Ieškokite barsuko: ar pavasaris jau ne už kalnų?

Ieškokite barsuko: ar pavasaris jau ne už kalnų?

Sausio 25-oji yra svarbi žiemos data, žyminti Pusiaužiemį. Šią dieną pranašaujama, kokia gi bus likusi žiema ir ar greitai sulauksime pavasario. O jo pranašu nuo senų senovės laikomas barsukas. Būtent šio žavaus gyvūnėlio pėdsakų šiuo metu ir reikėtų dairytis, norintiems sužinoti, kokie gi orai laukia.

Senoliai tikėjo, kad jei barsukas šią dieną išlenda iš savo olos, o diena yra saulėta, pamatęs savo šešėlį išsigąsta, kiūtina atgal į guolį, apsiverčia ant kito šono ir giliai užmiega. Tai reiškia, kad pavasaris bus vėlyvas.

Jeigu oras apniukęs, barsukas išlenda iš urvo, ramiai pašmirinėja po mišką, pripėduoja, taip pranašaudamas, kad kita žiemos pusė bus šiltesnė, o pavasaris ankstyvas.

Pagal žiemojančių gyvūnų elgesį spėti, kokia gi tolesnė žiema laukia, būdinga ne tik lietuviams.

Analogiškas prietaras gajus JAV ir Kanadoje. Tik čia pasikliaujama švilpiko nuojauta – barsukai šiame žemyne negyvena. Beje, švilpikas iš urvelio išlenda ne sausio 25 d., bet vasario 2 d. ir ši diena JAV vadinama Švilpiko diena. Jei vasario 2 dieną iš urvo išlindęs švilpikas pamato savo paties šešėlį, grįžta snausti toliau – tai reiškia, kad žiema truks dar bent šešias savaites.

Ketvirtadienio rytą iš vakarų prie Lietuvos priartėjo žemo slėgio sūkurio nuo Atlanto vandenyno genamas atmosferos frontas. Laukia žiemiška dargana su daug kritulių (iki 10-20 mm): iš pradžių kris šlapdriba, po to pereis į lietų. Sustiprės vėjas, gūsiai sieks iki 15-20 m/s. Nuo penktadienio bent trumpam bus šalčiau.

Ilgalaikių orų prognozių duomenys rodo, kad šiltesni nei įprastai orai Šiaurės ir Vidurio Europoje bus sausio pabaigoje ir vasario pirmąjį dešimtadienį, o žymesnio orų atvėsimo galėtume tikėtis tik vasario antroje pusėje.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų