Ūkininkės M. Mikelionienės laukuose daržovės šiemet klesti. T. Šiaudinio nuotr.

Ūkininkai meldžia giedresnio dangaus

Ūkininkai meldžia giedresnio dangaus

Itin lietinga ir šalta vasara daugelį ūkininkų verčia nerimauti dėl būsimo derliaus. Tačiau yra ir tokių, kurie džiaugiasi tokiais orais ir puikiai užderėjusiu derliumi.

Lietuvos ūkininkų sąjungos Panevėžio skyriaus pirmininkė Danguolė Kuzmienė teigia, kad kol kas rajono ūkininkai dėl drėgmės per daug nesiskundžia. Kita vertus, tikrąją padėtį atskleis artimiausios kelios savaitės.

Naujamiesčio seniūnijos ūkininkas Kęstutis Ragažinskas sakė, kad nepradėjus kulti ką nors konkrečiau pasakyti sunku.

„Javapjūtė ant nosies, bet kol kas darbai nesitrukdo, o kokie orai bus ateityje, sunku prognozuoti“, – svarstė ūkininkas.

K. Ragažinskas įvažiuoti į laukus dar nebandė, tačiau matyti, kad vėžėse stovi vanduo.

„Gal dar pradžius“, – vylėsi jis. – „Javapjūtė galėtų prasidėti gal po dviejų savaičių, nes vegetacija užsitęsusi.“

Ėriškių ūkininkas Antanas Čepas taip pat nežino, kokios kokybės derliaus sulauks. Ūkininkas augina kviečius, miežius, žirnius, vasarinius javus. Jis šiuo metu į savo laukus sunkiai įvažiuoja. Be to, pasėliams pakenkė šalta vasara ir didelė drėgmė.

„Po savaitės jau reikia važiuoti pjauti žieminių rapsų, bet nežinau, kaip čia bus, kada prasidės javapjūtė. Situacija sunki.“, – „Sekundei“ tvirtino A. Čepas.

Be to, jau dabar aišku, kad reikės iš karto viską džiovinti, o tai reiškia papildomas sąnaudas.

Jo teigimu, pavasarį atrodė, kad derlius bus geras – buvo kiek sausros, lietaus, bet viskas augo.

„Dabar tiesiog nežinome ir kokia kokybė bus. Saulės nėra – tik vanduo“, – nerimavo ūkininkas.

Ūkininkai prognozuoja, kad grūdų derlingumas šįmet turbūt nebus toks aukštas kaip užpernai, bet didesnis nei pernai. T. Šiaudinio nuotr.

Ūkininkai prognozuoja, kad grūdų derlingumas šįmet turbūt nebus toks aukštas kaip užpernai, bet didesnis nei pernai. T. Šiaudinio nuotr.

Neramu dėl kokybės

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos administracijos vadovo Igno Jankausko teigimu, liepos 11 dieną asociacija atliko narių apklausą. Ja remiantis paaiškėjo, kad 89 procentai pasėlių plotų įvertinta gerai ar puikiai ir tik 2 procentai vertinama blogai ar labai blogai. Palyginti su panašia kanadiečių apklausa, ten gerai ar puikiai vertinama nuo 65 iki 70 procentų kviečių pasėlių.

Anot I. Jankausko, derlingumas turbūt nebus toks aukštas kaip užpernai, bet turbūt bus didesnis nei pernai. Dabar tik nerimaujama dėl kokybės.

„Viskas labai priklausys nuo ateinančių trijų savaičių, kai bus galima nuimti derlių. Jei panašūs orai išsilaikys, tai labai tikėtina, kad sulauksime panašios situacijos, kaip ir pernai, bet jeigu lietaus sumažės, ko iš tikrųjų ir tikimasi, viskas turėtų būti kaip ir neblogai“, – padėties nedramatizavo I. Jankauskas.

Tiesa, šiuo metu, ypač po didesnių liūčių, į laukus gana sudėtinga įvažiuoti, ypač ten, kur sunkesnė žemė.

„Kol kas nėra tokio didelio poreikio ginti kombainus į laukus, bet jeigu išsilaikys bent toks oras savaitę ar dvi, tai bus galima galvoti ir apie normalią javapjūtės pradžią. Vanduo laukuose dar gali išdžiūti ir bus galima sėkmingai pradėti javapjūtę“, – aiškino asociacijos vadovas.

I. Jankauskas pasakojo praėjusią savaitę Radviliškio rajone prie Baisogalos matęs ūkininką kuliant rapsus.

„Jie buvo gana žali ir turbūt ūkininkas kažkokią įdomią strategiją pasirinkęs – gal tikisi džiovinti, gal kažkaip kitaip ketina spręsti problemą, bet įvažiuoti į lauką nebuvo labai sudėtinga, nors žemė turbūt drėgnesnė nei įprasta“, – kalbėjo jis.

Atrodo, kad šiemet prireiks ir džiovyklų. I. Jankausko pastebėjimu, tarp ūkininkų išpopuliarėjo strategija kulti šiek tiek drėgnesnius javus – nelaukti, kol jie natūraliai išdžius. Šitaip išvengiama rizikos, kai javai laukuose pradeda gesti.

„Kalbama, diskutuojama, su nerimu laukiama, kas bus, bet didelių nuostolių kol kas nėra, nes patys javai dar tik noksta. Kai grūdai subręsta, jei gauna drėgmės, pradeda dygti. Dabar tokios rizikos nėra, nes grūdai dar tik bręsta, dar nepasiruošę dygti“, – teigė I. Jankauskas.

Kai kurie daržovių augintojai taip pat nerimastingai žvalgosi į dangų. T. Šiaudinio nuotr.

Kai kurie daržovių augintojai taip pat nerimastingai žvalgosi į dangų. T. Šiaudinio nuotr.

Visko užtenka

Kai kurie daržovių augintojai taip pat nerimastingai žvalgosi į dangų. Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė Zofija Cironkienė sakė, kad kai kur liūtys pridarė bėdos, tačiau kalbant apie visą Lietuvą, manoma, kad situacija išsilygins – vienur padėtis geresnė, kitur – blogesnė. Šiuo metu prasta situacija Širvintų, Kėdainių rajonuose.

Panevėžio rajone ūkininkai daržovių derliumi kol kas patenkinti. 50 hektarų įvairių daržovių – bulvių, agurkų, svogūnų, kininių kopūstų, burokėlių – auginanti Milda Mikelionienė džiaugėsi puikiu derliumi. Jos pastebėjimu, galbūt agurkai labiau vargsta, tačiau kitos daržovės – klesti.

„Viskas tiesiog pasakiška – beveik kasdien būna lietaus, nėra kaitros, didelio vėjo. Saulė pašviečia per debesis ir tiek užtenka“, – „Sekundei“ tvirtino ūkininkė.

M. Mikelionienės teigimu, jos žemė apylengvė, tad daržovės neskęsta, o dabar nebėra kur užklimpti – visi lauko keliukai išvažiuojami.

„Kaip reta viskas auga labai gražiai. Metai geri. Jeigu gegužės mėnuo būtų buvęs ne toks šaltas, o toks pat gražus su lietumi, būtų ir grūdinių kultūrų derlius pasakiškas. Dabar, aišku, nebus. Trūko drėgmės – jau krūmijimosi fazėje javai išleido po vieną du stiebus, kai galėjo po 4–5“, – sakė ūkininkė.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų