Iš ko mūryti namo sienas?

Iš ko mūryti namo sienas?

Kiekvienai mūro blokų medžiagai būdingi saviti techniniai duomenys, į kuriuos tikrai verta atsižvelgti nusprendžiant, iš ko gi bus jūsų namo sienos.

AKYTASIS BETONAS

Pasaulyje akytasis betonas (AAC; kartais vadinamas dujiniu betonu arba dujų silikatu) gaminamas jau daugiau nei 70 metų. Tai – dirbtinis akmuo, kuriame tolygiai pasiskirstę milijonai porų. Šias poras, nuo kurių priklauso blokelių tankio ir šilumos laidumo charakteristikos, vieną nuo kitos skiria tarpporinės sienelės. Medžiagos stiprį lemia pertvarėlių kokybė: jas sudaro malto smėlio dalelytės, autoklavuose susidarančiais naujadarais (kalcio hidrosilikatais) sulydytos į vientisą kietą medžiagą.

Klasikinės šio blokelio žaliavos yra natūralios mineralinės medžiagos: cementas, kalkės ir smulkus kvarcinis smėlis. Smulkiai sumalta žaliava surišama rišikliu, o poras formuoja aukšto slėgio veikiami garai. Ekspertų nuomone, dujų silikato blokeliai pasižymi gera šilumos izoliacija, lengvumu bei paprastu apdorojimu.

Kadangi akytasis betonas porėtas, jo šiluminė varža 10 kartų didesnė nei įprasto skaldos betono ir 2–4 kartus didesnė nei keraminių ar silikatinių plytų. Jis nedegus, atsparus ugniai bei karščiui, į aplinką neišskiria nieko, kas keltų pavojų žmogaus sveikatai ar gyvybei, – jokių dūmų, jokių nuodingų dujų. Atliekant bandymus nustatyta, kad deganti 15 cm storio akytojo betono siena išsilaiko mažiausiai 6 valandas, o realiomis gaisro sąlygomis buvo ir taip, kad tokia siena išliko nepažeista net 120 valandų.

Vienas rimtas akytojo betono trūkumas – palyginti didelis pradinis drėgnumas. Dėl technologinių niuansų vos pagamintas akytasis betonas yra gana drėgnas – drėgmė sudaro 22–35 proc. masės. Tinkamai apsaugotas nuo kritulių, maždaug per pusmetį jis išdžiūsta, drėgmė sumažėja ir tesudaro 4–6 proc. masės. Patalpose, kurių santykinis oro drėgnis yra 40–60 proc., per metus ar porą akytojo betono drėgmė dar sumažėja – iki 1,5–5 proc. masės. Kuo lengvesnė šio betono rūšis, tuo šis rodiklis mažesnis: lengvumą nulemiančios poros greitai sugeria vandenį, lygiai taip pat greitai ir išdžiūsta. Kad akytojo betono mūras turėtų galimybę džiūti, gamintojai rekomenduoja jį tinkuoti garams laidžiu tinku ir šiltinti ne polistireniniu putplasčiu, o akmens vata. Uždengus akytąjį betoną mažiau garams laidžia medžiaga, toje vietoje, kur ji liečiasi su mūru, susidarys kondensatas.

BETONAS

statyk109-murijimas02Iš cemento, smėlio, vandens ir smulkaus žvirgždo vibraciniais presais pagaminami pilnaviduriai ar tuščiaviduriai blokeliai, kurie labai atsparūs gniuždymui, tad gali būti naudojami statant daugiaaukščius pastatus, taip pat ir mūrijant pamatus. Sienoms dažniausiai pasirenkami tuščiaviduriai blokeliai, mat jie lengvesni, geriau už pilnavidurius izoliuoja šilumą, be to, kiaurymėmis labai patogu išvedžioti elektros laidus ar įrengti vandentiekio sistemą. Blokeliai – tikslių geometrinių matmenų, lengvai montuojami, gerai izoliuoja garsą, bet šiluminė varža jų prasta, tad sieną būtina papildomai šiltinti.

Minėtą trūkumą atperka kita jų savybė – panardinus blokelį į vandenį, drėgmė sugeba prasiskverbti ne daugiau nei per ketvirtį jo. Betonas nedega, neužšąla, nepūva, neyra, atsparus plėšimui, jam tinka bet koks tinkas. Iš betono blokelių sumūrytą lauko sieną galima palikti netinkuotą ir nedažytą, kadangi bėgant metams betono fizinės bei mechaninės savybės gerėja – jis kietėja. Tačiau dėl kietumo statybvietėje jį sudėtingiau apdoroti – reikia diskinio pjūklo su deimantiniu disku, o dažnai būna patogiau tiesiog skaldyti.

KERAMZITBETONIS

statyk109-murijimas06

Šie blokeliai vibraciniu presu pusiau drėgnu būdu spaudžiami iš keramzito, cemento ir vandens mišinio. Keramzitas – aukštoje temperatūroje kepto molio granulės, kurios net keturiskart lengvesnės už gamtinius užpildus ir pasižymi puikiomis termoizoliacinėmis savybėmis. Cementas – rišančioji medžiaga, nebijanti vandens ir puikiai sukimbanti su tinku. Keramzitbetonio šilumos laidumas dvigubai didesnis nei akytojo betono, užtat, būdamas didelio tankio, jis nebijo smūgių. Akytojo betono siena džiūsta apie pusmetį, o keramzitbetonio blokelių siena, jei oras sausas, išdžius per porą savaičių. Keramzito mikroporos uždaros, vanduo į jas nepatenka, o stambiosios poros tarp granulių vandenį drenuoja ir niekada iki galo neužsipildo. Taigi net užšaldžius sumirkytą blokelį, susidaręs ledas turi vietos kur plėstis ir neardo medžiagos struktūros.

Keramzitbetonio blokeliai puikiai slopina garsą, yra paprastai mūrijami, nepūva ir nepelija, mat nekaupia drėgmės. Šių blokelių sienai būdingas geras atsparumas gaisro metu. Didelė sienos dalis išsaugo savo savybes, todėl ją lengva atnaujinti. Blokelių atsparumas šalčiui ir gniuždymui, palyginti su kitais – akytojo betono, keraminiais ar silikatiniais blokeliais, yra vidutinis. Dėl palyginti didelio savitojo aktyvumo jie priskiriami 4 – didžiausio radioaktyvumo – klasei.

KERAMIKA

statyk109-murijimas05

Keraminės plytos – patikima statybinė medžiaga, dėl savo gerų savybių jau tūkstančius metų naudojama visame pasaulyje. Tačiau, norint taupyti šilumos energiją ir pasiekti reikiamą šiluminę varžą, tradicinės 51 cm storio plytų mūro išorinės sienos jau neužtenka. Storinti sieną nustoja būti racionalu, tokiu atveju išmintingiau naudoti veiksmingas termoizoliacines medžiagas ir mažinti sienos svorį bei šilumos laidumą.

Išorinės sienos dabar dažnai mūrijamos iš tuštymėtų keraminių blokų. 1995 m. Architektūros ir statybos instituto Statybinės šiluminės fizikos laboratorijoje nustatyta, kad porėtos keraminės masės šilumos laidumas 46 proc. mažesnis nei plytos. Tarkim, į bloko masės tūrį pridėjus 56–58 proc. pjuvenų (degant blokus jos išdega ir palieka poras), šilumos laidumas sumažėja iki 0,19–0,22 W/mK (klasikinės įprastos plytos šilumos laidumo koeficientas – 0,81 W/mK). Porėtos keraminės masės bloko struktūra geresnė ir svoris gerokai mažesnis.

statyk109-murijimas07Keraminių blokų kiaurymių kryptis statmena šilumos srauto, einančio per mūrą, krypčiai: šilumos srautas eina horizontaliai iš vidaus į išorę, o kiaurymės išdėstytos vertikaliai. Dėl to labai pailgėja šilumos srauto kelias, sumažėja šilumos perdavimas per bloką. Šie gaminiai yra savotiškas šilumos kaupiklis: nors mūras lėtai įšyla, jis lėtai ir vėsta, palaipsniui atiduodamas šilumą patalpoms.

Horizontaliose siūlėse visų tipų keraminiai blokai surišami mūrijimo skiediniu. Jeigu jie šonuose turi įlaidas, vertikalių siūlių daryti nereikia ir šitaip sumažėja šilumos tiltelių atsiradimo tikimybė. Skiedinys blokų tuštymėse užsandarina orą, tuo padidindamas mūro šiluminę varžą. Net sudrėkę keraminiai blokai išlaiko savo formą ir stiprumą. Temperatūrinės ir drėgminės deformacijos, palyginti su kitomis medžiagomis, yra vienos mažiausių.

Labai svarbi keramikos gaminių savybė – maža  aplinkos oro vandens garų įgertis ir nedidelis vandens judėjimas, mat gaminant blokus nesusidaro ta pačia kryptimi išdėstytų kapiliarų, kuriais vanduo galėtų judėti. Mūras pasižymi geromis difuzinėmis savybėmis, tad jo viduje mažiau sąlygų rinktis kondensatui ir veistis pelėsiui. Dėl to keramikos mūras, palyginti su kitomis statybinėmis medžiagomis, yra laidesnis iš patalpų einančiai drėgmei: iš drėgnos patalpos ją lengviau praleidžia į išorę ir, atvirkščiai, esant pernelyg sausai patalpai, praleidžia garus į vidų. Nustatyta, kad drėgmė keraminiame mūre sudaro apie 1,5 proc. masės.

Norint pasiekti geresnę keraminių blokelių šilumos izoliaciją, galima keramiką sujungti su šiltinamąja medžiaga. Šitaip padarė čekų įmonė „Heluz“. Jie į tuščiavidurio blokelio ertmes pripūtė putų polistireno granulių, sutankino jas, o iš kraštų, kad nebyrėtų, aplydė įkaitusiais vandens garais. „Šitaip blokelio šilumos laidumo koeficientas sumažėja geru trečdaliu – nuo 0,083 iki 0,058“, – pateikia tikslius skaičius „Heluz“. atstovas Lietuvoje Andrėjus Samuilovas.

statyk109-murijimas01SILIKATAS

Silikatiniai blokeliai gaminami iš smėlio, kalkių ir vandens mišinio. Suformuoti galingais presais, veikiami prisotintų vandens garų, aukšto slėgio ir 200 °C temperatūros, jie visiškai suakmenėja. Palyginti su kitų tipų blokeliais, jie labai patvarūs ir atsparūs gniuždymui, tačiau dėl didžiausio tankio jų šilumos laidumas didžiausias. Silikatiniai blokeliai populiarūs, nes patalpoje palaiko optimalų mikroklimatą, kaupia šilumą, padidėjus oro drėgmei – gerai praleidžia vandens garus. Jie taip pat atspariausi šalčio ciklams – gali atlaikyti 50–100 tokių ciklų, taigi yra ir itin ilgalaikiai. Blokelių matmenų paklaida tesudaro tik 1 mm, o šonuose yra įlaidos, tad siūlės labai siauros. Vertikalių siūlių galima net nedaryti, o horizontalioms galima naudoti plonasluoksnį skiedinį ar klijus. Kuo mažiau siūlių – tuo geresnė šiluminė varža.

Komentarai

  • statyti geriausia is durisol blokeliu super

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų