Kaip neprarasti karūnos

Kaip neprarasti karūnos

Kodėl moterims pradeda plikti pakaušis ir ką tokiu atveju daryti.

Netekti plaukų – tragedija. Ir kiekvienam ji smogia savaip. Kad plaukai išslinko, vieniems žmonėms pasimato ties sklastymu, daugeliui – prie kaktos, ties plaukų linija. Tretiems labiausiai nukenčia viršugalvis.

Bet išvysti, kaip tai atrodo veidrodyje, visada trauma.

Sunkiausia – susigrąžinti

Vyrų nuplikimas ir labiau matomas, ir labiau aptarinėjamas reiškinys. Kai plaukai išslenka moterims, jos dažnai pasijunta išskirtinėmis blogąja prasme ir neturinčiomis kur ieškoti supratimo ar pagalbos.

Iš tikrųjų moterų plikimas anaiptol nėra retas reiškinys: daugiau nei pusė mūsų lyties atstovių anksčiau ar vėliau susiduria su plaukų išslinkimu. Bet galima suprasti, kokį šoką ir nerimą tai sukelia. Ypač jeigu plaukai išretėja ties pakaušiu.

Daugybė dalykų gali lemti plaukų slinkimą, pradedant genais ir baigiant hormonų pokyčiais bei vitaminų trūkumu. Viena garantuota: nesvarbu, kokio tipo išplikimas, nepaprastai svarbu reaguoti greitai ir kiek įmanoma anksčiau. Kad būtų sulaukta tikslios diagnozės ir pradėtas gydymas, kuris sustabdytų procesą čia ir dabar. Net jeigu išslinkusių plaukų niekada nebesusigrąžinsite – jie nebeataugs.

Anot gydytojų dermatologų, šitai realistiškiausia – išlaikyti tai, kas dar liko, nei atsiauginti tuos plaukus, kuriuos jau praradote.

Tačiau pirmiausia laukia rimtas iššūkis: nustatyti, kodėl plaukai pradėjo slinkti.

Nuo hormonų iki vaistų

Specialistai nurodo tris pagrindines priežastis, kodėl pradeda slinkti pakaušio plaukai.

Androgeninė alopecija. Dar vadinama androgeniniu plaukų slinkimu, ši diagnozė yra pati dažniausia: iki 50 procentų suaugusių vyrų ir moterų susiduria būtent su tokia nuplikimo problema.

Dėl androgeninės alopecijos veikiausiai kalti genai, nors tikslios sąsajos mokslininkams dar nėra iki galo aiškios. Tačiau kai moterims pakaušyje ima slinkti plaukai, paveldimumas tampa pagrindiniu įtariamuoju.

Toks moteriško tipo nuplikimas siejamas su androgenais – vyriškaisiais lytiniais hormonais. Nors šis ryšys, pripažįsta mokslininkai, ganėtinai miglotas, nes didžiosios daugumos tokią diagnozę turinčių moterų organizme neaptinkama anomalaus androgenų kiekio. Nėra ir jokių šių hormonų pertekliaus ženklų ar simptomų.

Telogeninė alopecija. Telogeninis plaukų slinkimas (arba Telogen effluvium) paprastai būna susijęs su drastišku svorio sumažėjimu arba staigia liga (kaip kad kovidas).

Tokiais atvejais plaukai ima intensyviai slinkti dėl organizmo patirto stipraus streso.

Netikėtas plaukų išslinkimas galimas ir kaip reakcija į vaistus ar kokių nors maistinių medžiagų trūkumą.

Židininė alopecija. Nors dažniausiai Alopecia areata pasireiškia lokalizuotu plaukų netekimu skalpo dalyje, galima ji ir kitose plaukuotose kūno vietose, o jau pakaušyje – tuo labiau.

Čia irgi daug ką reiškia genetinis polinkis, mat tai autoimuninė būklė, dėl kurios kūnas puola ir naikina savo paties plaukų folikulus.

Hormonų disbalansas. Moterys mano žinančios viską apie populiariausius menopauzės simptomus, tačiau klysta įsivaizduodamos, jog pagrindinis ir baisiausias iš jų yra karščio bangos.

Daugeliui moterų šis gyvenimo etapas prasideda būtent nuo nuplikimo (arba kartais nuo telogeninės alopecijos).

Menopauzės periodu moteriškųjų lytinių hormonų estrogenų sumažėja, o androgenų koncentracija šokteli. Dėl to organizme padaugėja dihidrotestosterono – hormono, dėl kurio folikulai ima auginti plonesnius, silpnesnius plaukus.

Bėgant laikui, kiekvienas plaukų folikulas susitraukia, tad plaukai vis retėja, kol liaunasi augę arba – geriausiu atveju – virsta trumpais, plonais, nepigmentuotais pūkeliais.

Sutrikusio plaukų augimo ciklo pasekmės galiausiai pasimato išretėjusių ar net išplikusių plaukų plotais. Ir kai kam – būtent pakaušio srityje.

…ir nepinkite standžiai kasų

Stori žvilgantys plaukai laikomi stiprios sveikatos ženklu. Jeigu šukuosena retėja, plaukai tampa gležni ir plonyčiai, reikia ieškoti gilesnių bei rimtesnių sveikatos problemų.

Kaip minėta, paprastai su sveikatos sutrikimais būna susijusi telogeninė alopecija. Ją dažniausiai išprovokuoja staigi liga, drastiškas svorio netekimas, stresas ir kitos organizmo problemos.

Numesti nemenką kiekį kilogramų per labai trumpą laiką – ypač prieš vasarą – daugelio moterų svajonė. Tačiau to pasekmės plaukams gali būti nedžiaugsmingos.

Staigus svorio netekimas ir maistinių medžiagų deficitas nuo visokių dietų gali paveikti tiek plaukų struktūrą, tiek jų augimą.

Maistinių medžiagų deficitas – atskira tema.

Vitaminai, mineralai ir kiti mikroelementai be galo svarbūs mūsų kūnui, plaukams – taip pat. Todėl būtina pasirūpinti sveika mityba, bet ne tik: nepakenks pasidaryti kraujo tyrimus – pasitikrinti, ar plaukų augimo nestabdo kokių nors medžiagų deficitas.

Nereikia nė sakyti, kad mūsų organizmas yra itin sudėtinga sistema, kurią ne visada iškart perprasi. Pavyzdžiui, mums gali atrodyti, kad jam reikia torto ir šokoladinių saldainių, bet iš tikrųjų folikulai nori cinko ar biotino.

Autoimuninės ligos ir (arba) skydliaukės sutrikimai (hipertiroidizmas ar hipotirozė) kai kuriems žmonėms išprovokuoja plaukų slinkimą – o konkrečiai telogeninę alopeciją.

Beje, dėl hipotirozės plaukai gali tapti sausi ir blankūs, dėl hipertiroidizmo – greitai lūžinėjantys, ploni ir tarsi nuolat riebaluoti.

Vartojant kai kuriuos preparatus organizme įmanomos plikimą nulemiančios reakcijos.

Plaukų slinkimas yra galimas įvairių vaistų, įskaitant retinoidus (vitamino A darinius), beta blokatorius, antikoaguliantus, antikonvulsantus, vaistus nuo skydliaukės sutrikimų, šalutinis poveikis.

Ir nors tokios reakcijos nėra labai dažnos, jeigu staiga ėmė slinkti plaukai, o neseniai pradėjote vartoti naujus vaistus, verta pasikonsultuoti su šeimos gydytoju ar dermatologu – ar nebus tai susiję.

Norite tikėkite, norite ne, bet šukuosena irgi daug ką reiškia. Ne visas jas mūsų skalpas toleruoja. Jeigu mėgstate susirišti plaukus į standžią „uodegą“, kasas ar kuodą, gali atsirasti trakcinė (tempimo) alopecija.

Skubėkite užsiimti savigyda!

Niekam nereikalinga šviečianti plikė. Ir patikimiausias būdas jos išvengti – kuo išsiaiškinti, kodėl pakaušyje staiga pradėjo slinkti plaukai, ir rasti tinkamą gydymą. Būdų pagelbėti yra visokių – tiek laikinų, tiek ilgalaikių.

Jei pastebėjote, kad retėja plaukai, pradėkite ieškoti kaltininkų. Jeigu staiga nenumetėte svorio, tai gal patyrėte didelį stresą? Arba hormonų pokyčių?

Svarbiausia yra suskubti sau į pagalbą. Plaukų slinkimas – tas retas atvejis, kai savigyda yra netgi sveikintina, nes gali padėti išsaugoti bent likusius plaukus. O jei pasiseks laukiant specialisto konsultacijos rasti priemones, paskatinsiančias naujų plaukų augimą, – susigrąžinti ir prarastus.

     Skaičiai

Tyrimų duomenimis, 20–60 proc. moterų iki joms sukanka 60 metų susiduria su kokio nors tipo plaukų išslinkimo problema.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų