Vitaminas D – „saulės“ vitaminas kaulams, raumenims ir imunitetui

Vitaminas D – „saulės“ vitaminas kaulams, raumenims ir imunitetui

Vitaminas D yra viena iš esminių maistinių medžiagų. Šis riebaluose tirpus vitaminas, dažniausiai vadinamas saulės vitaminu, nes mūsų oda geba jį pagaminti, kai yra saulėje. Vitaminas D yra nepaprastai svarbus dėl savo įvairių funkcijų organizme, geriausiai jis žinomas dėl teigiamo poveikio mūsų kaulams, raumenims ir imuninei sistemai.

Kas yra vitaminas D ir kokią funkciją jis atlieka organizme

Vitaminas D yra riebaluose tirpus vitaminas, kuris gali būti sintetinamas organizme po buvimo saulėje arba gaunamas iš tam tikrų maisto produktų. Jo pagrindinė funkcija organizme yra reguliuoti kalcio ir fosforo įsisavinimą, kuris yra esminis kaulų ir dantų sveikatai.

Be to, vitaminas D žinomas kaip svarbus veiksnys, padedantis palaikyti normalią imuninę sistemą. Taip pat jis atlieka tam tikrą funkciją ląstelių dalijimosi procese bei padeda palaikyti normalią raumenų funkciją.

Kam dažniausiai gali reikėti vitamino D?

Trūkstant saulės spindulių arba nevalgant pakankamai vitamino D turinčių maisto produktų, žmonėms gali būti sudėtingiau užtikrinti reikiamą šio svarbaus vitamino kiekį organizme. Ypač pavasarį ir žiemą, kai dienos trumpėja ir saulės spindulių yra mažiau, daugelis žmonių gali patirti vitamino D poreikį.

Reikėtų atsiminti, kad net ir taisyklingai maitinantis, vitamino D gali reikėti tiems, kurie dirba ofisuose, visą dieną praleidžia uždarose patalpose ir gryname ore būna tik savaitgaliais. Taip pat žiemos metu vitamino D gali reikėti visiems, gyvenantiems kiek toliau nuo pusiaujo. Kalbant apie maisto produktus, reiktų atsiminti, kad vitamino D daugiausia turi riebi žuvis, kiaušiniai, pienas (jei jis papildytas šiuo vitaminu), sausi pusryčiai, javainiai (daugelis jų yra papildyti vitaminu D).

Kokius vitamino D papildus rinktis?

Norint papildyti vitamino D kiekį organizme, daugelis žmonių pasirenka vitamino D papildus. Tai gali būti ypatingai svarbu tiems, kurie negali gauti pakankamai vitamino D iš saulės spindulių arba maisto produktų. Vitamino D papildai gali būti įvairiomis formomis, įskaitant vitaminą D3 (cholekalciferolis) ir vitaminą D2 (ergokalciferolis). Daugelis ekspertų rekomenduoja rinktis vitaminą D3, nes jis geriau absorbuojamas organizme. Vitamino D referencinis kiekis suaugusiems per parą yra 5 µg (200 TV (tarptautinių vienetų)), o didžiausias leistinas kiekis per parą – 100 µg (4000 TV) . Vaikams vitamino D dozę turėtų paskirti jūsų šeimos gydytojas ar pediatras. Mitybos papildymui vitaminas D įprastai yra geriamas spalio–gegužės mėnesiais, kai gaunate mažiau saulės šviesos.

Cinkelis maisto papildai gerai savijautai leidžia užtikrinti, kad kasdien gausite reikiamas maistines medžiagas. Prieš pradedant vartoti vitamino D papildus, rekomenduojama pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Taip pat svarbu rinktis kokybiškus papildus iš patikimų gamintojų, kad būtų užtikrinta maksimali nauda ir saugumas.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų