Asmeninio archyvo nuotr.

Jaunosios Panevėžio novatorės skynė apdovanojimus

Jaunosios Panevėžio novatorės skynė apdovanojimus

Kokia šventė be įvairiaspalvių į dangų kylančių balionų? Bet ar susimąstėte, kiek atliekų patenka į aplinką praėjus akimirkos euforijai? Panevėžio „Saulėtekio“ progimnazijos aštuntokių įkurta bendrovė „Happy Eco“ siūlo šventes švęsti be sąžinės graužaties.

„Saulėtekio“ progimnazijos penkių mokinių komanda, vadovaujama mokytojos, sukūrė unikalų startuolį – ekologiškus, inovatyvius, aplinkai draugiškus balionus, kurie suyra nuo pakuotės iki virvelės galo ir dar išaugina medelį. Ši išskirtinė idėja atnešė panevėžietėms net du svarius jaunojo verslo apdovanojimus.
Galima sakyti, kad verslo idėja merginoms nusileido tiesiai iš dangaus. Ir tai – ne perkeltine, o tiesiogine prasme.
Mokinių bendrovė „Happy Eco“ įkurta dar spalio pradžioje, kai „Saulėtekio“ progimnazijos ekonomikos ir verslumo ugdymo mokytoja Agnė Šidlauskaitė pamokoje skyrė užduotį sugalvoti produktą, sprendžiantį aktualią kasdieniame gyvenime socialinę ar ekologinę problemą.
Penkioms „Saulėtekio“ progimnazijos aštuntokėms – Mildai, Godai, Medeinai, Germantei ir Ramunei – gimė idėja, kaip ne tik skatinti plastiko mažinimą pasaulyje, bet ir prisidėti prie medžių išsaugojimo.

 

Mokytojos A. Šidlauskaitės (pirmoji iš dešinės) indėlis į mokinių verslumo ugdymą neliko nepastebėtas. Panevėžio savivaldybė už puikius mokslo pasiekimus apdovanojo pedagogę ir mokinių bendrovę „BIO MERAA“, kuri pristatė unikalų išradimą – guminukus dantims valyti.

Išaugins medį

Masinis miškų naikinimas smarkiai prisideda prie klimato pokyčių, nes medžiai palaiko natūralią deguonies ir anglies dioksido pusiausvyrą atmosferoje. Kad būtų išspręsta ekologinė planetos problema, į dangų jaunųjų išradėjų bendrovė siūlo leisti gamtai draugiškus balionus, kurie ne tik suteikia džiaugsmą, bet ir užaugina medį.
„Šis originalus produktas visiškai suyra per kelias savaites ir nepalieka jokių atliekų. O svarbiausia – turi sėklą, kuri nukritusi į lauką ar pievą, esant palankioms sąlygoms, išaugina medelį“, – pasakoja pedagogė, padedanti mokiniams įsėsti į verslumo traukinį.
A. Šidlauskaitė dėkinga mokinių tėvams, kad tapo pagrindiniais investuotojais. Jų dėka šis produktas galiausiai išvydo dienos šviesą.
„Šis startuolis – toks vienintelis. Balionų išskirtinumas tas, kad ne tik pats produktas, bet ir jo pakuotė garantuoja ekologiją ir tvarumą“, – pabrėžia A. Šidlauskaitė.

Visų problema

A. Šidlauskaitės manymu, dabar itin svarbu kalbėti apie tvarumą, nes pasaulio ekonomika kinta, o daugybė pokyčių verčia kiekvieną prisidėti prie planetos išsaugojimo.
„Nesvarbu, ar tu esi prezidentas, verslininkas, mokytojas ar mokinys. Manau, kad verslas – viena iš veikliausių sričių, kurioje naujovės, palankios darbo sąlygos labiausiai paliečia socialiai aktyvią bendruomenę, todėl tvari aplinka ir verslo kuriamos strategijos puikus įrankis padaryti poveikį“, – mano pedagogė.
Anot jos, tvarumas vienareikšmiškai yra būtinybė, nes šiandienos vartotojiškame pasaulyje apstu visko.
„Reikia ar nereikia, perkame daiktus ir tik po kiek laiko susimąstome. Pastebiu, kad vis daugiau jaunų bendrovių atsižvelgia į socialines ir ekologines problemas. Noriu daryti prielaidą, kad jaunimui rūpi, kur ir kaip jis gyvena, rūpi mūsų planeta ir visa, kas joje egzistuoja“, – sako jaunųjų novatorių vedlė.

Šeimos pavyzdys

A. Šidlauskaitės manymu, vaikų požiūrį į ekologiją reikia ugdyti nuo mažų dienų. Net elementarus šiukšlių išmetimas į jiems skirtus konteinerius puoselėja suvokimą apie švarią aplinką.
„Apsipirkdami parduotuvėje pagal sąrašą ir rinkdamiesi, kad būtų kuo mažiau pakuočių, vaikus mokome saugoti gamtą. Koks bus suvokimas ir požiūris į ekologiją, daug lemia aplinka, todėl jei tėvai atsakingi, labai tikėtina, kad ir vaikai elgsis taip pat“, – būti pavyzdžiu savo atžalai ragina A. Šidlauskaitė.
Ji sako pastebinti, kad mokinių požiūris į ekologiją keičiasi, kai organizuojamos įvairios veiklos, skatinančios būti atsakingu vartotoju. Kuo daugiau tokių – tuo labiau mokiniai nori įgyvendinti projektus gamtosaugos tema, dalyvauti įvairiose olimpiadose ir konkursuose.

Dviguba sėkmė

Nors bendrovė „Happy Eco“ dar visiškai nauja, o ekologiški, aplinkai draugiški balionai vos prieš tris savaites išvydo dienos šviesą, gruodžio pradžioje komanda jau dalyvavo kalėdinėje mokinių mokomųjų bendrovių mugėje „eXpo 2023“. Ir, žinoma, į Panevėžį grįžo ne tuščiomis.
Tokią mugę kasmet rengia organizacija „Lietuvos Junior Achievement“ ir kviečia jaunuolius išpakuoti verslumo dovaną, savo pirmiesiems klientams pristatyti idėjas ir unikalius produktus.
Mugėje mokiniai turėjo kompetentingos komisijos nariams įrodyti, kad jiems ne tik svarbu gauti pelną iš įmonės veiklos, bet ir aktualu vertybės, atsakomybė bei verslo etika. Komisija vertino ir bendrovės pelningumą, kūrybiškumą, socialinę atsakomybę, ir tvarumą, inovacijas.
Iš 130 komandų, kurioms atstovavo 5–12 klasių mokiniai iš visos Lietuvos, jaunosios Panevėžio verslininkės nuskynė net du apdovanojimus – „Originaliausios verslo idėjos“ ir „Antrepreneriškiausio požiūrio“.
Tai ne pirmasis mokytojos A. Šidlauskaitės ir jos įkurtos jaunosios bendrovės pasiekimas.
Praėjusią savaitę Panevėžio savivaldybė už puikius mokslo pasiekimus apdovanojo pedagogę ir mokinių bendrovę „BIO MERAA“, kuri dar pernai pristatė unikalų išradimą – guminukus dantims valyti.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų