Skundė ir mokyklas, ir valytoją

Skundė ir mokyklas, ir valytoją

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai tenka net valytojas mokyti elementaraus padorumo nešiūruoti šluota persirengimo patalpose, kai jose persirengia vyrai. Dėl tokios diskriminacijos pernai šiai tarnybai skundą parašė panevėžietis, nepatogiai jausdavęsis, kai aplinkui šmirinėdavo valytoja. Į kontrolierių akiratį buvo patekusios ir dvi Panevėžio mokyklos.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos Teisės grupės vadovės Audronės Daukšaitės-Timpės teigimu, Panevėžys nesiskiria nuo bendrų tendencijų.

Tai, dėl ko skundžiasi kitų miestų gyventojai, aktualu ir panevėžiečiams.

Kaip vieną tokių pavyzdžių ji paminėjo „Lidl“ prekybos centro programėlėse siūlomas nuolaidas, kuriomis negali pasinaudoti neturintieji išmaniojo telefono.

Iš panevėžiečių lygių galimybių kontrolierius pernai gavo tris skundus.

Du iš jų teikti dėl diskriminacijos lyties pagrindu, o vienas – dėl negalios.

Skundė mokyklas

Lygių galimybių kontrolieriams pernai teko nagrinėti skundą dėl priėmimo į Panevėžio „Vilties“ progimnaziją.

Jį parašiusi mama teigė, kad mokykla norėjo sudaryti šokių klasę su vienodu mergaičių ir berniukų skaičiumi, todėl jos sūnus nebuvo priimtas.

Mokykla, pasak tarnybos atstovės, aiškino, kad ugdymo procesas gali būti organizuojamas ir esant nevienodam berniukų bei mergaičių skaičiui šokių klasėje.

Skundo tyrimas buvo nutrauktas.

„Mums pritrūko duomenų nustatyti, kad lytis buvo lemiamas kriterijus, kodėl vaikas nepateko į mokyklą“, – sako A. Daukšaitė-Timpė.

Panevėžiečiai į lygių galimybių kontrolierių kreipėsi ir dėl M. Karkos pagrindinės mokyklos, kai vaikas nebuvo priimtas į jos specialiąją klasę.

A. Daukšaitė-Timpė teigė, kad nagrinėjant šį skundą netgi teko kreiptis į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją, kuri nustato specialiųjų klasių skirstymo pagal negalios tipus tvarką. Pasak Teisės grupės vadovės, šiuo atveju buvo atsižvelgta į vaiko poreikius ir jam rekomenduota ta ugdymo įstaiga, kuri geriausiai juos atitinka. Lygių galimybių kontrolierius pažeidimo nenustatė ir pripažino skundą nepagrįstu.

Į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą panevėžiečiai pernai kreipėsi dėl dviejų mokyklų ir vieno sporto klubo.

Trikdė valytoja

Dar vienas panevėžiečio skundas buvo susijęs su sporto klubu, kur vyrų persirengimo kambarį ir dušines valė moteris.

Į lygių galimybių kontrolierių kreipęsis vyras teigė kaskart dėl to patirdavęs diskriminaciją ir diskomfortą.

Patalpas valiusi įmonė įsipareigojo, kad valytoja, prieš pradėdama švarinti patalpą, įsitikins, jog jose nėra kitos lyties lankytojų. Tad nelikus skunde išdėstytos problemos, jis buvo nutrauktas.

Ir rašo, ir skambina

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba pernai sulaukė 1655 kreipimųsi: pateikti 236 oficialūs skundai, 1419 kartų gyventojai konsultavosi žodžiu arba raštu.

Daugiausia skundų gauta dėl galimos diskriminacijos lyties pagrindu – 52, po 50 – dėl diskriminacijos socialinės padėties ir amžiaus pagrindu, dėl negalios – 49.

Iš viso per metus nustatyti 54 lygių galimybių pažeidimai, 2022-aisiais tokių buvo 40.

A. Daukšaitė-Timpė pažymi, kad pernai tarnyba gavo ir pusšimtį skundų socialinės padėties pagrindu. Žmonės kreipėsi dėl bilietų į koncertus, renginius, sporto klubus pirkimo sąlygų. Pavyzdžiui, šeimos bilieto, kai nuolaida taikoma dviem suaugusiesiems ir vaikui, bet vienišai mamai su dviem vaikais tokia nuolaida negaliojo.

„Tokių skundų turėjome keletą. Jie aktualūs visai Lietuvai“, – pabrėžė tarnybos atstovė.

Atpažįsta diskriminaciją

Gerokai dažniau gyventojai skundžiasi diskriminuojami dėl amžiaus.

Pavyzdžiui, priešpensinio amžiaus darbuotojas nesiunčiamas kelti kvalifikacijos, vyresniems žmonėms dėl amžiaus neišduodamos vartojimo paskolas, kartais tam tikro amžiaus žmogus net neturi galimybės pasitikrinti, ar gautų paskolą.

Aktuali ir diskriminacija dėl negalios.

„Iš skundų matome, kad žmonės vis labiau atpažįsta net ir subtilias diskriminacines situacijas“, – teigia A. Daukšaitė-Timpė.

Anot jos, visuomenės sąmoningumas auga ir tolerancijos daugėja.

„Anksčiau per darbo pokalbį buvo įprasta išgirsti klausimą, ar planuojate išeiti auginti vaikų, dabar tokių replikų pasitaiko rečiau, daugelis darbdavių žino, kad to negalima klausti“, – pastebi tarnybos atstovė.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų