Mityba vyresniame amžiuje

Mityba vyresniame amžiuje

Sveika ir visavertė mityba svarbi kiekvienam. Vyresnio amžiaus žmonės turėtų skirti ypatingą dėmesį savo mitybai, tai padeda išspręsti tam tikras sveikatos problemas.

Įsitikinkite, kad valgote pakankamai maisto produktų, turinčių krakmolo ir ląstelienos. Duona, makaronai, ryžiai, bulvės, kruopos turi mažai riebalų, taip pat papildo organizmą svarbiausiomis maisto medžiagomis: baltymais, vitaminais, mineralais. Skaidulos padeda išvengti vidurių užkietėjimo ir kitų žarnyno veiklos sutrikimų.

Valgykite produktų, turinčių daug geležies. Geležis įeina į hemoglobino sudėtį. Hemoglobinas yra baltymas, esantis raudonuosiuose kraujo kūneliuose, kuris perneša deguonį į visus organizmo organus ir audinius. Geležis svarbi raumenų veiklai, įeina į kai kurių fermentų sudėtį, reikšminga imunitetui. Geriausias geležies šaltinis yra raudona mėsa. Geležies gausu kepenyse, jos taip pat turi riebi žuvis, žirniai, pupelės, lęšiai, duona, žalios daržovės, riešutai. Venkite valgydami gerti kavą ir stiprią arbatą, nes tai gali turėti įtakos geležies pasisavinimui.

Maistas ir gėrimai, praturtinti vitaminu C, gali padėti organizmui pasisavinti geležį, todėl patartina geležies turintį maistą valgyti kartu su daržovėmis, turtingomis vitamino C. Citrusiniai vaisiai, žalios daržovės, pipirai, pomidorai yra puikus vitamino C šaltinis.

Maisto produktai, turintys folio rūgšties. Jie vyresniems žmonėms padeda išlaikyti gerą sveikatą. Folio rūgštis svarbi normaliai smegenų funkcijai, protinei ir emocinei sveikatai. Ji didina apetitą ir skatina skrandžio rūgšties išsiskyrimą, apsaugo nuo žarnyno parazitų ir apsinuodijimo maistu, svarbi normaliai kepenų veiklai. Folio rūgštis slopina cholesterolio kaupimąsi širdies raumenyje. Vartokite žalias daržoves (brokolius, špinatus, avokadus, lęšius), ruduosius ryžius, duoną.

Kalcio prisotinti maisto produktai. Osteoporozė yra didelė vyresnio amžiaus žmonių problema, ypač dažnai paliečianti moteris. Kaulų tankis mažėja, todėl lūžių rizika didėja. Tam, kad sustiprintumėme savo kaulų audinius, svarbu valgyti daug kalcio turinčių maisto produktų. Geriausias kalcio šaltinis yra pieno produktai: jogurtas, kefyras, varškė, sūris, pienas. Rinkitės liesesnius pieno produktus arba vartokite riebesnius, bet mažesnį kiekį. Kalcio turi sojos pupelės, brokoliai, kopūstai.

Tinkamas kūno svoris. Ir antsvoris, ir staigus svorio kritimas yra ženklas, kad kažkas negerai. Stenkitės, kad kūno svoris pernelyg nekistų. Antsvoris vyresniame amžiuje apsunkina sveikatą, blogina gyvenimo kokybę. Per didelis kūno svoris didina riziką susirgti širdies ligomis, cukriniu diabetu.

Mažesnės porcijos. Vyresniame amžiuje patartina valgyti šiek tiek mažiau. Tai turi įtakos fiziniam aktyvumui, bendrai savijautai. Svarbu valgyti reguliariai, mažiausiai tris kartus per dieną. Sveika ir teisinga mityba turi įtakos ir dantų sveikatai.

Infekcijos. Vyresnio amžiaus žmonėms gali būti sunkiau kovoti su infekcijomis. Reikia imtis papildomų atsargos priemonių, dažnai plauti rankas, saugiai gaminti maistą. Nevartoti maisto produktų, kurių galiojimo laikas greitai baigsis. Kai kurie mikrobai, tokie kaip listerijos, žmonėms, kurių imunitetas nusilpęs, ypač vyresniems nei 60 metų, gali sukelti apsinuodijimą maistu.

Vandens vartojimas. Labai svarbu gerti pakankamai vandens. Senyvame amžiuje pakankamas skysčių kiekis gali padėti išvengti vidurių užkietėjimo, ypač vartojant daug ląstelienos. Vandens vartojimas padės išvengti dehidratacijos, šlapimo takų, inkstų problemų. Per dieną reikėtų išgerti 6–8 stiklines vandens.

Kavos ir arbatos vartojimas. Gėrimai, kuriuose yra kofeino, pavyzdžiui, kava, stipri arbata, gali veikti kaip silpni diuretikai, vadinasi, kad priverčia organizmą gaminti daugiau šlapimo. Vartodami kofeino turinčių gėrimų pasirūpinkite, kad išgertumėte pakankamai vandens.

Senyvame amžiuje troškulio jausmas sumažėja, todėl gresia dehidratacija. Susirūpinti turėtumėte, jeigu pastebite šiuos simptomus: tamsios spalvos šlapimas; galvos svaigimas; suprastėjusi nuotaika, irzlumas; dėmesio
sutelkimo problemos.

Ribokite druskos vartojimą. Stenkitės, kad jūsų suvartotos druskos kiekis nesiektų 6 mg per dieną. Druskoje gausu natrio, jis žmogui reikalingas, tačiau nedideliais kiekiais. Kai natrio yra per daug, jis sulaiko skysčius, dėl to didėja arterinis kraujospūdis. Per didelis druskos vartojimas siejamas su hipertenzijos, skatinančios hipertoninę ligą, atsiradimu. Druskos perteklius varo prakaitą, todėl padaugėja peršalimo ligų. Mokslininkų atliktų tyrimų duomenimis, didesnis druskos vartojimas skatina kalcio išsiskyrimą iš organizmo, o tai gali būti vienas iš osteoporozės vystymosi rizikos veiksnių. Daugumoje maisto produktų druskos jau yra, todėl stenkitės nedėti jos papildomai.

Komentarai

  • PAZIUREJUS I “SENJORO“ FIGURA GALIMA IS KARTO PASAKYTI KA JIS VALGO, KA JIS GERIA IR NET KA JIS RUKO. O ISVADU NEDARO……

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų