Praėjusiais metais oro tarša tik dvi dienas viršijo leistinas normas, o dar prieš metus tokių dienų buvo dešimt. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Dėl didelio užterštumo – į lauką su medicinine kauke

Dėl didelio užterštumo – į lauką su medicinine kauke

Spaudžiant šalčiui, visą savaitę Lietuvoje fiksuojama oro tarša.

Labiausiai kietosiomis dalelėmis užterštų didžiųjų miestų gyventojams specialistai net pataria į lauką eiti užsidėjus medicinines kaukes. Toks oras ypač pavojingas vaikams ir kūdikiams, nėščioms moterims bei sergantiesiems lėtinėmis ligomis.

„Yra duomenų patikimų, kad (kietosios dalelės) sukelia kraujotakos sistemos ligas, kvėpavimo sistemos ligas, uždegimai įvairūs, taip pat ir plaučių vėžį“, – įspėja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Visuomenės informavimo specialistė Vilda Bajoriūnienė.

Didžiausia oro tarša šiuo metu fiksuojama Klaipėdoje. Panevėžyje užterštumas kietosiomis dalelėmis taip pat viršijo normą. Lygiai prieš savaitę jis buvo pasiekęs piką, kurio metu tarša siekė 135 mikrogramus kubiniame metre, kai vidutinė paros kietųjų dalelių koncentracija ore turi būti ne daugiau nei 50 mikrogramų. Bendras praėjusio ketvirtadienio paros užterštumas kietosiomis dalelėmis siekė 58 mikrogramus. Penktadienio rytą jau buvo fiksuojami 96,38 mikrogramai kubiniame metre. Tą buvo galima justi ir be jokių mokslinių tyrimų: dažnas panevėžietis skundėsi perštėjimu gerklėje, pasunkėjusiu kvėpavimu, sudirgusia akių ir nosies gleivine. Jautresnius žmones kamavo galvos skausmai, paūmėjo širdies ir kraujagyslių ligos.

Ekologai prognozavo, kad oro kokybė, ko laikysis speigas, tik prastės. Lietuvoje šalti orai vyrauja jau ne pirmą parą. Hidrometeorologijos tarnybos Meteorologinių prognozių skyriaus duomenimis, temperatūra žemiau nei per kelis dešimtmečius užfiksuoti rekordai krito Klaipėdoje, Laukuvoje, Palangoje, Šilutėje, Telšiuose. Visgi čia nebuvo taip šalta kaip Ukmergėje, kur šalo beveik iki 26 laipsnių.

Tačiau nuo šiandien, guodžia sinoptikai, turėtume sulaukti permainų į gera: šaltis pamažu švelnės, pirmos kalendorinio pavasario dienos atneš sniego, o kitos savaitės pradžioje galima tikėtis ir pliusinių temperatūrų.

 

Komentarai

  • kad Nacionalinio visuomenės sveikatos centras užfiksavo Panevėžyje užterštumą. Juk Beržų gatvėje biokuro katilinės statybai jis padėjo parašą, kad kietosios dalelės neturi jokio poveikio žmonėms.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų