Sapnai apie sveikatą

Sapnai apie sveikatą

Sapnų būna visokių ir dauguma jų nieko mediciniško nereiškia. Tačiau kai kurie sapnai gana vaizdžiai atspindi mūsų organizmo būklę.

Miegant mūsų smegenys neišsijungia, o atlieka savotišką reviziją to ūkio, už kurį yra atsakingos. Tad jeigu kuris nors organas ketina pasiligoti, jis siunčia smegenims pavojaus signalą. Dieną, kai smegenys ir taip apkrautos, į įspėjimus galime ir neatkreipti dėmesio. Tačiau naktis – visai kas kita: tai tarsi automatinės diagnostikos metas, o miegas – gana neblogas diagnostas.

Širdies ligos

Jas paprastai lydi baisūs sapnai – tikri košmarai, nuo kokių nubundame vidury nakties išpilti šalto prakaito. Savo sapnuose širdininkai neretai nuo ko nors bėga, yra persekiojami, krenta į bedugnę, dalyvauja gaudynėse. Ir praktiškai visada sapnuodami jie išgyvena mirties baimę.

Hipertenzija

Kai žmogų kamuoja aukštas kraujospūdis, jo sapnai fragmentiški ir kupini nerimo jausmo. Gali sapnuotis gamtinės katastrofos (žemės drebėjimai, uraganai, potvyniai), griūvantys namai, kai po griuvėsiais atsiduria pats sapnuojantysis arba jo artimieji. Kiti sapnuoja krintantys į duobę. Savo košmaruose jie dažnai regi netgi karo veiksmus ar teroro aktus.

Taip pat labai dažnai tokių žmonių sapnuose gausu nemalonių garsų – griausmingų arba švilpiančių, – nuo kurių net ausis užgula.

Hipotonija

Žmonių, kurių kraujospūdis nenormaliai žemas, sapnai būna blankūs, trūkinėjantys. Sapnuojančiajam atrodo, kad jis negali pajudėti, pakelti kažkokios naštos, perplaukti upės. Neretas hipotonikų sapnų siužetas – kažkas iš jų siurbia kraują, bet jie negali – o ir nenori pasipriešinti.

Priešingai nei hipertenzikų sapnuose, nėra jokios baimės: tik abejingumas ir apatija.

Kvėpavimo organų ligos, astma

Tokiais atvejais būdingi greiti, karštligiški sapnai, kupini ryškių ir neretai fantastinių vaizdų. Žmogui sapnuojasi, kad jis yra smaugiamas, kad kažkas didelio ir sunkaus užgulė krūtinę (gydytojams pacientai yra pasakoję pačių netikėčiausių sapnų – ir apie ant krūtinės užšokančią gorilą, ir apie iš kojų išverčiantį didžiulį šunį). Tikras košmaras, kai miegantysis sapnuoja, kaip jį gyvą užverčia žemėmis. Arba kad jis atsidūrė kažkokiame požeminiame tunelyje, iš kurio neranda išėjimo, o kvėpuoti darosi vis sunkiau. Kiti gi išvis sapnuoja esantys kitoje planetoje, kur nėra deguonies.

Skrandžio ir žarnyno ligos

Joms būdingi ne šiaip ryškūs sapnai – juos regintysis gali net justi skirtingus skonius. Deja, dažniausiai nemalonius.

Sergant kepenų ligomis, dažnai sapnuojasi muštynės, peiliu padarytos žaizdos, kraujas, burnoje juntamas kraujo ir kartus it tulžies prieskonis.

Apie tai, kad sutriko virškinimas, galite spėti iš sapnuose nei iš šio, nei iš to pradėtos regėti žalios mėsos (dažniausiai sugedusios), pašvinkusios žuvies, kaip nors keistai atrodančių arba nuodingų vaisių ir daržovių.

Nieko gero ir jei sapnuojate valgantys nevalgomus dalykus ar ragaujantys kokius nors neįprastus, dažniausiai nemalonaus skonio patiekalus, arba kad jums iškrenta dantys.

Neurozės ir depresijos

Sapnai, kuriuose paklystate ir niekaip nerandate kelio atgal – iš labirinto, tunelio, miško, kambarių nepažįstamame name, laiptinių, – yra tikri depresijos pranašai. Arba gali sapnuotis, jog esate lyg ir pažįstamoje vietoje, tačiau ji staiga pasikeičia ir viskas aplink pasidaro keista, nesuprantama, svetima.

Klajoti tamsoje, slapstytis nuo pabaisų, regėti savo pačių laidotuves – irgi atsliūkinančios depresijos ženklas. Kaip sako gydytojai, tuomet suaugusiesiems atgyja vaikiški košmarai.

Neurozės ženklas – negalėjimas sapne įveikti kokios nors kliūties. Kai prieš pat jūsų nosį užsitrenkia durys, nuvažiuoja paskutinis autobusas, neturite jėgų peršokti duobės, kurią kiti nesunkiai įveikia. Net- gi pažįstami žmonės tokiuose sapnuose atrodo kažkokie ne tokie, keistai apsirengę.

Gripas ir kitos infekcinės ligos

Specialistai sako, jog šie negalavimai įspėja apie sapnais jau prieš kelias dienas iki pasireiškiant ligos simptomams. Būdinga regėti save iš šalies nuogą, degti ugnyje, garintis pirtyje, matyti save besimaudantį, būti apsirengusiam ankštais nepatogiais drabužiais, labai daug gerti ir vis tiek niekaip nenumalšinti troškulio.

Sapnai, lankantys sveikstančiuosius

Apie tai, kad sunkiausias ligos etapas jau praeityje ir jūs netrukus pasveiksite, sąmonė irgi dažnai pakužda sapnais. O jų siužetai paprastai būna tokie: sapne regite ryškią saulę, einate į šviesą, brendate į tyrą tekantį vandenį.

Sapnai, kurių negalima ignoruoti

Būtinai susimąstykite apie savo sveikatą, jeigu pradėjo lankyti neįprasti sapnai, juose atsirado negatyvių ir kartu labai ryškių vaizdinių, kokių niekada anksčiau nesate regėję.

Pasikartojantys sapnai – irgi blogas ženklas. „Sukdama“ vieną ir tą patį siužetą jūsų pasąmonė bando atkreipti dėmesį į kažkokią svarbią detalę arba įvykį, kurį jūs pražiūrėjote.

Tiesa, galimas ir kitas variantas. Žmones, linkusius į tragiškus išgyvenimus, pasikartojantys nerimastingi sapnai gali lankyti be priežasties. Tuomet nėra kito kelio, kaip tik susimąstyti, kaip ištraukti tą „rakštį“ – atsikratyti nerimo šaltinio.

Apie ką įspėja nemiga

Iš to, kaip pasireiškia jūsų problemos dėl miego, galima apytikriai nuspėti, dėl ko jos kilo.

Ilgai negalite užmigti. Greičiausiai dėl įtampos, nerimo.

Užmiegate lengvai, bet naktį dažnai nubundate. Galima įtarti, jog yra bėdų dėl vidaus organų. Ir gali būti, jog tai susiję su skausmo sindromu, kurio tikėtinos priežastys – stenokardija, opa, gastritas ar pankreatitas.

Nubundate labai anksti ir nebegalite užmigti. Tokia nemigos forma dažniausiai kamuoja esant hormonų pliūpsniams arba išsiderinus bioritmams, kai organizmas nebesupranta, kada yra diena, o kada – naktis (pavyzdžiui, jeigu jums tenka dažnai vykti į tolimas komandiruotes).

Jaučiatės taip, tarsi būtumėte nemiegoję visą naktį, atsikeliate sugniuždyti. Galimos smegenų problemos arba užleistas psichikos sutrikimas.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų