Kokias sultis gersime?

Kokias sultis gersime?

Ruduo pažeria daugybę sodo ir miško gėrybių, tad būtų nuodėmė neišnaudoti jų gydomųjų savybių.

sultys

Vaisių sultys valo organizmą, o daržovių sultys pasižymi gydomuoju poveikiu. Šviežiai spaustose sultyse esančios naudingos medžiagos apsaugo organizmą nuo neigiamo aplinkos poveikio.

 

Ruduo puikus laikas naudoti viską, kas šviežia, ir tuo mėgautis. Tai gal pradėkime nuo stiklinės sulčių?

Egzistuoja nuomonė, kad sulčių negalima ruošti elektrinėmis sulčiaspaudėmis, nes liesdamiesi su metalu žūsta daug vitaminų. Iš dalies šis procesas tikrai vyksta, tačiau pastaraisiais metais gaminant sulčiaspaudes naudojami metalai, minimaliai reaguojantys su vaisių ar daržovių komponentais. Tarkuojant rudens gėrybes trintuve, vitaminų vis tiek prarandama, nes tada sultys gana ilgai kontaktuoja su oru.

Šviežios vaisių ir daržovių sultys puikiai papildo vienos kitas. Vaisių sultyse gausu cukrų ir vitaminų, o daržovių sultyse – mineralinių druskų. Pačios sveikiausios ir vertingiausios yra ką tik išspaustos sultys su minkštimu, nes jose lieka daugiausia vitaminų ir virškinimą gerinančios ląstelienos.

Sultis geriausia gerti likus 30–40 minučių iki valgio arba tarp valgių. Išgėrus saldžių sulčių po pietų, gali sustiprėti rūgimo procesai ir imti pūsti pilvą. Sultis geriausia gerti ką tik išspaustas – net ir trumpai jas laikant šaldytuve sumažėja gydomosios jų savybės, nors skonis gali nepakisti.

Morkų sultys

Iš daržovių sulčių populiariausios šviežiai spaustos morkų sultys. Jose gausu beta karoteno, B grupės vitaminų, kalio, kalcio, kobalto ir kitų mineralinių medžiagų.

Jos ypač naudingos vaikams ir suaugusiesiems, kurių nusilpęs imunitetas, kurie turi odos problemų. Beta karotenas labai naudingas regėjimui. Kad organizmas jį pasisavintų, būtina iš karto suvalgyti riebaus maisto. Bet esant beta karoteno pertekliui apkraunamos kepenys, oda gali įgauti gelsvą atspalvį.

Per dieną rekomenduojama išgerti ne daugiau kaip pusė litro morkų sulčių. Profilaktiškai užtenka ir pusės stiklinės.

Morkų sultyse taip pat yra seleno, o tai labai svarbus elementas imuninei sistemai. Kartu su vitaminu A jis stiprina imunitetą.

Kad gleivinė būtų sveika ir užtikrintų apsaugą nuo įvairių infekcinių ligų, būtinas A vitaminas.

Morkų sulčių negalima vartoti paūmėjus opaligei ar viduriuojant.

Moliūgų sultys

Moliūgų sulčių skonis labai malonus. Neįtartum, kad tai daržovių sultys – veikiau vaisių, galbūt kiek primena obuolių ir morkų sulčių mišinį.

Moliūgų sultyse yra sacharozės, pektininių medžiagų, kalio, kalcio, magnio, geležies, vario ir kobalto druskų. Jose yra vitaminų C, B1, B2, B6, E, beta karoteno.

Moliūgų sultys gerina skrandžio ir žarnyno veiklą, skatina tulžies išsiskyrimą. Rekomenduojamos širdies ir kraujagyslių ligoniams, kai atsiranda patinimų. Jos naudingos sergant inkstų ir kepenų ligomis, tada geriama po pusę stiklinės vieną kartą per dieną. Kad nekamuotų nemiga, prieš miegą rekomenduojama išgerti šiek tiek sulčių su medumi. Inkstų ir šlapimo pūslės akmenligei gydyti moliūgų sulčių naudinga išgerti po pusę stiklinės tris kartus per dieną. Kursas – 10 dienų.

Apribojimų, kada negalima gerti moliūgų sulčių, praktiškai nėra.

Obuolių sultys

Koks gi ruduo be gardžių obuolių sulčių?

Obuolių sultyse gausu vitamino C ir P, yra kalio, kalcio, geležies, vario, mangano, kobalto, cinko, nikelio druskų.

Geriamos sergant ateroskleroze, kepenų, šlapimo pūslės, inkstų ligomis, akmenlige. Pektinas normalizuoja žarnyno darbą. Didelis cukraus ir organinių rūgščių kiekis padeda atsigauti po didelio fizinio krūvio.

Obuolių sultis tinka maišyti su kriaušių, moliūgų, morkų, burokėlių sultimis.

Šių vaisių sultys nekenkia sveikatai net geriant jų iki litro per parą, išskyrus atvejus, kai yra paūmėjęs gastritas, opaligė ar pankreatitas.

Burokėlių sultys

Šių daržovių sultyse gausu cukraus, yra vitaminų C, B1, B2, P, PP. Nemažai yra kalio druskų, geležies, mangano.

Naudingos medžiagos stimuliuoja kraujodarą. Magnis normalizuoja nervų sistemos darbą, kai patiriamas stresas, įtampa, kankina nemiga. Burokėlių sultys pagerina žarnyno peristaltiką, todėl jos nebloga priemonė vidurių užkietėjimo profilaktikai.

Burokėlių sultyse esantys kenksmingi junginiai ore suyra. Todėl prieš jas geriant reikia palaikyti 2–3 valandas šaldytuve, atvirame inde. Kai kuriems žmonėms jos gali sukelti pykinimą, vėmimą, galvos svaigimą, bendrą silpnumą.

Prie koncentruotų burokėlių sulčių reikia pratintis pamažu – pradėti nuo vieno arbatinio šaukštelio per dieną. Šias sultis patartina atskiesti virintu vandeniu arba erškėtrožių nuoviru. Burokėlių sultis labai tinka maišyti su morkų, kopūstų, obuolių, slyvų ir spanguolių sultimis.

Nerekomenduojamos sergant inkstų ligomis, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige.

Kopūstų sultys

Kopūstų sultyse gausu lengvai pasisavinamų angliavandenių, vitaminų C, PP, folio rūgšties ir aminorūgščių, kalio, natrio, kalcio, magnio, geležies druskų. Jose esantis ypatingas vitaminas U apsaugo nuo opaligės.

Šiltos kopūstų sultys geriamos profilaktiškai, kad būtų išvengta skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligės paūmėjimo. Nuo stomatito ir dantenų uždegimo rekomenduojama burną skalauti šiltomis kopūstų sultimis. Sultys lėtina angliavandenių virtimą riebalais, todėl tinka esant nutukimui. Turi gydomąjį poveikį skrandžio gleivinei.

Geriamos likus 30 minučių iki valgio ir tarp valgių kelis kartus per dieną.

Jei kamuoja kosulys ar esate užkimę, keletą kartų per dieną išgerkite po arbatinį šaukštelį šviežių kopūstų sulčių, sumaišytų su medumi.

Reikėtų atsisakyti šių sulčių paūmėjus gastritui ir opaligei, o nurimus skausmui ir sveikstant jų galima vartoti.

Kriaušių sultys

Šios sultys tirštos, švelnios ir kvapios. Pasižymi antimikrobinėmis savybėmis. Tai šlapimo išsiskyrimą skatinanti priemonė, todėl šių vaisių sultys vertinamos gydant šlapimtakių akmenligę. Remiantis tyrimais, teigiama, kad šios sultys mažina padidėjusį cholesterolio kiekį kraujyje.

Kriaušių sultyse gausu vitaminų ir mineralinių medžiagų: kalio, kalcio, fosforo, magnio ir kt. Šių sulčių tirščiai yra gera skaidulinė medžiaga – gerina žarnyno darbą, saugo nuo vidurių užkietėjimo.

Svarainių sultys

Svarainiuose yra išties daug vitaminų (C, E, PP, B ir kitų), pektinų, fruktozės, gliukozės, kalio, geležies, kalcio, fosforo, vario druskų. Vitamino C svarainiuose ne mažiau nei citrinose, todėl jie dažnai vadinami lietuviškąja citrina.

Svarainiai – viena geriausių natūralių profilaktikos priemonių nuo peršalimo. Ypač tam tinka jų sultys ar jomis gardinti gėrimai.

Be to, svarainių sultyse yra daug geležies, todėl patariama jų vartoti, jei kraujyje mažai hemoglobino. Sultys turi ir daugiau gerų savybių: stiprina kepenis ir širdį, malšina galvos skausmą, teigiamai veikia nervų sistemą, gerina nuotaiką.

Tiesa, jas gerti reikia tik labai nedideliais kiekiais.

Vynuogių sultys

Vynuogių sultyse yra nemažas cukraus ir kalio kiekis. Rekomenduojama gerti esant nerviniam išsekimui ir netekus jėgų. Tamsių rūšių vynuogių sultyse yra medžiagų, mažinančių širdies ligų riziką. Vartojant jas reguliariai, sumažėja cholesterolio kiekis kraujyje ir arterinis spaudimas.

Jos pasižymi baktericidinėmis, šlapimą varančiomis, vidurius laisvinančiomis, prakaitavimą ir atsikosėjimą skatinančiomis savybėmis. Gydymo tikslais vynuogių sultis reikia gerti po pusę stiklinės tris kartus per dieną apie tris savaites. Prieš vartojimą jas reikia atskiesti vandeniu, santykis 1 ir 1.

Nerekomenduojama vynuogių sulčių gerti sergant gastritu, kai padidėjęs skrandžio rūgštingumas, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige, cukriniu diabetu, nutukimu, lėtinėmis uždegiminėmis plaučių ligomis.

Šaltalankių uogų sultys

Šios sultys yra labai koncentruotos. Jų kelis šaukštus įpylus į stiklinę vandens, galima mėgautis maloniai rūgščiu, gražiai oranžiniu gėrimu.

Šaltalankių uogos turi daug vitaminų C, PP, B, folio rūgšties, gliukozės. Juose gausu geležies, mangano. Vaisiai turi daug vitamino E (saugo odą nuo senėjimo, žalingo saulės spindulių ir laisvųjų radikalų poveikio), vitamino F (reguliuoja medžiagų apykaitą), vitamino A (gerina regos funkciją). Vitaminas P stabdo aterosklerozės vystymąsi, mažina cholesterolio kiekį kraujyje, gerina žarnyno veiklą. Tiaminas po didelių fizinių ar emocinių krūvių atnaujina nervų sistemą.

Oleino rūgštis plečia širdies, smegenų kraujagysles, intensyvina kraujo apytaką, mažina kraujo spaudimą. Serotoninas stiprina organizmo priešinimąsi infekcijoms, spartina kraujo krešėjimą, normalizuoja kraujospūdį.

Vaisių išspaudos turi daug ląstelienos, todėl gerina virškinimą. Šaltalankių vaisiai ir sultys yra patikima profilaktinė ir gydomoji priemonė nuo avitaminozės. Vaisai turi daug enzimų, o šie stiprina imuninę sistemą.

Parengė K. Juškaitė

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų