P. ŽIDONIO nuotr.

Laukia brangesni mokslo metai

Laukia brangesni mokslo metai

Darželinukus ir pradinukus auginantys panevėžiečiai jau šį rugsėjį sulauks ne tokios malonios staigmenos: ruošiamasi kelti mokestį įstaigos reikmėms darželiuose ir pailgintos dienos grupėse mokyklose.

Savivaldybė motyvuoja, jog toks didinimas nebeišvengiamas, o mokestis už darželį, net ir jį pakėlus, vis tiek liks mažiausias tarp didžiųjų miestų.

Pradeda trūkti lėšų

Su prašymu bent keliais eurais kelti mokestį įstaigos reikmėms į Savivaldybę kreipėsi Panevėžio ikimokyklinio ugdymo mokyklų vadovų asociacija.

Jos pirmininkės, lopšelio darželio „Rūta“ direktorės Reginos Mikalauskienės teigimu, šis mokestis, siekiantis 11,5 euro per mėnesį, nekeltas nuo 2022-ųjų, bet per šį laiką brango beveik viskas.

Už surinktus pinigus ikimokyklinio ugdymo įstaigos apsirūpina mokymo ir ugdymo, higienos priemonėmis, remontuoja grupes ir bendrąsias erdves, perka baldus ar lauko žaidimo aikštelių įrenginius, apmoka įvairias sąskaitas.

„Per pastaruosius metus statybinių medžiagų ir darbų kainos išaugo kelis kartus, ūkinės prekės, tokios kaip plovikliai, valikliai, – 20–30 procentų, itin pabrango mokymo priemonės. Apklausus visus miesto lopšelius-darželius, iš 25 sulaukėme atsakymo, kad bent penkiais procentais reikėtų kelti įstaigos reikmių mokestį, nes lėšų pradeda trūkti būtiniausioms prekėms ar sąskaitoms apmokėti“, – pasakojo R. Mikalauskienė.

Jei Panevėžio taryba pritars, jau nuo šio rudens tėvams teks plačiau atverti pinigines už vaikų darželį ar pailgintos dienos grupę mokykloje. P. ŽIDONIO nuotr.

Jei Panevėžio taryba pritars, jau nuo šio rudens tėvams teks plačiau atverti pinigines už vaikų darželį ar pailgintos dienos grupę mokykloje. P. ŽIDONIO nuotr.

Moka mažiausiai

Anot direktorės, Panevėžio darželiai gyvena taupymo režimu. Kadangi iš surinkto mokesčio pinigų, galima sakyti, nelieka, dažniausiai geresniam laikui atidedamas ugdymo priemonių pirkimas. Įsigyti kokybiškas ir gerokai brangesnes mokymo priemones ar žaidimų įrenginius įstaigoms, ypač mažesniems darželiams, pasak R. Mikalauskienės, praktiškai neįmanoma.

„Žinoma, mes dėkingi, kad Savivaldybė sumoka komunalinius mokesčius, bet iš tėvų surenkamų pinigų tenka apmokėti ir sąskaitas už gesintuvų apžiūrą, pastato kasmetinę apžiūrą, įsigyti visas ūkines priemones – viskas iš tų pačių pinigų. Tėvai ir pedagogai nori šiuolaikiškos ugdymo aplinkos, bet įsigyti mokymo priemones, pavyzdžiui, išmaniąją lentą, šviesos stalus, planšetinius kompiuterius, esant tokiam finansavimui labai sudėtinga“, – tvirtina Panevėžio ikimokyklinio ugdymo mokyklų vadovų asociacijos pirmininkė.

R. Mikalauskienė domėjosi, kokia tvarka yra kituose didžiuosiuose miestuose. Pavyzdžiui, Vilniuje ir Kaune darželinukų tėvai moka už kiekvieną lankytą dieną po eurą – per mėnesį susidaro apie 21 euras.

„O Alytuje šis mokestis diferencijuojamas: jeigu šeimoje vienas vaikas, mokestis už darželį siekia 20 eurų, už antrą vaiką – jau 10. Vasarą ši suma kyla iki 30 eurų. Visoje Lietuvoje darželiai priversti kelti šį mokestį, nes kitaip neišgyventų. Panevėžyje kilstelėjus mokestį, tėvams pabrangtų tiek, kiek kainuoja kavos puodelis, bet mums, darželiams, tikrai pasijaustų“, – sako R. Mikalauskienė.

„Lėšų jau pradeda trūkti būtiniausioms prekėms ar sąskaitoms apmokėti.“

R. Mikalauskienė

Surijo infliacija

Kaip teigė Panevėžio savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Silvija Sėrikovienė, jei miesto Taryba patvirtins, darželinukų tėvai jau nuo šio rugsėjo mokės 15 eurų siekiantį įstaigos reikmių mokestį. Nuo jo būtų atleidžiami tik per vasarą darželio nelankantys vaikai, taip pat jo nereikėtų mokėti karantino metu.

„Paskutinį kartą šis mokestis keitėsi 2022-ųjų pavasarį, o per šį laiką buvo fiksuojama didžiulė infliacija. Valstybės duomenų agentūra skaičiuoja, kad infliacija pirmais metais siekusi 8 procentus, dar kitais metais – 6 procentus. Tad poreikis kelti mokestį tikrai yra. Ikimokyklinių įstaigų vadovų asociacija taip pat kalba apie tai, kad jau sunku įsigyti būtiniausias priemones. Įvertinome, kad įkainį reikia kelti bent iki 15 eurų“, – aiškino S. Sėrikovienė.

Anot jos, net ir pabranginus įstaigos reikmių mokestį, jis vis tiek būtų mažiausias tarp didžiųjų miestų.

„Kitose savivaldybėse įkainis žymiai didesnis nei dabar mūsų prašomas. Įvertinus kainų pokyčius, prašome padidinti įstaigos reikmių mokestį tik 3,5 euro“, – sako S. Sėrikovienė.

Pasak Silvijos Sėrikovienės, paskutinį kartą mokestis keitėsi 2022-ųjų pavasarį, o per šį laiką buvo fiksuojama didžiulė infliacija. I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Pasak Silvijos Sėrikovienės, paskutinį kartą mokestis keitėsi 2022-ųjų pavasarį, o per šį laiką buvo fiksuojama didžiulė infliacija. I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Valgys už tiek pat

Mokestis už maitinimą kol kas nebus keliamas: lopšelinukams visos dienos maitinimas ir toliau kainuos 2,83 euro, lankantiesiems darželio grupes – 3,22 euro. Visgi miesto švietimo strategai įspėja: tokios sumos laikysis irgi nebeilgai.

„Mokestis už maitinimą nesikeis, bet tik kol kas. Jeigu Švietimo, mokslo ir sporto ministerija kels maitinimo įkainius, privalėsime kelti ir mes, nes rezervo visiškai nebeturime“, – teigė Švietimo skyriaus vedėja.

Palies ir pradinukus

Nuo rudens plačiau pinigines teks praverti ne tik darželinukų, bet ir pradinukų, lankančių pailgintos dienos grupes, tėvams.

Už tai, kad po pamokų jų atžala galėtų likti mokykloje ir padedamas grupės mokytojo paruošti pamokas, užsiimti kitomis veiklomis, tėvai kas mėnesį turės mokėti po 36 eurus.

Vilniuje tokios pailgintos dienos grupės moksleivių tėvams nekainuoja nė cento – jų veikla visiškai apmokama iš miesto biudžeto.

Simbolinį 5 eurų už mėnesį ugdymo aplinkos mokestį moka šiauliečiai.

Kaune ir Klaipėdoje įvestas valandinis tarifas – už valandą pailgintos dienos grupėje Kaune mokama 0,6 euro, o Klaipėdoje – 0,5 euro.

„Šio mokesčio brangimą lemia kitos priežastys. Kaip žinoma, per pastaruosius metus net du kartus kilo pedagogų atlyginimai. Pailgintos dienos grupės mokytojui atlyginimas mokamas tik iš šių iš tėvų surenkamų mokesčių, tad neturėjome kitos išeities, kaip tik kelti mokestį ir už pailgintos dienos grupę“, – teigė S. Sėrikovienė.

Neįskaičiuotos neoficialios rinkliavos

Žinią apie brangstantį vaikų išlaikymą panevėžiečiai sutiko dvejopai.

Vieni „Sekundės“ kalbinti darželinukų tėvai tikino, kad keliais eurais brangstantis darželis jų šeimos biudžetui didelės įtakos neturės, kiti tvirtino, kad sutiktų mokėti daugiau tik tokiu atveju, jei ugdymo įstaigose baigtųsi neformalios rinkliavos.

Savo pavardės nenorėjusi viešinti dviejų sūnų mama Sandra pasakojo, kad jei abu vaikai darželį lanko visą mėnesį, ji sulaukia apie 160 eurų sąskaitos.

Tačiau dar papildomai tenka mokėti už kone kiekvieną savaitę vykstančias edukacijas, spektaklius, išvykas, kanceliarines priemones. Pasak mamos, nors oficialiai darželis negali vykdyti jokių rinkliavų, tėvų prašoma nupirkti tualetinio popieriaus, drėgnų servetėlių, net papildyti grupės telefono sąskaitą, kad galėtų susisiekti su auklėtojomis.

„Sesuo gyvena Vilniuje, ten valstybinis darželis kainuoja brangiau, bet vaikai aprūpinami net kanceliarinėmis priemonėmis, tėvams praktiškai nieko papildomai nereikia pirkti. Labai tikiuosi, kad pakilus mokesčiui įstaigos reikmėms ir pas mus neliks neoficialių rinkliavų“, – vylėsi Sandra.

Darželinuką ir pradinukę su žmona augintis panevėžietis Darius teigė, kad jis sutiktų mokėti ir daugiau.

„Kas šiais laikais nebrangsta? Kas turi vaikų, tas žino, kad jų auginimas – brangus malonumas. Reikės daugiau mokėti, tai ir mokėsime“, – sakė dviejų vaikų tėtis.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų