P. Židonio nuotr.

Beveik pusė gyventojų nežino apie lėtinę obstrukcinę plaučių ligą, tačiau kas dešimtas jaučia jos simptomus

Beveik pusė gyventojų nežino apie lėtinę obstrukcinę plaučių ligą, tačiau kas dešimtas jaučia jos simptomus

Beveik pusė Lietuvos gyventojų nieko nežino apie
ketvirtąją pasaulyje pagal mirčių skaičių lėtinę obstrukcinę plaučių ligą
(LOPL), tačiau dešimtadalis pripažįsta jaučią jos simptomus.

Tai parodė visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės “Vilmorus” vasario 2-5 dienomis atlikta reprezentatyvi gyventojų apklausa, kurios metu buvo apklausti 1 006 respondentai.

Anot apklausos, kas yra LOPL, nežino 43 proc. respondentų, tačiau apie šią ligą teigę žiną ar buvo girdėję – 39,14 proc. apklaustųjų.

Tačiau tyrimo metu paaiškėjo, kad 10 proc. Lietuvos gyventojų jaučia visus LOPL būdingus simptomus – kosulį, nuolatinį dusulį arba kvėpavimo sutikimus po fizinio krūvio.

62 proc. respondentų, teigusių, kad jaučia LOPL simptomus, yra vyrai ir tik 35 proc. moterų. Tyrimas parodė, kad tai daugiau vyresnių žmonių liga – antai, daugiau kaip 40 proc. jaučiančių LOPL simptomus yra pensininkai. Taip pat ši liga labiau būdinga darbininkams – LOPL simptomus jaučia net du trečdaliai darbininkų.


Kaip pirmadienį vykusiame tyrimo pristatyme teigė Lietuvos astmos ir LOPL klubų asociacijos prezidentė Eglė Kvedaraitė, LOPL dažniausiai sukelia ilgametis rūkymas, tačiau liga gali išsivystyti ir dėl aplinkos užterštumo.

Anot jos, LOPL Europoje serga panašiai kaip ir Lietuvoje: apie 4-10 proc. žmonių. Tačiau oficialioji Lietuvos statistika rodo, kad nuo 1984 metų sergamumas Lietuvoje išaugo nuo 1,3 proc. iki 3,5 proc.

Lietuvos astmos ir LOPL klubų asociacija siekia, jog LOPL gydymas būtų kompensuojamas iš valstybės lėšų. LOPL gydoma deguonies terapija.

“Deguonies terapija reikalinga sunkia LOPL forma sergantiems žmonėms. Dabar ligoniai guldomi į ligoninę, pagydomi iki 12 parų ir po to išleidžiami namo. Tačiau tokiems ligoniams reikia mažiausiai 15 valandų per parą deguonies terapijos, kadangi gydymas nekompensuojamas, daugeliui jis tampa neįkandamas”, – kalbėjo E.Kvedaraitė.


Anot jos, deguonies terapija vienam ligoniui kainuoja apie 3 tūkst. litų metams. Lietuvoje tokių ligonių yra apie 600-800 žmonių. Tačiau, pasak E.Kvedaraitės, deguonies terapija šių ligonių gyvenimą prailgina du kartus.

Jos teigimu, Lietuva yra viena iš paskutinių tarp Europos Sąjungos šalių, kurioje nekompensuojama gydymas deguonies terapija.

Tyrimas taip pat parodė, kad dauguma (85 proc.) Lietuvos gyventojų pasisako už tai, kad valstybė kompensuotų sergančiųjų LOPL gydymą deguonimi.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, pasaulyje yra apie pusė milijardo žmonių, sergančių šia nepagydoma kvėpavimo takų liga. Jei 1990 metais LOPL pagal susirgimo dažnumą buvo 12 vietoje, tai šiandiena ši liga yra penkta pagal dažnumą ir ketvirta pagal mirtingumą.


BNS

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų