Valikliai gali sukelti alergiją

Valikliai gali sukelti alergiją

Kiekvienuose namuose yra valymo priemonių – pradedant paprasčiausiu indų plovikliu ir baigiant dulkių siurblių priežiūrai skirtais skysčiais. Valiklių sukelta alergija laikoma bene „perspektyviausia“, alergenų šimtai, bet jų vis daugėja ir pavojingiausios – jose esančios sintetinės medžiagos.

Bene dažniausiai alergiją sukelia skalbiamieji milteliai. Dėl to kaltos jų veikliosios vadinamosios paviršinio aktyvumo medžiagos (PAM). Jos veikia svarbiausių fermentų aktyvumą, baltymų, riebalų, angliavandenių apykaitą. Ypač agresyvios anijoninės PAM. Jos ne tik sukelia alergiją, bet ir kaupiasi smegenyse, kepenyse, kituose organuose, veikia kaip nuodai. Pavyzdžiui, smegenyse nusėda 1,9 proc. ant odos patekusių PAM, kepenyse – 0,9 proc. Beje, šias medžiagas sunku išskalauti iš skalbinių, daugiausia jų lieka natūraliuose audiniuose.

Labai dažnai nepalankus priemonių poveikis pasireiškia įkvėpus aerozolio, miltelių arba tiesiog patekus joms ant odos. Alerginis kontaktinis dermatitas – dažniausias rankų odos pažeidimas: atsiranda raudonų dėmių, įtrūkimų, pūslių ir kt. Dėl nepalankaus šių priemonių poveikio dažnai esame kalti patys: nesilaikome gamintojo nurodytų gaminio naudojimo instrukcijų.

Kita priežastis – nepašaliname priemonės, pvz., nepakankamai išskalaujame skalbinius, o likusios dalelės dirgina odą.

Būtina gerai išskalauti

Ką galima padaryti, kad valikliai nebūtų pavojingi? Skalaukite karštesniame vandenyje ir daug kartų. Jei skalbiate rankomis, skalauti būtina ne mažiau nei 5–6 kartus. Tą patį galima pasakyti ir apie indus: kiekvieną puodelį ar lėkštelę skalaukite po tekančiu vandeniu ne mažiau nei 30 sekundžių, antraip dalis ploviklio pateks į skrandį.

Be abejo, yra žmonių, kuriems joks skalavimas nepadės, jie gali pradėti čiaudėti vos įžengę į namus. Vienintelė taisyklė jiems –vengti alergiją sukeliančios priemonės ir dažnai vėdinti patalpas.

Bene liūdniausių pasekmių gali sukelti oro gaivikliai. Net jei nesate alergiški, purkškite juos ne į viršų, bet į apačią, kad kuo mažesnis aerozolio kiekis būtų kvėpavimo takų lygyje.

Praktiški patarimai

Džiaugiatės, kad nevargina alergija, tačiau jūsų rankų oda sausa, šerpetoja, o nagai lūžinėja? Nė neabejokite, tai – buitinės chemijos poveikis. JAV Alergijos akademijos dermatologai parengė keletą patarimų, padėsiančių jo išvengti.

Esant net mažiausiam odos sudirgimui, venkite naudoti skalbimo miltelius, muilą, indų ploviklius ir kt., namų ruošos darbus atlikite mūvėdami pirštines.

Jei panaudojus buitinės chemijos priemones aplink nagus esanti oda paraudo, patepkite ją bespalviu jodo tirpalu. Išvengsite uždegimo, oda greičiau pasveiks.

Iš ryto patepkite rankų odą rankų kremu (galite įsigyti net specialių apsauginių kremų), tai darykite kaskart baigę ką nors plauti. Stebėkite, nuo ko sudirgsta oda, ir venkite tos priemonės.

Naudokite hipoalergines priemones. Šių priemonių etiketėje pažymėta: „Tinka alergiškiems žmonėms“. Tačiau turėkite galvoje, jog toks užrašas nėra garantija, kad alergija tikrai nepasireikš.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų