ASOCIATYVI ARCHYVŲ nuotr.

Jaunas šeimas vilioja dovanėlėmis

Jaunas šeimas vilioja dovanėlėmis

Šalies savivaldybės savotiškai varžosi dalydamos dovanas kūdikių susilaukusioms šeimoms. Seimo kanceliarijos pernai atliktas tyrimas parodė, kad iš 60-ies savivaldybių vienkartinių dovanų nedalija tik devyniose, tarp jų ir Panevėžio.

Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento Tyrimų skyrius pernai konstatavo, kad savivaldybės taiko labai skirtingas skatinimo priemones: dovanoja kraitelį kūdikiui, šeimas paremia pinigais ar čekiu.

Tiek kūdikio kraitelis, tiek finansinė parama savivaldybėse gerokai skiriasi – jų vertė svyruoja nuo kelių dešimčių eurų iki kelių šimtų.

Vilios iš miesto

Panevėžio rajono savivaldybė kūdikio susilaukusioms šeimoms dar nuo 2016-ųjų dovanoja knygą „Mūsų vaikas“ su mero parašu ir palinkėjimu.

Dar po poros metų greta knygos atsirado ir finansinė paskata – 100 eurų dovanų kuponas apsipirkti viešųjų pirkimų konkursą laimėjusiose įmonėje.

Šįmet nuo sausio 1-osios susilaukusieji kūdikio paremiami 200 eurų vertės kuponu.

„Mūsų dovana tėvai tikrai labai džiaugiasi, ypač jei šeima mažiau pasiturinti. Gimus vaikeliui, tie 200 eurų nemaža paskata ir pagalba“, – tvirtina Savivaldybės administracijos direktorius Edmundas Toliušis.

Visgi padidinusi dovanos vertę, Savivaldybė sugriežtino ir sąlygas jai gauti.

Anksčiau pakakdavo, kad kūdikio gyvenamoji vieta būtų deklaruota rajone. Dabar reikalaujama, kad jis būtų ir užregistruotas Panevėžio rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriuje, nors teisės aktai leidžia kūdikį registruoti bet kurioje šalies savivaldybėje, nepriklausomai, kur šeima gyvena.

Savivaldybė neslepia, jog taip tikimasi pagražinti statistiką.

E. Toliušio teigimu, dalis rajone gyvenančių tėvų savo vaikus registruodavo mieste, tačiau dovanas gaudavo rajone.

„Gal daugiau humoro forma pasakysiu, bet kiekvieną pirmadienį Civilinės metrikacijos ir archyvų skyriaus vedėja pateikdavo informaciją, kad rajone per savaitę, pavyzdžiui, mirė 10, o gimė vienas, mirė 15, o gimė trys“, – sako direktorius.

Anot jo, rajono gyventojams gimsta daugiau vaikų, tačiau dalis tėvų juos užregistruoja miesto Civilinės metrikacijos skyriuje.

Panevėžio rajonas kūdikio susilaukusioms šeimoms įteikia knygą ir 200 eurų dovanų kuponą. Miestas deklaruoja, jog orientuojasi ne į vienkartinę paramą, o siekia sukurti palankią aplinką šeimoms auginti vaikus. G. KARTANO nuotr.

Panevėžio rajonas kūdikio susilaukusioms šeimoms įteikia knygą ir 200 eurų dovanų kuponą. Miestas deklaruoja, jog orientuojasi ne į vienkartinę paramą, o siekia sukurti palankią aplinką šeimoms auginti vaikus. G. KARTANO nuotr.

Gimusiųjų nedaugėja

Panevėžio rajono savivaldybė skaičiuoja per pastaruosius penkerius metus kasmet išduodanti vos per 200 kuponų: 2018-aisiais – 292, 2019 – 242, 2020 – 246, 2021 – 193, 2022 metais – 223.

Savivaldybės Civilinės metrikacijos ir archyvų skyriaus vedėjos Rūtos Rudės teigimu, nuo šios birželio 1-osios atsiradus naujai sąlygai, kuponus gavo jau penki mažyliai.

Dovanų kuponas galioja tris mėnesius nuo jo išrašymo dienos. R. Rudės manymu, tokia Savivaldybės parama gana svari, nes prekių pasirinkimas didelis.

„Tėvai labai džiaugiasi ir stebisi, kad skiriama tokia nemaža suma. Už 200 eurų jau galima įsigyti didesnį daiktą“, – mano vedėja.

Pasak jos, Savivaldybė yra svarsčiusi įvairius paramos variantus – dovanoti daiktus ar kuponą.

„Tėvai būna pasiruošę vaikelio gimimui. Tad labai sunku nuspręsti, ką įdėti į tą kraitelį, ko vaikučiui iš tikrųjų reikėtų. Gal tėvai suinteresuoti kažką jo ateičiai įsigyti? Kuponas, manau, daug geresnė priemonė“, – sako ji.

Patenkinti ir knyga

Pasak R. Rudės, tėvai įregistruoti vaiką gali bet kurioje šalies savivaldybėje. Kadangi Panevėžio rajonas skiria nemažą sumą, norima, kad ši teisinė procedūra būtų atlikta būtent rajone.

Vakar dienos duomenimis, nuo metų pradžios rajono Savivaldybės Civilinės metrikacijos ir archyvų skyriuje įregistruoti 55 gimusieji. Į šį skaičių įeina ir registruoti užsienyje, ir tie, kurių gyvenamoji vieta deklaruota kitoje savivaldybėje. Pirmųjų, pasak R. Rudės, šiemet buvo trys. Jie gimė Jungtinėje Karalystėje, Šiaurės Airijoje ir Norvegijoje. Kiek deklaravusių gyvenamąją vietą kitoje savivaldybėje, kol kas vedėja negali išskirti.

R. Rudės teigimu, rajono Savivaldybėje ne visi kūdikiai apdovanojami dovanų kuponais, nes neatitinka visų keliamų sąlygų. Tiesa, tokių pasitaiko vienetai. Tačiau visi be išimties gauna dovanų knygą.

„Džiaugiasi ir knygute, nes kai kurios kitos savivaldybės nieko neduoda. Kai kas dėl knygelės ir ateina pas mus – bent kažkokią dovanėlę duodame“, – teigė R. Rudė.

Dėmesys visiems vaikams

Panevėžys kūdikio susilaukusioms šeimos dovanų nedalina.

Miesto Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos Loretos Guokės žiniomis, bent kol kas to neketinama daryti. Šeimos Panevėžyje remiamos kitomis priemonėmis ir būdais. Pasak L. Guokės, ši Savivaldybė orientuojasi ne į vienkartinę paramą, o siekia sukurti palankią aplinką šeimoms auginti vaikus. Kitaip tariant, mieste investuojama į visus čia gyvenančius vaikus – popamokinę veiklą, lopšelių-darželių tinklą, paslaugas šeimai ir kt.

Pasak L. Guokės, atėjusieji įregistruoti vaiką retai teiraujasi, ar gaus kažkokių dovanų.

Šiemet Aukštaitijos sostinėje užregistruoti 273 naujagimiai. Pasak vedėjos, nėra privaloma vaiką registruoti būtinai savivaldybėje, kurioje jis gyvena.

„Būna, kad vaikai gimsta Kaune, o registruojami Panevėžyje. Mūsų paslaugos yra valstybinės ir nesusietos su gyvenamąja vieta“, – pabrėžia L. Guokė.

Anot jos, paprastai savivaldybės savo tvarkose dėl dovanų kūdikiams paprastai kelia sąlygą dėl jų gyvenamosios vietos deklaravimo, bet ne registravimo. Kai kur netgi reikalaujama nustatytą laiką būti deklaravus kūdikio gyvenamąją vietą toje savivaldybėje, kad iš jos šeima sulauktų dovanos.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų