Troškulys perspėja apie ligą

Troškulys perspėja apie ligą

Žmogus privalo atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus, nes jie neretai įspėja apie rimtą pavojų. Vienas tokių signalų yra nuolatinis troškulys.

Skysčių trūkumas

Skiriamieji požymiai: organizme stingant skysčių, džiūsta burnos gleivinė, pagriežtėja veido bruožai, įdumba akys, suglemba oda (ją sužnybus, raukšlė išsilygina lėtai). Inkstai pradeda taupyti skysčius, todėl žmogus šlapinasi retai ir po truputį. Įsijungia organizmo dehidratacijos mechanizmas, todėl visiškai normalu, kad pradeda kamuoti troškulys.

Išeitis: būnant karštyje, dirbant fizinį darbą, kraujuojant, nudegus, vemiant ir viduriuojant, gausiai prakaituojant dėl karščiavimo, reikia daug gerti. Normalizavus vandens pusiausvyrą organizme, troškulys išnyksta.

Diabetas

Nuolatinis troškulys gali kamuoti sutrikus vandens ir druskos apykaitą koordinuojančių hormonų balansui. Sergant cukriniu diabetu, dėl cukraus pertekliaus kraujyje labai gausiai skiriasi šlapimas.

Skiriamieji požymiai: žmogus daug geria, bet vis tiek jaučia troškulį. Troškulys, pasireiškęs gydantis insulinu arba cukraus kiekį mažinančiais vaistais, įspėja apie ligos paūmėjimą.

Išeitis: būtina ištirti kraują ir nedelsiant pradėti vartoti gliukozės kiekį mažinančius vaistus.

Smegenų trauma

Kartais stiprus troškulys jaučiamas po galvos smegenų traumos arba neurochirurginės operacijos.

Skiriamieji požymiai: paprastai liga prasideda staiga – ligonis gali nurodyti ne tik dieną, bet ir valandą. Kai nuo traumos išsivysto necukrinis diabetas, ligonis per parą išgeria po 10–20 1 vandens. Tai lemia šlapimo išsiskyrimą ribojančių hormonų trūkumas, kurio priežastys gerai nežinomos. Liga gali būti paveldėta.

Išeitis: būtina kreiptis į neurologą.

Hormonų perteklius

Suaktyvėjus prieskydinių liaukų veiklai, pradeda kamuoti nuolatinis troškulys.

Skiriamieji požymiai: skauda kaulus, iškrenta dantys, sparčiai mažėja kūno svoris, pasireiškia nuovargis ir raumenų silpnumas. Iš kaulų išsiskiriantis kalcis šlapimą nudažo balkšva spalva.

Išeitis: reikia kreiptis į endokrinologą.

Inkstų liga

Nesveiki inkstai nesulaiko vandens, todėl padidėja skysčių poreikis. Troškulys pasireiškia sergant pielonefritu, glomerulonefritu, inkstų policistoze.

Skiriamieji požymiai: troškulys neišnyksta net sumažėjus šlapimo išsiskyrimui ir atsiradus tinimams. Tai byloja apie inkstų nepakankamumą. Deja, ši pavojinga būklė dažniausiai nustatoma tada, kai ligoniui gali padėti tik hemodializė arba inkstų persodinimas. Bet laiku atkreipus dėmesį į neįprastą troškulį, galima to išvengti.

Išeitis: reikia kuo greičiau kreiptis į nefrologą.

Vaistų vartojimas

Vartojant kai kuriuos vaistus, pvz., arterinį spaudimą mažinančius, džiūsta burna ir norisi gerti. Tačiau sergant hipertenzija gausiai gerti pavojinga, nes gali paūmėti liga.

Išeitis: pasitarus su gydytoju, pakeisti vaistus.

Neaiškios kilmės troškulys

Toks troškulys dažniausiai kamuoja moteris.

Skiriamieji požymiai: žmogus tampa kaprizingas, dirglus ir agresyvus.

Išeitis: reikia išmokti apgauti savo organizmą. Pavyzdžiui, pasilenkus prie bėgančio vandens, reikia padaryti keletą rijimo judesių arba suvilgyti lūpas švariu sūriu vandeniu. Pergudravus smegenis, kurį laiką nenorima gerti.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų