasi aplink filmus bei vaizdo žaidimus. Evelina sako kasdien bandanti džiaugtis net mažiausiomis smulkmenomis.

„Mėgstu keliauti, dalyvauti renginiuose, išbandyti įvairiausius receptus, kavines bei restoranus, susipažinti su kitomis kultūromis bei jų istorija, – vardija Evelina. – Dar laisvalaikiu bandau susitikti su draugais. Pasirodo, tai gali būti tikras iššūkis! Nors ir gyvename tame pačiame mieste, mus skiria ne vienos valandos atstumas.“

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų