Plastikinių maišelių apmokestinimas: už ar prieš?

Plastikinių maišelių apmokestinimas: už ar prieš?

Jau nuo liepos parduotuvėse nebeliks nemokamų plastikinių maišelių. Už juos taip pat teks atskaičiuoti centus.

Vieni tokiu sprendimu piktinasi, kiti – jį giria dėl ekologijos.

„Panevėžio balsas“ teiraujasi, ar plastikinių maišelių apmokestinimas panevėžiečiams sukels nepatogumų? Ar keisis jų produktų pakavimo įpročiai?

Amanda VAPSVAITĖ

Kornetininkė

Plastikinių maišelių apmokestinimas menkai paveiks mano apsipirkimo įpročius.

Aš ir taip stengiuosi tokių nenaudoti. Aišku, yra išimčių. Ypač kai reikia supakuoti nefasuotus produktus, tarkime, bulves, pomidorus ir kitokius minkštus ar tepančius produktus.

Bet niekada nesuprasiu tų, kurie bananus ar apelsinus deda į maišelį – jie juk neišsipurvins, neišbėgs, nesusiteps.

Manau, įsigaliojus naujai tvarkai žmonės daugiau pradės rinktis jau supakuotus produktus, pratinsis nenaudoti plastikinių maišelių.

Apsipirkdama dažniausiai naudoju savo daugkartinį maišelį, bet ne visada lieku patenkinta savitarnos kasomis, nes funkcija „Naudoju savo maišelį“ kartais neveikia ir apsipirkimas užtrunka.

Ir pačioms parduotuvėms reikės prisitaikyti prie naujovės, nes jei daržovių skyriuje perki, pavyzdžiui, bulves ir dediesi į savo atsineštą maišelį, svoris gali būti didesnis pirkėjo nenaudai ir dar daugybė panašių nesusipratimų nutikti.

Nemanau, kad pardavėjos kiekvieno pirkėjo klausinės, ar maišelis atsineštas iš namų, ar nuplėštas parduotuvėje.

Priprasti prie permainų reikės laiko ir nesu tikra, kad įmanoma pakeisti visų žmonių požiūrį.

Vaclovas LAUCIUS

Liekupio bendruomenės pirmininkas, atliekų perdirbimo verslo atstovas

Esu girdėjęs, kad visi plastiko maišeliai parduotuvėse nebebus dalijami už dyka, ir tai vertinu teigiamai.

Kita vertus, abejoju, ar iš to bus naudos.

Svarstau, kad žmonės pakeiksnos maišelius apmokestinusią valdžią, gal kelias savaites ar mėnesį pirks jų mažiau, paskui apsipras, ir vėl ims juos kaip ėmę, tik susimokėdami.

Man apmaudu dėl šiandienos visuomenės vienadienio požiūrio, dėl gaminamų vienkartinių daiktų, kurie tarnauja tol, kol baigiasi garantinis terminas.

Liūdna ir dėl begalinio plastiko vartojimo, teršiame juo aplinką, miškus. Visiems kartoju, kad plastikas mus užvaldė.

Žinau, kad pasaulyje yra nemažai šalių ir vietų, kur pirkti maisto produktų žmonės ateina su savo tara.

Gerai būtų, kad ir mes taip elgtumės.

Aš parduotuvėse esančių į ritinius susuktų maišelių irgi atsiplėšiu, produktus dedu į juos, tačiau eidamas apsipirkti naujo plastikinio maišo visiems pirkiniams sukrauti tikrai neperku. Nešuosi savo. Būna ir taip, kad produktus kraunu į parduotuvės vežimėlį, o vėliau juos iškraunu tiesiai į mašinos bagažinę.

Nors kiek labiau tausoti aplinką galėtume pasimokyti, pavyzdžiui, iš švedų ir indų.

Indijoje mačiau pašto vokus, pagamintus iš laikraščių. O tai – jau antrinis popieriaus panaudojimas.

Švedijoje veikia savotiški mainų punktai. Juose galima pasirinkti atneštų, kitiems nebereikalingų daiktų. Tarp jų – ir įvairiausi veikiantys elektros prietaisai.

Girdėjau pasvarstymų ir Lietuvoje kurti tokius punktus, tačiau kyla svarstymų, kas atsakys, jei koks vienų išmestas lygintuvas ims ir nutrenks naują savininką.

Kol būsime tokie pernelyg reiklūs ir kartu tokie biurokratai, kažin ar mums pavyks pradėti rimtai tausoti aplinką ir keisti vartojimo įpročius.

Agnė BUTAUTAITĖ

Verslininkė, kavinės „Kavos dėžutė“ šeimininkė

Labai pritariame tokiems pasikeitimams dėl plastikinių maišelių.

Žmogus daro didelį poveikį gamtai ir dėl trumpalaikio patogumo per daug sau leidžia.

Kartais man irgi tenka pasinaudoti plastikiniais maišeliais. Esu įsigijusi ir tų daugkartinių, bet kai pamirštu atsinešti į parduotuvę, stengiuosi prekes susidėti tik į vieną plastikinį, net ir skirtingas daržoves.

Manau, jau išmokome vietoje tų didžiųjų plastikinių maišelių, kuriais nešdavomės pirkinius namo, naudoti daugkartinius. Turbūt tokių – popierinių, medžiaginių – visi turime ir mašinoje, ir rankinėje, ir darbe.

Puikiai įprasime naudoti daugkartinius ir vietoje tų vienkartinių plastikinių – prisipirksime, pasisiūsime ir vietoje dabar susiformavusių blogų įpročių įgysime gerų.

Tiesą pasakius, labai pritartume panašiems pokyčiams kavinėse, greitojo maisto restoranuose, parduodančiuose maistą išsinešti.

Mūsų kavinėje aktualu puodeliai kavai išsinešti. Tikiuosi, ateityje atsiras suspaudžiamų daugkartinių puodelių, kuriuos galima įsidėti į rankinę, jie neužimtų daug vietos.

Jeigu tokia iniciatyva būtų priimta ir neliktų kitos alternatyvos, verslai prisitaikytų.

Juk prisitaikėme prie karantino, prisitaikėme, kai neliko vienkartinių plastikinių puodelių, plastikinių šiaudelių.

Rasuolė KERBEDIENĖ

Kultūros paveldo departamento specialistė

Renkuosi popierinius maišelius. Susidėvėjusį tokį galima dar kažkur panaudoti neteršiant gamtos.

Į parduotuvę pirkiniams susidėti nešuosi medžiaginį maišelį.

Žinoma, vienkartinių plastikinių irgi nepavyksta visiškai išvengti. Jų reikia bulvėms, kitoms daržovėms sudėti. Bet, tarkim, kopūstui, baklažanui tikrai tokio maišelio nereikia – juos dedu tiesiai į pirkinių krepšį.

Sprendimą apmokestinti plastikinius maišelius tikrai palaikau. Gamta užteršta, plastiko išmetama be galo daug. Gal kai už tokią taršą teks mokėti, susimąstysime ir pradėsime naudoti ekologiškas pakuotes.

Mūsų šeima stengiasi gyventi taip, kad būtume draugiški aplinkai, būtinai rūšiuojame atliekas.

Stengiuosi kuo mažiau važinėti automobiliu – po miestą vaikštau pėstute ar naudojuosi autobusais. Panevėžyje labai patogu vaikščioti pėstute. Taip sveikiau nei sėdėti automobilyje, be to, man darbas gana netoli, apie porą kilometrų nuo namų.

Pastebėjau, kad Panevėžyje vis dar labai madinga stengtis automobilį pasistatyti kuo arčiau durų. Ir visi nervinasi, kad neranda vietos, sunku išvažiuoti, didelės spūstys, apmokestintos stovėjimo vietos. Jei man reikia toliau pavažiuoti, pareinu namo tuos du kilometrus, tada pasiimu automobilį ir važiuoju.

Bet nesu linkusi aiškinti, kas kaip turi gyventi, ir nesmerkiu tų, kuriems patogu sėstis į automobilį ir važiuoti.

Komentarai

  • Jokiu problemu i krepsi supilu bulves, kopusta, svokunus dar kazka, tegu kasininke renka prie kasos.. Namie nuplausiu darzoves…

  • Už visus maišelius mes sumokam tokiom kainom ką į juos įdedam.Tai prekyba dar kartą už juos priskaičiuos ??????Negi mes durniai, Maišelio kaina yra kartu su prekės kaina.Ką čia mus mulkinat.??? Visas pasaulis taip dirba,ka čia galvas sukat,

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų