„Statyk!“ archyvas

Keisti nekokybiškus langus – dvigubas rūpestis

Keisti nekokybiškus langus – dvigubas rūpestis

Visi plastikiniai langai yra vienodi, tai kam mokėti daugiau? Skamba panašiai kaip vieno mobiliojo ryšio operatoriaus reklamoje. Visgi langai – ne mobilusis ryšys ir jeigu tokių pačių parametrų gaminių kaina skiriasi bemaž pusiau, verta suabejoti ar pigus langas iš tiesų turės visus reikiamus priedus, pasižymės reikiamais techniniais duomenimis.

Pigus gaminys – užprogramuotos problemos

Šiandien įmonė, gaminusi langus mūsų aprašomam namui, jau bankrutavusi ir išregistruota. O pasirinkta ji buvo ne visiškai atsitiktinai. Kaip nutinka dažnu atveju, ši įmonė jau buvo gaminusi langus vienam kitam pažįstamam. Suveikė kriterijus „padarė labai pigiai“.

Įvertinti, ką reiškia „labai pigiai“, buvo galima jau po metų ar net anksčiau. Pigiai reiškė tai, kad kai kuriuos langus užteko atidaryti ir uždaryti tik porą kartų. Trečią kartą uždarant langą rankena tiesiog persisuko, kažkas sutreškėjo ir lango padėtis liko visiškai neaiški – pusiau uždarytas, pusiau atviras, viena varčios pusė liko prispausta prie staktos, kita – pusiau atvertimo padėtyje.

Visa laimė, kad šie langai nebuvo strategiškai svarbioje vietoje ir galėjo likti visai nevarstomi. Tačiau ir kiti neteikė didelio džiaugsmo. O balkono durys, nors ir būdavo užvertos, vertė jaustis lyg gyventum prie atvirų – triukšmas iš lauko buvo girdimas kuo puikiausiai.

„Statyk!“ archyvas

Taigi, kaip sutaupo įmonės, langus gamindamos „labai pigiai“? Pirmiausia galima pastebėti, jog sumontuoti nekokybiški apkaustai, kurie neleidžia tinkamai uždaryti langų, pasirinkti norimos atvėrimo padėties.

Pigių langų tarpinės – tikrai ne pačios geriausios. Iškvietus meistrą langams sureguliuoti, šis tik patvirtino, kad stebuklų tikėtis nereikia: pigaus gaminio sudedamosios dalys irgi bus pigios ir toli gražu ne pačios kokybiškiausios ir patikimiausios.

Apibendrinant galima paminėti tokius didžiausius nesklandumus, patirtus įsigijus pigius langus: stringa atidarymo ir uždarymo funkcija, prarandamas sandarumas, lūžta apkaustai, išsikraipo rėmai, tarpinės neatlieka savo funkcijos, profilių sujungimų vietose atsiranda įtrūkimai.

Atskira kalba apie montavimą. Vargu ar reikia tikėtis, jog ypač pigius langus pagaminusios įmonės darbuotojai juos sumontuos pagal visus reikalavimus. Aptariamu atveju montavimui buvo pasitelktos pačios primityviausios priemonės: medinės kaladėlės ir montavimo putos. Jokių izoliacinių juostų ar kitokių sandarinimo priemonių. Jau antrą žiemos sezoną po namo įrengimo pro tarpą tarp lango rėmo bei palangės vėjas tiesiog šniokštė. Stipriau spustelėjus šaltukui šioje vietoje susidarydavo netgi ledo sluoksnis.

„Statyk!“ archyvas

Įsitikinta, jog patarlė apie du kartus mokantį taupuolį yra tikra tiesa. Dabar sprendžiama dilema, kaip būtų galima pigius plastikinius langus pakeisti kokybiškais, leisiančiais nebešvaistyti šilumos. Čia pateiksime informaciją, kas visgi laukia nusprendusiųjų pasikeisti langus.

Simptomai, kad reikia imtis priemonių

Įprasta langų eksploatavimo trukmė – 20–25 metai, tačiau kai kuriais atvejais jau ir po dešimties metų langai būna morališkai pasenę, nebeatitinkantys reikalavimų, sandarumo standartų, tad namų savininkai yra priversti imtis veiksmų. Ar langų keitimas – vienintelė alternatyva? Ką reikėtų žinoti apie papildomai tenkančius darbus keičiant langus?

Jei langai nekokybiški ar nekokybiškai sumontuoti, žmonės jaučia tam tikrų nepatogumų – pastebi, kad ant langų kaupiasi kondensatas, pro nesandarias vietas košia vėjas, langus sunku atidaryti ir uždaryti, rėmai būna išsikraipę ir pan.

„Statyk!“ archyvas

Šiandien žmonės kur kas intensyviau domisi statybų naujovėmis, tad dažnai pakanka apsilankyti pas energiškai efektyviuose namuose gyvenančius draugus, kur aplink langus esančiose zonose nejuntama net menkiausio šalto oro skverbimosi. Tai ir padeda priimti sprendimą, kad jau atėjo laikas imtis veiksmų – langus sureguliuoti arba apskritai juos pasikeisti.

Kaip pasakojo langų montavimo specialistas Remigijus Balčikonis, individualių namų gyventojams lengviau priimti sprendimą keisti langus padeda pavyzdžiai artimoje aplinkoje: „Turime ir atvejų, kai, pavyzdžiui, Klaipėdoje, naujų kvartalų namų gyventojai vienas po kito ėmė keisti langus. Galima daryti prielaidą, kad padavimui statytų namų langai retai būna kokybiški ir kokybiškai sumontuoti, todėl minėtu atveju išėjo savotiška grandininė reakcija.“

Vienas patikimesnių būdų patikrinti langų kokybę – padaryti termovizines nuotraukas. Yra ir paprastesnių buitiškų būdų patikrinti lango sandarumą: į tarpelį kišamas popieriaus lapas, langas uždaromas ir popierius ištraukiamas. Jei jį pavyksta nesunkiai ištraukti, vadinasi, reikia langą sureguliuoti, o jei reguliavimas nebepadeda – metas keisti tarpines. Arba langus.

„Statyk!“ archyvas

Kartais langų rėmai būna prastos kokybės, netinkamai armuoti, o laikui bėgant išsikraipo ir tampa nesandarūs. Tokiu atveju joks remontas nebepadės.

Privalu tinkamai eksploatuoti

Pasitaiko atvejų, kai žmonės skundžiasi langais, nors jų kokybė būna gera. Tokiais atvejais nusiskundimus lemia nekokybiškas montavimas ar dėl netinkamos langų priežiūros atsiradę įvairūs trūkumai. Jei nebuvo tepami apkaustai, niekada nekeistos tarpinės, langus tikrai prireiks keisti kiek anksčiau, nei jie spės susidėvėti.

„Jei pasirinkti ne pačios aukščiausios kokybės langai, tačiau jie būna tinkamai sumontuoti, bendras rezultatas nebus labai prastas. Ir atvirkščiai – kokybiškus langus netinkamai sumontavus kils daug problemų. Antai Klaipėdoje turėjome atvejį, kai kokybiški langai buvo prastai sumontuoti, nebuvo pasirūpinta jų sandarumu, tad reikėjo iš naujo pildyti siūles, sandarinti. Be abejonės, tai papildomai kainuoja“, – teigė langų montavimo specialistas R. Balčikonis.

Paprasčiau atlikti vidinę apdailą

Reikėtų žinoti, kad keičiant langus neišvengiamai nukentės arba vidinio, arba išorinio angokraščio apdaila. R. Balčikonis patarė prieš keičiant langus pasverti, ar bus atliekamas namo išorės, ar vidaus remontas – nuo to priklausys, iš kurios pusės reikėtų demontuoti langus.
Jei žmonės gyvena energiškai neefektyviame name, svarsto apie renovaciją ir naują fasado apdailą, langus paprasčiau montuoti iš lauko pusės: išimti senus bei įdėti naujus. Taip vidinės apdailos poreikis bus nedidelis, nebent dėl naujo šiltinimo medžiagų sluoksnio keistųsi ir lango pozicija konstrukcijoje. Tada reikėtų atlikti vidinio angokraščio kosmetines korekcijas.

„Statyk!“ archyvas

Langų angokraščių apdailos srityje besispecializuojančio Audriaus Uniko nuomone, jei renovacijai nesiruošiame, tada svarbiausia, kad nenukentėtų išorinė apdaila, nes tokiu atveju susidurtume su didesniais darbais. Kai pažeidžiamas fasadas, sunku priderinti apdailos medžiagas, jų spalvas, kurios būna pablukusios. Taip pat jei fasadas yra ventiliuojamas, keičiant langus reikia nuardyti nemažą jo dalį. O jeigu reikia atlikti tik vidaus apdailą, galima rasti įvairių sprendimų.

Svarbu išsirinkti patikimą įmonę

Pakeisti langus minimaliai pažeidžiant vidaus apdailą visai nesudėtinga. Tiesiog reikia kruopščiau, atsargiau ir neskubant dirbti. Norint, kad angokraščiai būtų mažiau pažeisti, išimant senuosius langus juos galima supjaustyti dalimis, o ne lupti vientisą.

Žmonės, svarstantys, ar keisti senuosius langus, dažnai nori iš anksto sužinoti, kokios pinigų sumos prireiks langams bei naujai angokraščių apdailai. Anot A. Uniko, langų apdailos kainos kiekvienu atveju skaičiuojamos individualiai. Kai kurios apdailą atliekančios įmonės savo interneto svetainėse yra pateikusios preliminarios paslaugų kainos skaičiuokles.

Be to, keičiant langus, nebūtina iš naujo perdažyti visų sienų, jei nematyti jokių defektų. Angokraščius galima nudažyti, pavyzdžiui, baltai, tad besiskiriančios langų ir sienų spalvos nebūtinai atrodys prastai. A. Unikas pasakoja, kad, atliekant langų apdailos darbus, dažnai tenka improvizuoti, panaudojamos vis įvairesnės medžiagos, pavyzdžiui, plytelės ar dailylentės. Todėl specialistas ragina ieškoti netradicinių, sutaupyti leidžiančių sprendimų.

O pasak langų montavimo specialisto Balčikonio, taupyti keičiant pačius langus verta ne visada, nes inovacijos kainuoja. Antai prieš dešimtmetį ar anksčiau statytų namų langai keičiami iš dalies dar ir dėl to, kad jie buvo instaliuojami pagal senus metodus, kurie neatitiko netgi to laikotarpio langų montavimo naujovių. Taigi, renkantis langus, reikia nepabijoti naujausių – ateities – technologijų.

„Jeigu įsigyjame tai, kas rinkoje jau dabar laikoma vidutinioku, netolimoje ateityje eksploatuojant langus iškils vienokių ar kitokių problemų“, – įsitikinęs R. Balčikonis.

Ne paslaptis, kad langus montuojančių įmonių meistrai darbus stengiasi atlikti kuo greičiau. Tad specialistai pataria į sutartį įtraukti punktą, kad fasado apgadinimo atveju langus montuojanti įmonė pasirūpins remontu arba atlygins nuostolius. Tai viena iš priemonių gauti kokybiškesnę paslaugą.

Verta pasidomėti ir įmonės anksčiau atliktais darbais, atsiliepimais apie montuotojus, patirtimi – patyrusių įmonių specialistai dirba ir tiksliau, ir greičiau.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų