SEKUNDĖS archyvo nuotr.

Uniformos tampa prabangos preke

Uniformos tampa prabangos preke

Nors moksleiviams vasaros atostogos tik įsibėgėja, tėvai jau suka galvas, kaip savo atžalas paruošti naujiems mokslo metams.

Mat iki birželio vidurio nespėjusieji užsisakyti mokyklinių uniformų gali jų nebegauti pirkti. Tačiau uniformų kainos ne kiekvienai šeimai įkandamos.

Kainos šokiravo

Kaip pasakojo į pirmą klasę dukrą šį rugsėjį išleisianti Milda, mokykloje jau ne vienerius metus uniforma privaloma. Mergaitėms privalu nešioti sarafaną, megztinį, šiltuoju metų laikų polo marškinėlius, žiemą – golfą.

Be to, privalu pirkti vienodus marškinėlius kūno kultūros pamokoms ir sijonukus šokiams. Taip pat reikalinga turėti šventėms baltas palaidines, kaklaskares.

„Vyresnius vaikus auginančios mamos teigė, kad mokyklinės uniformos labai nekokybiškos – vos po poros savaičių megztukų rankovės apsivelia, apsipumpuruoja. O pasirinkimo nėra, nes uniformas siuva viena įmonė. Tad buvo nuspręsta dar pirkti papildomai megztukus nešioti kasdien į mokyklą ir patiems prisiūti mokyklos emblemas. O uniforminis būtų skirtas tik pasipuošti, kad vaikai per šventes atrodytų tvarkingai“, – „Sekundei“ pasakojo panevėžietė.

Ji apskaičiavo, kad aprengti vaiką reikės 180 eurų, o jeigu pirktų visus drabužius, kurie buvo rekomenduoti mokyklos, išeitų dar daugiau. Tačiau problema ta, kad dydžio, kurio reikia jos pirmokei, net nėra. Tad neaišku, ar rugsėjo 1-ąją į mokyklą ji galės išlydėti savo vyresnėlę taip, kaip reikalaujama.

„Kaip supratau, bent kol kas nėra didesnių dydžių uniformos, o kada jų bus, taip ir nesulaukėme atsakymo. Ieškojau pirkti ir dėvėtos uniformos, kad būtų pigiau, bet tokio dydžio taip pat nėra. Kita vertus, kai tokia drabužių kokybė ir jie yra nešiojami kasdien visus metus, natūralu, kad nėra ir ką parduoti“, – sakė Milda.

Nėra pasirinkimo

Sūnų į trečią klasę rudenį leisianti Karolina mano, kad uniformos yra sveikintinas dalykas vien dėl to, kad nereikia sukti galvos, kuo kiekvieną rytą aprengti vaiką. Tačiau uniformų kaina neatitinka kokybės. Drabužiai siuvami ne individualiai kiekvienam vaikui, o masiniu būdu, tačiau uniformų kainos – tarsi būtų pasiūtos dizainerių.

„Uniformos yra gerai, bet jos neturėtų būti tokios brangios. Berniukams privalomas tik megztukas ir polo marškinėliai. Tačiau vienų marškinėlių nepakanka, nes bent jau maniškis, kol išmoko rašyti, kasdien grįždavo visas rašaluotas. Tad uniformai kasmet skiriame kiek daugiau nei 50 eurų. Taip, tai nėra didelė suma, žinant, kad vaikas drabužius dėvės visus metus, bet mums neužtenka metams. Pirmą uniforminį megztuką maniškis pametė jau antrą mėnesį, o antrojo rankovės visos nubrizgo, kad net gėda išleisti tokį į mokyklą“, – kalbėjo moteris.

„Mokykla ne kariuomenė, čia žiūrime daug liberaliau ir vaikams suteikiame pasirinkimo laisvę.“

A. Gedeikis

Prieš pradedant sūnui lankyti pirmą klasę visa šeima gyveno Anglijoje. Ten vaikai į mokyklą eina nuo ketverių, o uniformos privalomos. Tačiau, skirtingai nei Lietuvoje, jų kainos tikrai nesikandžioja.

Pasak Karolinos, uniforminį megztinį galima įsigyti už 6–8 eurus, marškinėliai tekainuoja 2–3 eurus. Todėl pamačiusi uniformų kainas Lietuvoje buvo šokiruota.

„Perkame ir tokiomis kainomis, o ką daryti, tačiau jos tikrai nenormalios. Manau, kiekviena mokykla galėtų leisti uniformą pirkti kur nori – tiesiog nurodytų spalvą ir modelį, o tėvai galėtų ieškoti pagal savo norus, kišenę ir kokybę“, – „Sekundei“ teigė Karolina.

Miegančiųjų nelaukia

Panevėžio mokykloms uniformas siuvančios įmonės „Manovita“ direktorė Nona Mazurienė „Sekundei“ teigė, kad, jeigu tėvai savo atžaloms uniformas užsakė iki birželio vidurio, jas tikrai gaus iki rugsėjo, tačiau jeigu duotą terminą pramiegojo, gali kaltinti tik save.

Daugelis tėvų džiaugiasi, kad nereikia kiekvieną rytą sukti galvos dėl aprangos, tačiau įsitikinę, kad uniformų kokybė neatitinka kainos. SEKUNDĖS archyvo nuotr.

Daugelis tėvų džiaugiasi, kad nereikia kiekvieną rytą sukti galvos dėl aprangos, tačiau įsitikinę, kad uniformų kokybė neatitinka kainos. SEKUNDĖS archyvo nuotr.

„Jeigu uniformas užsisakė ir gavo kvitą, ten yra nurodyta, kada uniforma bus pasiūta. O jeigu nespėjo užsisakyti iki birželio vidurio, vadinasi, rugsėjo 1-ajai uniformos neturės. Nebent tokio dydžio dar būtų mūsų parduotuvėje“, – pabrėžė N. Mazurienė.

Anot siuvyklos direktorės, tėvai apie uniformų pasiuvimo ir išdavimo grafikus informuojami iš anksto, tačiau kasmet atsiranda tokių, kurie susirūpina jomis tik rugpjūčio pabaigoje. O tada ir prasideda priekaištai, nepasitenkinimai ir net grasinimai. Tačiau siuvykla neturi galimybių sandėliuoti uniformų, nes vienais metais labiau perkami vieno dydžio, kitais – kito dydžio drabužiai.

„Dažnas galvoja, kad vaikas per du mėnesius dar gerokai ūgtelės, tad iš anksto neverta rūpintis, prieš rugsėjį ateis ir nusipirks. Bet kai galiausiai vaikas lieka be uniformos, kitąmet ja pasirūpina laiku. Tokių, kurie atsibunda tik prieš rugsėjį – kone 70 procentų, tad per dvidešimt metų jau užsigrūdinom nuo nepagrįstų skundų ir priekaištų“, – teigė siuvyklos direktorė.

N. Mazurienė neslepia, kad dalis tėvų skundžiasi ir dėl pernelyg didelių uniformų kainų, tačiau visuomet galima rinktis. Pigiausią komplektą, kurį sudaro sijonas, palaidinė ir megztukas, siuvykloje galima įsigyti ir už pusšimtį eurų. Ir vaikas drabužius galės nešioti visus metus, o kai kada užtenka net dvejiems metams.

„Žmonės žiūri ne kaip pigiau vaiką aprengti, o kaip nerengti, įrodyti, kad uniforma mokykloje visai nereikalinga. Pati prieš porą dienų dalyvavau primatavimuose, viena mama pirko net tris komplektus. Vienas jų kainuoja 111 eurų. Suprantu, kad tris vaikus aprengti sunku, bet mama nesiskundė, atvirkščiai, pasidžiaugė, jog uniforma jų šeimai tikras išsigelbėjimas. Taip pat teko aprengti net aštuonis vienos šeimos vaikus, kurie uniformas pirko iš pinigų, surinktų pridavus tuščius butelius. Ir tokių pavyzdžių ne vienas: kur daugiau vaikų, visi jie aprengti ir sotūs, o kur vienas ar du vaikai – jau prasideda skundai, kad brangu. Tai požiūrio klausimas“, – kalbėjo N. Mazurienė.

Pageidauja mokiniai

„Saulėtekio“ progimnazijos direktorius Algirdas Gedeikis sako, kad jų mokykla buvo viena pirmųjų, kur mokiniams uniformos privalomos. Ir jų pageidavo ne pedagogai, o patys mokiniai, todėl nusiskundimų dėl aprangos tikrai nėra.

Mokykloje privaloma įsigyti tik megztuką ir kaklaskarę, o mergaitėms – dar ir sarafaną. Nuo šių mokslo metų vaikai pageidavo ir polo marškinėlių, nes pavasarį su megztukais būna per karšta. Tačiau marškinėliai nėra privalomas uniformos atributas. Lygiai taip pat ir su viršutine dalimi vyresniųjų klasių mokiniams – jie gali rinktis megztuką arba švarkelį.

Paprastai uniformos užtenka dvejiems mokslo metams, tad aprangai skiriama suma nėra tokia didelė. Be to, kasmet mokykloje veikia dėvėtų uniformų turgelis, kur už simbolinę kainą galima įsigyti dar geros kokybės drabužių.

„Pas mūsų socialinę darbuotoją yra uniformų, kurias tiesiog kiti padovanoja sunkiau gyvenantiesiems. Blogiausiu atveju galima tiesiog įsigyti mėlynos spalvos megztuką ir prisisiūti mokyklos emblemą. Tikrai nebuvo nubaustas nė vienas vaikas, kad neturėjo uniformos. Mokykla ne

kariuomenė, čia žiūrime daug liberaliau ir vaikams suteikiame pasirinkimo laisvę“, – „Sekundei“ tvirtino A. Gedeikis.

Kazimiero Paltaroko gimnazijos direktorė Gražina Gailiūnienė teigia, kad uniformos paprastai nereikia pirkti kasmet, be to, už simbolinę kainą galima įsigyti ir dėvėtų uniformų. T. ŠIAUDINIO nuotr.

Kazimiero Paltaroko gimnazijos direktorė Gražina Gailiūnienė teigia, kad uniformos paprastai nereikia pirkti kasmet, be to, už simbolinę kainą galima įsigyti ir dėvėtų uniformų. T. ŠIAUDINIO nuotr.

Rengiasi pagal išgales

Jau daugiau kaip du dešimtmečius su uniformomis į mokyklą eina ir Kazimiero Paltaroko gimnazijos moksleiviai. Šios gimnazijos direktorė Gražina Gailiūnienė teigė, kad uniforma mokykloje buvo privaloma nuo pat pirmųjų gimnazijos įsikūrimo metų, tad mokiniams ir jų tėvams net nekyla klausimų dėl jos reikalingumo.

Per tuos metus šiek tiek keitėsi tik uniformos dizainas. Privaloma nešioti tik švarką ar megztuką, o likusi aprangos dalis laisva, svarbu, kad atitiktų spalvinę gamą.

„Galima ir šiek tiek improvizuoti, mūsų uniforma labai liberali. Naujais mokslo metais planuojame įvesti ir vienodos spalvos marškinėlius, nes mokytis teks ilgiau, vasarą su švarkais ar megztukais būna per karšta. Uniformos tikrai nereikia pirkti kasmet, be to, moksleiviai dalijasi ar už simbolinę kainą parduoda išaugtus drabužius. Kai kurie tėveliai primezga rankoves ar ant alkūnių užklijuoja žaismingus lopus – kiekvienas rengiasi pagal išgales“, – teigė G. Gailiūnienė.

Komentarai

  • Jei tų uniformų būtų kur nors pirkti ar uzsisakyti Panevezyje. Dabar gi – mokyklinius matavimus praleido (ligoninėje), tad kur reiks – nezinia

    • Atsakyti
  • Manovita siuvyklos parduotuvė yra Klaipėdos gatvėje, tame naujame pastate, šalia buvusios „Rago“ šašlykinės ir ten galima užsisakyti ar nusipirkti uniformą.

    • Atsakyti
  • Geriau pirkti brangesnę uniformą, nes ilgiau laikys kokybiškos medžiagos ir pasiuvimas.

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų