G. Kartano nuotr.

Sujungė dainą ir tapybą

Sujungė dainą ir tapybą

Visai Lietuvai skaičiuojant paskutines dienas iki ateinantį savaitgalį sostinėje suošiančios jubiliejinės Dainų šventės, panevėžiečiai jos šimtmetį paminėjo sujungę dainą ir tapybą.

Panevėžio miesto ir rajono tautodailininkų asociacijos „Pantautodailė“ surengtame koncerte-plenere „Skambėk, daina, nutapyta!“ skambėjo liaudies dainos, ant drobės liejosi spalvos, taukšėjo tautodailininkų medžio drožėjų kaltai, į autentišką Birutės gatvelę miesto centre užsukti kvietė kiti liaudies meno meistrai.
Pasak renginio organizatorės, „Pantautodailės“ projektų vadovės Jūros Butkevičiūtės, tokios šventės yra tautos vienybės simbolis, o kiekvienas dainos žodis, garsas, melodija dar labiau stiprina lietuviškąjį identitetą.
„Tautinė daina visais laikais padėjo lietuvius burti, išlaikyti mūsų identitetą“, – sako J. Butkevičiūtė.

Prisijungė ukrainiečiai

Į šventę susirinko devyni meno kolektyvai iš Panevėžio miesto ir rajono. Renginyje skambėjo ne tik lietuvių liaudies dainos. Kartu su šio krašto tautodailininkais bei liaudies meno mylėtojais Lietuvos dainų šventės šimtmetį minėjo ir ukrainiečių ansamblis.
Šventėje į vieną susiliejo daina ir tapyba.
Skambant liaudies dainoms dvylika tapytojų čia pat, pagauti įkvėpimo, tapė scenoje atliekamus lietuvių liaudies kūrinius.
„Menininkai gal jau buvo apmąstę, ką tapys, repertuaras jiems buvo nusiųstas iš anksto, bet klausydamiesi muzikos jie ir improvizavo“, – pasakojo J. Butkevičiūtė.
Kol vieni dainavo, kiti tapė, treti sukosi amatų skverelyje. Atėjusieji į šventę mokėsi velti vilną, bandė pinti tautinę juostą, stebėjo, kaip kaltu darbuojasi medžio drožėjai, kaip gimsta keramikos kūriniai.

Jūra Butkevičiūtė. Asmeninio archyvo nuotr.

Jūra Butkevičiūtė. Asmeninio archyvo nuotr.

Suvienijo bendruomenę

Dainų šventės visais laikais vienijo bendruomenes, kėlė tautos dvasią, ugdė pilietiškumą.
„Skambėk, daina, nutapyta!“ koncerto-plenero sumanytojai džiaugiasi, kad ir šis renginys tapo panevėžiečius vienijančiu, sukvietusiu į būrį. Prie miestiečiams šventę surengusių tautodailininkų prisijungė ir kelios miesto gyventojų bendruomenės – Liekupio, Pušaloto.
„Lietuvos dainų šventės šimtmetis liudija mūsų dainuojančios tautos stiprybę. Ir prieš šimtą metų chorai buvo labai populiarūs Lietuvoje, kiekviename kaime, ir nebūtinai kaime, vykdavo lietuviški vakarai, spektakliai, pasirodydavo chorai. Visais, net sunkiausiais, laikais daina lietuvį stiprino, neleido prarasti vilties, kėlė pilietinę dvasią. Mes esame dainuojanti tauta ir mūsų jėga yra dainoje“, – pabrėžė J. Butkevičiūtė.
Šventė, koncertas-pleneras šimtmečio Dainų šventei paminėti „Skambėk, daina, nutapyta!“ iš dalies finansuojamas Panevėžio miesto savivaldybės.

G. Kartano nuotraukos

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų