Metalo laužas miesto centre

Metalo laužas miesto centre

Aiškindamiesi, kam priklauso gatvėse trūnijantys automobiliai, Panevėžio savivaldybės darbuotojai kartais tampa detektyvais – sužino jų savininkus visais įmanomais būdais. Nors vieni ratuoti metalo laužai dingsta iš kiemų ir gatvių, jų vietą greitai užima kiti.

Savivaldybės viešosios tvarkos kontrolieriai sulaukia krūvos pranešimų apie mieste pastebėtus nebeeksploatuojamus automobilius.

„Ypač pavasarį tie automobiliai pradeda kliūti“, – sako Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Tadas Martinaitis.

Šiuo metu kontrolierių akiratyje – 43 mieste palikti nevažiuojantys automobiliai. Vienų savininkams jau išsiųsti raginimai sutvarkyti savo ratuotus vaiduoklius, kitų dar tebeieškoma.

Pernai per visus metus Panevėžio gatvėse ir daugiabučių kiemuose trūnijo per 190 tokių laužų.

Pasak T. Martinaičio, bendro naudojimo vietose negali būti transporto priemonių, kurios ilgiau nei tris mėnesius nebeturi leidimo dalyvauti eisme.

Automobilio savininkas gali jį laikyti garaže, privačiame sklype ar privačioje stovėjimo aikštelėje, bet ne viešosiose erdvėse.

Bešeimininkių liūdnas likimas

Pernai Savivaldybei teko pasirūpinti šešių likimo valiai paliktų automobilių išvežimu, o šiemet – jau trijų.

Pasak T. Martinaičio, to imamasi, kai nepavyksta nustatyti savininko arba kai jis nereaguoja į raginimus savo nevažiuojantį automobilį išgabenti.

Visgi toks abejingumas nepigiai atsieina. Į įspėjimą nereaguojančiam automobilio savininkui skiriama 140 eurų bauda. Dar nereaguojant, bauda jau gali siekti ir 300 eurų, o automobilis gali būti konfiskuojamas.

Tačiau, T. Martinaičio teigimu, neretai tokie apleisti automobiliai neturi valstybinio numerio. Tada bandoma savininką nustatyti pagal automobilio identifikacinį kodą.

Tačiau kartais viešosios tvarkos kontrolieriai pasijunta detektyvais.

„Į mūsų akiratį buvo patekę net keli automobiliai, kurie turėjo valstybinį numerį, bet buvo parduoti. Sekėme pirkimo–pardavimo sutartis: tas pardavė tam, o tas – dar anam. Galiausiai atsiranda kažkoks užsienio pilietis, kurio nei adreso, nei kitų duomenų nėra“, – pasakoja skyriaus vedėjas.

Nesuradus savininko, miesto vaizdą gadinantis ir vietą užimantis nevažiuojantis automobilis paskelbiamas bešeimininkiu. Tokie išgabenami ir dar metus saugomi, jei atsirastų šeimininkas. Jo nesulaukus, automobilis utilizuojamas.

Šiemet Panevėžyje utilizuoti du tokie automobiliai.

Pasak T. Martinaičio, neeksploatuojami automobiliai paliekami ne tik daugiabučių kiemuose. Jų yra įvairiose miesto vietose. P. Židonio nuotr.

Nelegalios metalo laužų vietos

Pasak T. Martinaičio, neeksploatuojami automobiliai paliekami ne tik daugiabučių kiemuose. Jų yra įvairiose miesto vietose.

Savivaldybė planuoja pašalinti tokį automobilį iš miesto centro – aikštelės šalia Vilniaus ir J. Basanavičiaus gatvių sankryžos.

Jis pažymėtas nelietuviškais valstybiniais numeriais. Savivaldybei nepavyko nustatyti jo savininko.

Nebenaudojami automobiliai dažnai paliekami Parko gatvėje.

„Parko gatvė mėgstama vieta. Ten stovi daugybė automobilių. Kai kurie paliekami ir užmirštami“, – sako T. Martinaitis.

Prieš gerą pusmetį dar viena tokia nelegalia ratuotų laužų vieta buvo tapusi Nemuno gatvėje netoli prekybos centro esanti aikštelė.

T. Martinaitis pasakoja, kad dauguma neeksploatuojamų automobilių atrodo tvarkingi, net neįtartum, kad niekas juo nevažinėjo ne vieną mėnesį.

„Nedaug yra kiauromis padangomis ar išdaužytais langais. Dauguma iš pirmo žvilgsnio atrodo kaip įprastas automobilis“, – sako skyriaus vedėjas.

Kone trečdalis pranešimų apie vietą užimančius nenaudojamus automobilius nepasitvirtina.

„Kartais automobilis, perėjęs techninę apžiūrą ir galintis dalyvauti eisme, prasčiau atrodo nei neeksploatuojamas“, – paaiškina T. Martinaitis.

Traukia ir chuliganus

T. Martinaičio teigimu, daugiau nei pusė automobilių savininkų, sulaukę įspėjimo, susitvarko – apdraudžia automobilį, atlieka techninę apžiūrą.

Dažnai teisinamasi, kad laikinai nesinaudoja automobiliu, todėl paliko jį gatvėje ar kieme. Kiti, sulaukę Savivaldybės rašto, patys savo tokį turtą išgabena.

„Nenaudoji automobilio – pastatyk garaže ar privačioje mokamoje aikštelėje, kad saugiai stovėtų. Juk toks automobilis ne tik užima vietą, kurios tikrai reikia panevėžiečiams, bet ir chuliganų žvilgsnį pritraukia“, – pastebi T. Martinaitis.

Komentarai

  • Prie Stumbro didelė aikštė pilna nejudomų mašinų.Atvykus apsipirkt nėr kur sustoti.Kas čia savininkas-tvarkdarys?

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų