P. Židonio nuotr.

Dovanų – į biblioteką

Dovanų – į biblioteką

Bibliotekose jau greitai bus galima ne tik keisti knygas, bet ir jų gauti dovanų.

Seimui atvėrus galimybę bibliotekoms nebereikalingas, nurašomas knygas atiduoti, šios jau nuo metų pradžios sulaukia norinčiųjų tokios dovanos.

Ir knygos pučiasi

Panevėžio savivaldybės Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos direktorė Loreta Breskienė teigė, jog praėjusiais 2023 metais ši biblioteka nurašė 7 000 knygų.
„Man visada gaila matyti išmetamas nurašomas knygas, kurių bibliotekai nereikia“, – sako direktorė.
Nurašytą E. Mezginaitės viešosios bibliotekos popierinį turtą pastaruoju metu surinkdavo įmonė „Panevėžio specialus autotransportas“.
Pasak L. Breskienės, paprastai į atliekas patenka susidėvėjusios knygos. Tačiau kartais tarp tokių patenka ir puikios išvaizdos, bet nepaklausios tarp skaitytojų.
„Lentynose vietos ribotos, o senas knygas keičia naujos. Esu pastebėjusi, kad perleidžiamos knygos, kaip aš sakau, yra linkusios pūstis. Jei palygintume tos pačios populiarios knygos tarybinį leidimą su šiandieniniu, matyti, kad dabar išleista knyga storesnė vos ne tris kartus. O tokiai knygai reikia ir daugiau vietos lentynoje“, – konstatavo L. Breskienė.

Pasak L. Breskienės, jos vadovaujama Elenos Mezginaitės viešoji biblioteka pernai nurašė 7 000 knygų. I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Pasak L. Breskienės, jos vadovaujama Elenos Mezginaitės viešoji biblioteka pernai nurašė 7 000 knygų. I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Prašo dovanų

Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Informacinių išteklių valdymo skyriaus vadovė Renata Lukošiūnienė sako, kad interesantų klausimų apie dovanojamas nurašomas knygas sulaukia jau nuo metų pradžios.
Anot jos, į žinią apie knygų dovanojimą žmonės sureagavo vos išgirdę, kad Seimui pateiktas svarstyti toks klausimas. Tad besikreipiantieji vardija, kokios tematikos knygų pageidauja gauti dovanų.
„Iš tiesų Bibliotekų įstatymo pataisa, leidžianti dovanoti nurašomas knygas, mūsų neįpareigoja iškart jas padovanoti žmonėms. Pirmiausia aiškinsimės, gal kitoms bibliotekoms reikia nurašomų knygų. Taip pat bibliotekoms suteikta teisė rengti tokių knygų aukcionus, tad galime jas parduoti, galime siūlyti mainams, taip pat pagal sutartį galime leisti patikėjimo teise naudotis nurašomomis knygomis“, – vardijo R. Lukošiūnienė.
Anot jos, svarstoma knygų, kurias bus nuspręsta dovanoti, sąrašą skelbti G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekos informacinėje svetainėje. Kokia bus tolesnė dovanojimo eiga, dar nežinia, tačiau bent iki liepos pradžios tokios dovanos dar nebus dalijamos.
Tad norinčiuosius gauti nurašomų knygų R. Lukošiūnienė paragino turėti kantrybės.

Ir apkramtytos, ir sulipdytos

G. Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka pernai nurašė 13 500 knygų. Tarp nurašytų buvo ir skaitytojų pradangintų.
Pasak R. Lukošiūnienės, knygas tenka nurašinėti ir dėl skaitytojų nevalyvumo.
Bibliotekai grąžinama taukuotų, sulaistytų kava ar kitaip sutepliotų knygų, netgi apgraužtų šuns ar triušio. Mažieji skaitytojai, pasitaiko, knygas sulipdo kramtomąja guma ar klijais.

Siūlo tarybinių

Pasiteiravus, ar bibliotekos priima žmonių dovanojamas knygas, R. Lukošiūnienė tvirtino, kad mielai priimtų naujas, populiarias, daugelio pamėgtas, skaitomas knygas. Tačiau tokių pasiūloma nedaug.
„Žmonėms nesinori savo senų knygų mesti į atliekų konteinerius, tad bibliotekoms siūloma pasiimti, pavyzdžiui, mirusių tėvų ar senelių surinktas knygas. Dažniausiai tai būna tarybinio laikotarpio literatūra. Tokiu atveju paprastai pasiteisiname, kad knygų turime“, – paaiškino R. Lukošiūnienė.
Ji siūlo tokias knygas nešti į knygų mainininką, įrengtą G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekoje netoli išėjimo, arba į mieste esančius knygų namelius. Jie skirti dalintis knygomis.

Dovanoti draudė

Panevėžio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Rūta Bagdonienė prisimena, jog prieš keletą dešimtmečių uždarant padalinius Gustonyse bei Pašuojyje, nemažai jų sukauptų knygų padovanota rajono senelių namams, kaimų bendruomenėms, Panevėžio kalėjimui.
Pasak R. Bagdonienės, buvo laikas, kai nurašomos knygos būdavo pardavinėjamos.
„Pati ant nurašomų knygų dėdavau antspaudą ir jas parduodavau“, – teigė direktorė.
Vėliau įsigaliojo tvarka, visoms šalies bibliotekoms uždraudusi dovanoti knygas. Nurašytos jos tapdavo makulatūra.
„Ne vieną girdėjau dėl to pasipiktinusį. Gerai, kad žmonės piktinosi, tai rodo, kad knygos yra vertybė“, – sakė R. Badgonienė.
Direktorė svarsto, kad galbūt atsižvelgusi į neigiamą visuomenės požiūrį dėl utilizuojamų knygų, Kultūros ministerija inicijavo tvarką, pagal kurią nurašytas knygas bibliotekos vėl gali dovanoti.
Visgi, pasak R. Bagdonienės, žmonės neturėtų tikėtis, kad dovanų gaus bet kurią nurašomą knygą.
„Gerai pagalvojus, tai greičiausiai nelabai ir turėsime ką dovanoti. Nurašome juk neskaitomas arba jau visai susidėvėjusias knygas. Neskaitomų knygų tikriausiai ir patys žmonės nenorės, o suskaitytas dovanoti negražu ir nekultūringa“, – konstatavo direktorė.

Už makulatūrą nebemoka

Panevėžio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos nurašomos knygos patenka į antrinių žaliavų punktą. Porą kartų per metus iš visų 36-ių bibliotekos padalinių jos surenkamos ir nugabenamos perdirbti. Kiek vienetų knygų kasmet tampa makulatūra, R. Bagdonienė teigia duomenų nekaupianti.
„Buvo metas, kai už makulatūra tapusias knygas gaudavome pinigų. Dabar už tai nebemokama“, – patikino direktorė.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų