G. Kartano nuotr.

Mokslo metus pradės iššūkiais

Mokslo metus pradės iššūkiais

Iki mokslo metų pradžios likus vos keletui dienų, rajono švietimo įstaigų vadovai sako negalintys nuspėti, ar neteks gesinti eilinio gaisro.

Panevėžio rajono atstovai spaudos konferencijoje pasakojo apie pasirengimą naujiems mokslo metams ir tvirtino bent jau stabilizavę dvi opiausias švietimo problemas – mokinių skaičiaus mažėjimą ir mokytojų trūkumą.
Šiuos mokslo metus Panevėžio rajone pradės apie 2840 vaikų, tai yra 40-čia daugiau nei pernai. Lopšelius-darželius lankys apie 1000 vaikų.
Rajono mokyklų duris rugsėjo 1-ąją pravers apie 260 pirmokų (pernai buvo penkiais daugiau), o paskutinius mokslo metus pradės 155 abiturientai (pernai – 123).
Beje, rajono pirmokų šiemet laukia staigmena – pirmoko krepšelis – dėžutė su įvairiomis mokymosi priemonėmis.
Panevėžio rajono mero Antano Pociaus nuomone, situacija dėl mokinių skaičiaus stabilizuojasi.
Nors pedagogų rajone trūksta, Savivaldybė guodžiasi, kad padėtis nėra kritinė.
Šiuo metu rajono Paįstrio J. Zikaro gimnazijoje trūksta chemijos ir matematikos mokytojų, Dembavos progimnazijoje – meninio ugdymo mokytojo, Ramygalos gimnazijoje – istorijos ir lietuvių kalbos mokytojų. Paliūniškio pagrindinė mokykla tebeieško logopedo, Upytės A. Belazaro pagrindinė mokykla – socialinio darbuotojo, Smilgių ir Ramygalos gimnazijoms reikia psichologų, Velžio lopšeliui-darželiui – logopedo.

Iššūkis kaimo mokykloms

Rajono švietimo strategams nerimą kelia Vyriausybės patvirtintos mokyklų tinklo pertvarkos taisyklės.
Pagal jas nuo 2024 metų gimnazijos privalėtų išlaikyti ne mažiau kaip dvi baigiamąsias klases, kuriose turėtų mokytis bent 21 mokinys, dabar minimalus skaičius – 12.
Ateityje mokinių šiose klasėse turėtų dar padaugėti.
„Mano nuomone, jei mokykloje yra 12 abiturientų, tokiai kaip mūsų kaimo mokyklėlei tiek tikrai per akis ir nereikia jos uždaryti. Pas mus atstumai dideli, ir vaiką tampyti valandų valandas pirmyn ir atgal iki kitos mokyklos nėra gerai“, – įsitikinęs A. Pocius.
Mero manymu, norint pagelbėti kaimo mokykloms, turėtų būti skiriamas gerokai didesnis mokinio krepšelis nei dabar.

Streiko šešėlis

Šiųmetis rugsėjis nebus įprastai šventiškas. Dar tebeatostogaujantys mokytojai jau planuoja streiką.
„Mokytojai gyvena amžinos taikos ir iššūkių kasdienybėje. Streikas yra ne tikslas, o priemonė, kad kada nors jie turėtų geresnes darbo ir ekonomines sąlygas“, – teigia Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Panevėžio rajono susivienijimo pirmininkė Doloresa Rakauskienė.
Kol kas nežinia, kiek streike dalyvaus rajono mokytojų – į mokyklas jie grįš nuo pirmadienio.
Mero A. Pociaus teigimu, streikas temdo mokslo metų pradžią, tačiau jis sako suprantantis situaciją.
Anot jo, dar 2018 metais kalbėta, kaip paversti mokytojo profesiją prestižine, tačiau praėjus penketui metų problema tebelikusi.

Nauja ir mokytojams, ir mokiniams

Šiais mokslo metais nelyginių klasių ir 8 klasių mokiniai mokysis pagal atnaujintas ugdymo programas.
Panevėžio rajono savivaldybei dar birželį apklausus pedagogus paaiškėjo, kad apie 42 proc. mokytojų pakankamai, apie 50 proc. iš dalies pasirengę dirbti pagal atnaujintas programas, tačiau 8 proc. manė, kad dar reikia laiko pasirengti.
Kol kas ne visi išleisti ir reikalingi vadovėliai.
Kartu su atnaujintu ugdymo turiniu keičiama ir brandos egzaminų tvarka. Gimnazijos trečiokai (vienuoliktokai) šiais mokslo metais laikys tarpinį patikrinimą, kuris bus valstybinio brandos egzamino dalis.
Šis patikrinimas vyks kovo mėnesį elektroniniu būdu.
Dar vienas iššūkis bus ir mokyklų valgyklų tikrinimai. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba vertins mokyklų valgyklų higieninę būklę nuo 1 iki 5 balų ir, kaip kavinėms, skirs specialų įvertinimą.

Gesina gaisrus

Krekenavos M. Antanaičio gimnazijos direktorius Vaidas Pocius neslepia: rengiantis mokslo metams iššūkių netrūksta. Vos prieš keletą dienų netikėtai atsisakė dirbti viena mokytoja.
„Kol kas pavyko sėkmingai išspręsti atsiradusią problemą, bet iki rugsėjo 1 dienos liko 5 darbo dienos ir tokių skambučių, žinučių tikrai dar gali būti. Mokyklų vadovams dabar budėjimo režimas, bet kada gali kilti gaisras, kurį teks gesinti“, – sako V. Pocius.
Direktoriaus teigimu, vieni mokytojai ramūs prieš mokslo metų pradžią, kiti jaudinasi dėl ugdymo turinio pokyčių. Jo įsitikinimu, kiekvienas, paklaustas apie tai, atsakytų skirtingai.
„Svarbiausia nebijoti suklysti, nebijoti fakto, kad vaikai kai kurias kompetencijas labiau išmano. Mokytojai kartu gali mokytis“, – mano direktorius.

Galerija

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų