P. Židonio nuotraukos

Šilagaliečiai kyla prieš krematoriumo kaimynystę

Šilagaliečiai kyla prieš krematoriumo kaimynystę

https://sekunde.lt/leidinys/paneveziobalsas/Po gerų metų Panevėžio rajone, tarp Šilagalio ir Šilaičų kapinių, turėtų iškilti krematoriumas.

Visgi šilagališkiai pasiruošę gulti skersai kelio, kad jų namų pašonėje tokio objekto nebūtų.

„Nenorime kvėpuoti spirginamos žmogienos kvapu“, – į kaimą pasikvietę rajono merą rėžė gyventojai.

Bijo nuodų

Į Šilagalio kultūros centro salę praėjusio ketvirtadienio vakarą rinkosi gausios prieš krematoriumo statybas nusiteikusių Šilgalio ir aplinkinių vietovių gyventojų gretos.

Atvyko Panevėžio rajono meras Antanas Pocius, o šit pačių krematoriumo statytojų – „JK Ranga“ bendrovės atstovų nebuvo. Paaiškėjo, kad susitikimo iniciatoriai pastarųjų nė nepakvietė, tikėdamiesi, kad tai padarys meras.

„Susirinkome ginti, ką turime brangiausio – savo sveikatą ir savo namus“, – teigė kovotojų prieš krematoriumo statybas iniciatyvinės grupės pirmininkė, Šilagalio gyventoja Jolanda Bukauskienė.

Jos nuomone, mažiau nei už kilometro nuo Šilagalio kaimo ir vos už kelių šimtų metrų nuo artimiausios sodybos išdygsiantis krematoriumas skleis junginius, kuriuose bus gyvsidabrio, sieros oksido, azoto ir kitokių kenksmingų medžiagų.

„Sužinojusi, kad šalia mūsų visų namų statys krematoriumą, nuodugniausiai studijavau viską, ką radau apie pasaulio krematoriumus, dabar galėčiau apie juos rašyti disertaciją. Krematoriumo kaimynų gyvenimas labai pablogės“, – tvirtino J. Bukauskienė.

Ji pabrėžė gerai išstudijavusi Kėdainiuose veikiančio krematoriumo dokumentus. Pasak J. Bukauskienės, lyginant 2021 ir 2022 metų rodiklius matyti, jog vykdant kremavimo procesą sumažėjo pro kaminą išmetamo gyvsidabrio bei lakiųjų medžiagų koncentracija, bet padaugėjo chloro vandenilio. Moteris teigė, jog vien į orą išmetamų cheminių medžiagų pavadinimai yra gąsdinantys.

„Kvėpuosime gyvsidabriu“, – baiminasi J. Bukauskienė.

Šilagalio gyventojai pasiruošę gultis skersai kelio, kad kaimo pašonėje neiškiltų jau kitąmet planuojamas atidaryti krematoriumas. P. Židonio nuotrauka

Toliau nuo žmonių akių

„Pastačius krematoriumą, gyvensiu vietoje, kur čirškės deginamo žmogaus mėsa ir spirgės taukai. Jau vien dėl to, kad žinosiu, jog tokie procesai vyksta kaimynystėje, gyvenimas tikrai pablogės“, – tikino Albertas Baguška.

Jo nuomone, krematoriumas turėtų būti statomas toliau nuo pagrindinių kelių ir nuo žmonių akių.

Planuojamoms statyboms prieštaraujantis Rimantas Auškalnis įsitikinęs, jog tai, kas išlėks pro krematoriumo kaminą, numarins jo bites.

O Algimantas Bagdonavičius tvirtino esantis įsitikinęs, kad geriausia vieta krematoriumui būtų šalia Ramygalos esanti laisvoji ekonominė zona.

„Tyrinėjau ir aš krematoriumų statybas ir nepavyko rasti, kad kur nors toks statinys būtų statomas taip arti sodybų, kaip šiuo atveju. Iš savivaldybės vadovų reikalaujame neleisti statyti krematoriumo“, – kalbėjo į susitikimą su meru atėjęs Gediminas Gylys.

Jis piktinosi, kad imantis tokių statinių kaip krematoriumai statybų, nevertinamas jų daromas psichologinis poveikis.

„Tikrai skaičiau, kad į susitikimus su bendruomenėmis, kai aptariamos krematoriumų statybos, kitos šalys siunčia ir psichologus. Mes gi palikti vieni“, – pritarė J. Bukauskienė.

Sulaukė šaukimo į teismą

Į susitikimą su šilagališkiais atvykęs Panevėžio rajono meras Antanas Pocius teisinosi, kad jo pritarimas ar nepritarimas krematoriumui greta Šilagalio visiškai nieko nelemia. Pasak mero, visus reikiamus leidimus tokiam statiniui išduoda valstybės institucijos. Meras teigia, jog kone visus leidimus krematoriumo statytojai jau turi.

„O kad žmonės buriasi, kelia klausimų, prieštarauja, yra gerai. Viena vertus, tai stiprina bendruomenę, o kita vertus, susitelkus iš statytojų galima išsiderėti ką nors gero bendruomenės labui. Pavyzdžiui, pareikalauti, kad atliktų darbų, pagerinsiančių Šilagalio infrastruktūrą“, – svarstė A. Pocius.

„Pastačius krematoriumą, gyvensiu vietoje, kur čirškės deginamo žmogaus mėsa ir spirgės taukai. Jau vien dėl to, kad žinosiu, jog tokie procesai vyksta kaimynystėje, gyvenimas tikrai pablogės.“

A. Baguška

Anot jo, meras – toli gražu ne visagalis. Jis pasiguodė, jog išsakęs nesutikimą ir nepasirašęs kitoje rajono vietoje –Velželyje planuojamos statyti biojėgainės atstovų pateikto dokumento dėl žemės paskirties keitimo, jau gavo šaukimą į teismą.

„Gal nepasodins“, – vylėsi rajono vadovas.

Liko nepakviesti

Susitikime šilagališkiai pasigedo krematoriumo statytojų – bendrovės „JK Ranga“ atstovų. Netrukus paaiškėjo, kad jų niekas ir nepakvietė. Pasipriešinimo akcijos organizatoriai prisipažino manę, kad krematoriumo statytojus pakvies meras.

„Peržiūrėjome visus gautus dokumentus, išnaršėme elektroninius paštus, ir galime patvirtinti, kad jokio kvietimo į Šilagalio susitikimą nesame gavę“, – patikino bendrovės „JK Ranga“ projektų vadovė, atsakinga už krematoriumo netoli Šilagalio statybas Rasa Zeniauskienė.

Ji svarstė, kad statybų bendrovės atstovai greičiausiai gal ir nebuvo kviesti todėl, jog norėta parodyti, kokie jie nedėmesingi.

Kita vertus, pasak R. Zeniauskienės, tokie susitikimai kaip Šilagalyje yra vien emocijų pliūpsniai. Projektų vadovė paaiškino, kad visi privalomi dokumentai, reikalingi krematoriumo statyboms, jau gauti.

Lieka gauti galutinį – statybų leidimą. O tada prasidėtų statybos. Krematoriumo atidarymas planuojamas 2024-ųjų pabaigoje arba 2025-ųjų pradžioje.

Jis iškils šalia „Via Balticos“ kelio, tarp Šilagalio kaimo iš Šilaičių kapinių. Krematoriume bus viena deginimo krosnis, dvi atsisveikinimo salės. Krematoriumas veiks visą parą, deginimo procesui bus naudojamos gamtinės dujos.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų