Infliacijos pikas – vasarį

Infliacijos pikas – vasarį

 Jau dabar dviženklė infliacija sausį viršūnės dar nepasiekė, piką ji turėtų pasiekti vasarį, kuomet kainos bus 12 proc. aukštesnės, lyginant su 2021 m. vasariu, teigia SEB vyriausiasis ekonomistas Tadas Povilauskas. Anot jo, tokia prognozė nebūtų tiksli ir infliacija tik augtų, jei prasidėtų Rusijos ir Ukrainos ginkluotas konfliktas, dėl ko sparčiai išaugtų gamtinių dujų kainos.

„Darau prielaidą, kad piką Lietuvoje infliacija pasieks vasarį, metinė infliacija bus apie 12 proc. Kadangi sausį gamtinių dujų kainos mažesnės nei gruodį, jei nieko labai baisaus neatsitiks per tas likusias sausio dienas, galbūt ir šilumos kaina bus mažesnė nei vasarį. Nuo tada gali būti toks atskaitos taškas, kada metinė infliacija pradės mažėti“, – antradienį pristatydamas SEB ekonomikos prognozes, sakė T. Povilauskas.

„Jei kyla Rusijos ir Ukrainos konfliktas bei gamtinių dujų kaina yra aukšta, natūralu, kad mūsų prognozė yra per kukli“, – mano ekonomistas.

Vidutinė metinė infliacija, skaičiuojama, lyginant paskutinių 12 mėnesių infliacijos vidurkį su ankstesnių 12 mėnesių, SEB prognozėmis sieks 7,2 proc. Ši prognozė, anot T. Povilausko, paremta scenarijumi, pagal kurį gamtinių dujų kainos mažės ir antroje metų pusėje sieks 40–60 eurų už MWh. Kainų kilimas, jo nuomone, taip pat glaudžiai priklausys nuo šių metų maisto žaliavų derliaus.

„Tai labai jautrus dalykas – suprantame, kad nemažą dalį infliacijos sudarė ir maisto kainos. Buvo tam tikrų problemų ir su daržovių derliumi, ir jų kainos labai stipriai paaugo, problemos su grūdinėmis kultūromis pasaulyje. Jei vėl bus blogi derliai, tai šios prognozės iškart yra pasenusios“, – sako T. Povilauskas.

Metų pabaigoje ekspertas prognozuoja lėtesnę metinę infliaciją, tačiau grynoji infliacija, T. Povilausko nuomone, liks aukštame lygyje.

„Manome, kad dėl mažesnių energinių išteklių kainų metų pabaigoje metinė infliacija sulėtės, tačiau grynoji infliacija – atmetus maisto ir energetinių išteklių kainą – iš esmės liks vis dar pakankamai aukšta“, – numato T. Povilauskas.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų