Archyvo nuotr.

Dūmtraukių sistema A++ klasės pastatams

Dūmtraukių sistema A++ klasės pastatams

Energiškai ypač efektyvūs namai dažniausiai statomi be kaminų. Pirmiausia dėl to, kad tokių namų šilumos poreikiai yra ypač maži, antra – šilumos šaltinis dažniausiai būna šilumos siurblys. Galiausiai, projektuotojai nesiima projektuoti kaminų, kad nereikėtų spręsti sandarumo nuostolių per kaminą klausimo.

Lietuvoje nuo 2018 metų sausio 1 d. įsigaliojo reikalavimai, nurodantys naujai statomiems namams turėti suprojektuotą ne žemesnę kaip A+ energinio naudingumo klasę, o nuo 2021 metų, pagal Europos Sąjungos (ES) direktyvą, tiek Lietuva, tiek kitos ES šalys turės taikyti dar aukštesnės A++ energinės klasės reikalavimus.

Visgi dažnas gyventojas namuose nori židinio ar krosnelės – ne kaip šilumos šaltinio, bet dėl jaukumo. Geram degimo procesui į ugniakurą būtina patiekti orą. Iki šiol sprendimas buvo paprastas – į židinį ar krosnelę oras įtraukiamas iš kambario. Tokiu atveju neabejotinai nukenčia sandarumo rodikliai.

Kai 2016 metais įsigaliojo reikalavimas projektuoti ir statyti ne žemesnės nei A energinio naudingumo klasės namus, gajus tapo mitas, kad židinys, krosnelė ar kietojo kuro katilas, kuriems reikalingas dūmtraukis, nėra suderinami su reikalavimais pasiekti pastatų A ar aukštesnę energinio naudingumo klasę. Mat dėl dūmtraukio smarkiai suprastėja sandarumo rodiliai. Tačiau šildymo įrangos gamintojai paneigia šį mitą.

Visų pirma, krosnelės ir židiniai, tinkami naudoti tokiuose pastatuose, pradėti tiekti į rinką jau gerokai anksčiau, nei įsigaliojo minėtieji įstatymai. Tokie židiniai ir krosnelės yra su uždara degimo kamera, į kurią oras degimui priteka specialiais ortakiais iš lauko ir nėra imamas iš patalpos. Taip išlaikomas reikiamas pastato sandarumas.

Krosnelė arba židinys, degimui naudojantis išorės orą, įrengtas šildomoje patalpoje. Išorės oras tiekiamas per dūmtraukį-ortakį. Tinkama sistema TW 25 dūmtraukis-ortakis. (Įmonės archyvas)

Be to, židiniai ir krosnelės, degimui naudojantys išorės orą, gali būti įrengiami įvairiais būdais kartu su visokiomis dūmtraukių sistemomis iš nerūdijančiojo plieno. Taigi neverta atsisakyti jaukumo, šilumos ir gražaus liepsnos vaizdo namuose, jei tai yra energiškai efektyvu. Juk židinys ar krosnelė gali būti alternatyvus šildymo prietaisas, kai kiti šilumos šaltiniai dėl stichinių nelaimių, elektros tiekimo nutraukimo ar kitokių priežasčių negali pastatui tiekti šilumos.

Pavyzdžiui, Norvegijoje yra įstatymas, griežtai reikalaujantis kiekviename namų ūkyje turėti alternatyvų šildymo prietaisą, nepriklausomą nuo dujų ar elektros tiekimo. Tuo tikslu dažniausiai įrengiamas šildymo prietaisas, naudojantis medieną ar iškastinį kurą. Lietuvoje irgi nestinga atvejų, kai praūžus stipresniam vėjui tūkstančiai vartotojų lieka be elektros energijos, todėl vertėtų pagalvoti ir apie šildymą, nepriklausomą nuo elektros energijos.

Lietuvoje irgi yra pastatytas bei sertifikuotas ne vienas A bei A+ energinio naudingumo klasės gyvenamasis namas, kuriuose įrengti židiniai, krosnelės ar kietojo kuro katilai su dūmtraukių sistemomis.

UAB „Vilpra“ be jau įprastų dvisienių dūmtraukių siūlo sprendimą, tinkantį ir A+ bei A++ energinio naudingumo klasės namams – trisienę dūmtraukių sistemą. Ši dūmtraukių sistema gali būti jungiama prie židinių ar krosnelių, kurios yra izoliuotos, o degimui reikalingas oras paimamas ne iš patalpos, bet tiesiai į degimo kamerą paduodamas iš lauko per tiekimo kanalą. Ši nerūdijančio plieno sertifikuota sistema gali būti montuojama tiek pastato viduje, tiek ir išorėje.

Pateikiame jums židinių arba krosnelių kartu su dūmtraukių sistemomis galimus įrengimo būdus energiškai efektyviuose pastatuose.

Jūsų komentaras

Taip pat skaitykite