Šiandien aštunta diena, kai A. Baranausko pušynėlyje, ties Aguonų ir A. Baranausko gatvių kampu, dirba sunkioji technika.
Taip prasideda „Harmonijos miestu“ pavadinto kompleksinės pagalbos centro neįgalius vaikus auginančioms šeimoms statybos.
Jas prižiūrintis „Harmonijos miesto“ projekto vadovo pavaduotojas Jaunius Kavaliauskas patikino, kad dar iki šių metų pabaigos statybininkai planuoja kiek didesnį nei 1400 kvadratinių metrų dviaukštį pastatą uždengti stogu.
Visus ateinančius metus vyks pastato įrengimo darbai, o 2025-aisiais laukiama įkurtuvių.
Kadangi pastatu naudosis turintieji negalią, jame bus įrengti keltuvai, nebus slenksčių.
„Harmonijos centras“ turės ir baseinėlį.
Beveik 29 kv. m sklypą šiaurinėje A. Baranausko pušynėlio dalyje, kur iki tol telkšojo balos, „Harmonijos miestui“ išrinko miesto Savivaldybė.
Pagalbos neįgalius vaikus auginančioms šeimoms centro sumanytojas – Panevėžio jaunuolių dienos centras, prieš trejetą metų laimėjęs konkursą ir gavęs statyboms reikalingus 1,9 milijono eurų iš ES investicinių fondų bei 336 tūkst. eurų iš valstybės biudžeto.
Tačiau pradėjus būsimojo „Harmonijos miesto“ viešinimo procedūrą, sukilo Rožyno gyventojai.
Tokios statybos priešininkai rinko parašus, įrodinėjo, jog turintiems negalią žmonėms skirtai įstaigai ne vieta privačių namų mikrorajone.
Vietiniai baiminosi, kad jai atvėrus duris, gerokai išaugs automobilių srautas, o su juo – ir tarša Rožyne. Netgi išsakytas argumentas, kad privatūs namai Rožyne kūrenami kietuoju kuru, o tai, kas išrūksta pro kaminus, pakenks į „Harmonijos miestą“ suvežtiems vaikams.
Derybos su vietos žmonėmis rengiant susitikimus, į laiškų dėžutes mėtant skrajutes, aiškinančias, kad tokia įstaiga jokios žalos nedarys, bet ugdys bendruomeniškumą, gerokai užvilkino statybų pradžią.
Sunkokai sekėsi ir per viešųjų pirkimų procedūras išrinkti statybininkus, siūliusius pernelyg dideles ir vis augančias statybų kainas.
Galop tik prieš šiųmetes Jonines pasirašyta rangos darbų sutartis su Vilniuje įsikūrusia statybų bendrove „Infes“.
Šia sutartimi įmonė įsipareigojo „Harmonijos miestą“ pastatyti per dvejus metus – t. y. iki 2025-ųjų Joninių.
Panevėžio savivaldybės Investicijų projektų skyriaus vedėjos Linos Bareikienės teigimu, „Harmonijos miesto“ statybų kaina siekia 5,975 milijono eurų, į šią sumą įskaičiavus ir PVM. Vedėja skaičiavo, jog nepavykus statybų pradėti laiku, miesto Savivaldybės biudžetą teks patuštinti beveik keturiais milijonais eurų.
Jei statybų būtų imtasi vos gavus ES finansavimą, miestui iš savo kišenės net nebūtų reikėję prisidėti.
Panevėžio jaunuolių dienos centro direktorės Linos Trebienės teigimu, dabar Rožyno gyventojų priekaištų dėl pušynėlyje pradėtų statybų nebegirdėti.
Anot jos, pasiekia kaip tik teigiami atsiliepimai apie būsimąjį centrą, kurio ypač laukia turinčius negalią vaikus auginančios šeimos.
„Harmonijos miestas“, pasak L. Trebienės, bus toks, kokie veikia toli pažengusiose, naujausius pagalbos metodus žmonėms su negalia teikiančiose pasaulio šalyse.
Šiame centre su vaikais dirbs ne tik logopedai, psichologai, specialieji pedagogai, reabilitologai, ergoterapeutai, kineziterapeutai, bet ir dailės, muzikos, judesio terapeutai.
Veiks konsultacijų, edukacijų, taip pat specializuotos pagalbos šeimai, laikino atokvėpio centrai.
L. Trebienė pabrėžė, jog numatyta, kad „Harmonijos miestas“ dirbs visą parą.
Jame pagalbą gaus ne vien Panevėžio, bet viso Aukštaitijos regiono šeimos.
Pagalba bus teikiama šeimoms, auginančioms raidos, psichikos, elgesio ir emocijų sutrikimų turinčius vaikus nuo gimimo iki aštuoniolikos metų.
„Žinome, kad daugėja įvairių sutrikimų turinčių vaikų, kuriems skiriamas mokymas namuose. Tad „Harmonijos miestas“ jiems taps ir ta vieta, kur vaikai gaus socializacijos įgūdžių“, – paaiškino L. Trebienė.
Suplanuota, jog vienu metu šį centrą galės lankyti 70 vaikų.
Panevėžio savivaldybės duomenimis, vien Panevėžyje šiuo metu auga 521 vaikas su negalia.
Konkursus statyti vaikams su negalia skirtus pagalbos centrus kartu su Panevėžio savivaldybe laimėjo dar keturios šalies savivaldybės.
Vienos jų – Anykščių rajono Šeimos ir vaiko gerovės centro direktoriaus pavaduotoja Inga Lackuvienė pripažino, kad dėl sudėtingų aplinkybių ir pati idėja, ir jai skirtos lėšos nuplaukė.
Kur kas geriau sekėsi Joniškio rajonui.
Jo Savivaldybės Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus vedėjos Laimos Klemienės teigimu, turintys negalią rajono vaikai kompleksinę pagalbą gauna nuo šių metų rugsėjo.
„Už konkurse laimėtas lėšas buvo sutvarkytas nebeveikusio mokyklos bendrabučio vienas aukštų. Vaikams sudarytos puikios sąlygos, pavyko suformuoti ir specialistų komandą“, – nesenomis įkurtuvėmis džiaugėsi vedėja.