Teatro legenda sugrįš į Panevėžį

Teatro legenda sugrįš į Panevėžį

Gali būti, kad jau ateinantį pavasarį minint aktoriaus Donato Banionio šimtąsias gimimo metines, panevėžiečiai pagerbti šios kino ir teatro legendos susirinks Aktorių skvere šalia Juozo Miltinio dramos teatro.

Vieno ryškiausių Lietuvoje menininko D. Banionio atminimo įamžinimu besirūpinantys jo artimieji Panevėžio savivaldybei jau yra pateikę būsimo paminklo šiam aktoriui maketą.

„Natūralaus dydžio maketas yra sukurtas ir pristatytas Panevėžio savivaldybei. Šiuo metu vyksta derinimo su ja procesas, tad parodyti galutinį vaizdą visuomenei dar anksti“, – pasakojo Donato Banionio fondui vadovaujanti aktoriaus anūkė Inga Banionytė-Gedgaudienė.

Siekiama, kad skulptūra D. Banioniui Panevėžyje stovėtų jau kitų metų balandžio 28-ąją, kai bus minimas šio iškilaus aktoriaus šimtmetis.

Projektuojama aplinka

Pasak I. Banionytės-Gedgaudienės, paminklo idėją yra parėmusi ne viena Panevėžio įmonė, taip pat gyventojai, asmeninėmis lėšomis prisideda ir patys šeimos nariai.

„Į fondą yra paaukoję visa virtinė įmonių ir fizinių asmenų, nuo šimto iki tūkstančio eurų, didelę sumą skirti pasiryžo ir šeima. Dalis lėšų jau gauta, dėl kitų – susitarta, tačiau iki numatytos pinigų sumos dar šiek tiek trūksta“, – kalbėjo aktoriaus anūkė.

D. Banionio atminimui įamžinti numatoma vieta – skveras tarp teatro ir Elektros gatvės.

Paminklo iniciatoriai siūlo jį pakrikštyti Aktorių skveru. Jis kaip tik yra po D. Banionio grimo kambario langais. Simboliška, kad čia ir medžiai sodinti pačių menininkų per talką, pastačius J. Miltinio dramos teatrą.

Panevėžio savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vedėjo pavaduotojas Augustas Makrickas teigia, jog šiuo metu vyksta projektavimo darbai.

„Dabar projektuojame prieigą prie paminklo ir jo aplinką. Paminklui pasirinkta vieta buvo patvirtinta darbo grupės posėdyje“, – patvirtino A. Makrickas.

Vieno ryškiausių Lietuvoje menininko D. Banionio atminimo įamžinimu besirūpinantys jo artimieji yra numatę paminklui vietą skverelyje prie J. Miltinio dramos teatro. P. Židonio nuotr.

Savas Panevėžiui

Paskutinį gyvenimo dešimtmetį D. Banionis praleido Vilniuje – 2004-aisiais persikraustė į sostinę, šalia sūnaus, garsaus kino režisieriaus Raimondo Banionio.

Tačiau scenos grando nueitas kelias glaudžiai susijęs su Panevėžiu. Čia D. Banionis jaunystėje lankė vaidybos studiją, pas režisierių Juozą Miltinį mokėsi vaidybos meno, daug metų buvo Panevėžio dramos teatro aktorius, vėliau – režisierius, direktorius, meno vadovas.

Įsimintinus vaidmenis D. Banionis sukūrė ne tik teatre, bet ir Lietuvos bei užsienio kino industrijoje.

Jo indėlis į meną buvo ne kartą įvertintas įvairiais prestižiniais apdovanojimais. Aktorius apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi, jam suteiktas Panevėžio miesto garbės piliečio vardas, už istorinį indėlį į lietuvišką kiną įteikta „Auksinė gervė“, skirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija, Kultūros ministerijos garbės ženklas „Nešk savo šviesą ir tikėk“, o 2008 m. aktoriui įteiktas „Auksinės gervės“ apdovanojimas už viso gyvenimo nuopelnus kine.

Apie tai, kad Panevėžyje kūrė vienas žymiausių jo žmonių, liudija tik atminimo lentelė ant Ukmergės gatvės 47-ojo namo sienos, kur ilgą laiką D. Banionis gyveno.

Aktorius mirė 2014-ųjų rugsėjo 4 dieną.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų