Žvynelinė – ne tik estetinė problema

Žvynelinė – ne tik estetinė problema

Iš pirmo žvilgsnio žvynelinė (psoriazė) daugeliui atrodo kaip liga, pasireiškianti tik kosmetinėmis problemomis. Tačiau ja sergantys pacientai susiduria su daug rimtesnėmis pasekmėmis. Lietuvoje apie 3 proc. gyventojų serga šia liga, tačiau jų gyvenimo kokybei trukdo ne tik sudėtingi simptomai, bet ir visuomenės priešiškumas.

Apie 80 proc. atvejų žvynelinė pasireiškia viso kūno padengimu rausvomis plokštelėmis. Gydytojos dermatovenerologės prof. dr. Matildos Bylaitės-Bučinskienės teigimu, dėl šio simptomo žmonės dažnai mano, kad tai tėra odą pažeidžianti liga, tačiau ją lydi daug daugiau pacientus kamuojančių problemų.

„Tai yra sisteminė organizmo liga – lėtinė, atsikartojanti, autoimuninė, uždegiminė. Ji pasireiškia odoje, bet gali būti pažeista ir galvos plaukuotoji dalis, nagų plokštelės, o trečdaliui pacientų pažeidžiami sąnariai – plaštakų, pėdų, kelių, klubų ar net žandikaulio. Kaip ir cukrinio diabeto atveju, tai yra viso organizmo liga“, – teigia profesorė.

Žvynelinė yra lėtinė uždegiminė odos liga, tačiau daugelis galvoja, kad gali ja užsikrėsti. Gydytoja prof. dr. M. Bylaitė-Bučinskienė pažymi, kad visuomenėje vis dar egzistuoja daugybė klaidingų įsitikinimų, kuriuos būtina išsklaidyti.

„Tai yra paveldima liga, kuri gali pasireikšti dėl ją provokuojančių veiksnių – nuovargio, streso, netaisyklingos mitybos, infekcijų ir kitų išorinių dirgiklių. Nereikia bijoti žvyneline sergančių pacientų. Jei paspausi ranką, apkabinsi ar prisiglausi – jokių būdu neužsikrėsi, tai tėra mitas“, – sako profesorė.

Pastaruoju metu ne tik dermatologijoje, bet ir kitose srityse yra įvertinama paciento gyvenimo kokybė. Gydytojos teigimu, žvynelinė turi tokį patį įvertinimą, kaip ir bet kuri onkologinė liga. Nors žvynelinė nėra mirtina, bet ji nepagydoma, neprognozuojama, gali paūmėti vos per kelias dienas.

Kai liga staigiai progresuoja ir greitai išplinta, pacientams psichologiškai sunku priimt šią diagnozę. Gydytojos teigimu, tokiais atvejais juos apima nesaugumo ir baimės ar net panikos jausmas. Kadangi liga labai matoma, jie stengiasi paslėpti ligą – maskuoja drabužiais, atsisako veiklos, kuria užsiimant gali pasimatyti liga. Dar daugiau sunkumų kelia klaidingas visuomenės įsitikinimas, kad liga yra užkrečiama.

„Pacientai neretai išprašomi iš kirpyklų dėl neva nešvarios galvos, sergančios moterys susiduria su problemomis norėdamos pasidaryti manikiūrą, nes nagų plokštelės pažeistos, kartais pacientai būna išprašomi iš baseinų ir pirčių kompleksų, nes kitiems klientams nemalonu būti tame pačiame baseine“, – dažnai pasitaikančias situacijas vardija medikė.

M. Bylaitės-Bučinskienės teigimu, liga iš esmės pakeičia visą gyvenimą. Pacientai neretai netenka draugų, darbo, juos palieka antrosios pusės. Tokios situacijos kelia didžiulį stresą, o stresas dar labiau provokuoja ligą.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų