Lietuva minės Donato Banionio šimtmetį

Lietuva minės Donato Banionio šimtmetį

Seimas apsisprendė, kokias svarbias Lietuvai datas, įvykius ir asmenybes minėsime 2024 metais.

Parlamentarai tai įtvirtino praėjusią savaitę Seimo priimtoje rezoliucijoje. Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkės Paulės Kuzmickienės pateiktą dokumentą palaikė 80 parlamentarų, 1 buvo prieš, 10 susilaikė.
2024 metai bus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikų Pacų, filosofo Imanuelio Kanto, publicisto Antano Macijausko, Lietuvos karininko Teodoro Balno, Pasaulio tautų teisuolės Onos Šimaitės, Lietuvos laisvės gynėjų sąjungos įkūrėjo Petro Paulaičio, Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos 1949 m. vasario 16 d. deklaracijos signataro Jono Žemaičio-Vytauto, „Lietuvos katalikų bažnyčios kronikos“ bendradarbio, kunigo Vincento Vėlavičiaus, Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos nario Povilo Morkūno-Rimanto, kunigo, disidento Prano Račiūno, aktoriaus, režisieriaus Donato Banionio, architekto, skulptoriaus Antano Vivulskio metais.
Šiame sąraše, tarp kitų iškilių žmonių – viena ryškiausių Panevėžyje kūrusių asmenybių – Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didžiojo kryžiaus kavalierius Donatas Banionis.
2024-aisiais sukaks 100 metų, kai gimė šis ryškų pėdsaką teatre ir kine palikęs aktorius bei režisierius.

Neeilinė asmenybė

Domintis Panevėžio dramos teatro istorija, jo pasiekimais, Donato Banionio vardas neabejotinai iškyla vienas pirmųjų.
Tiesa, šis didžiulio pripažinimo sulaukęs aktorius siejamas ne tik su teatro, bet ir su kino menu.
Pripažintas ir įvertintas D. Banionio sukurtų vaidmenų skaičius bei jo įvertinimų, apdovanojimų gausa patvirtina – Lietuvos padangėje ilgus dešimtmečius švietė ryškaus talento žvaigždė.
Už savo vaidmenis D. Banionis buvo apdovanotas tarptautiniame Karlovi Varų, Sofijos kino festivaliuose, pelnė valstybinę premiją Vokietijoje.
D. Banionis – Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didžiuoju kryžiumi, jam įteikta „Sidabrinė gervė“ už istorinį indėlį į kiną ir kt.

Į puikybę nesikėlė

Be kitų įvertinimų, D. Banioniui yra skirtas ir Panevėžio miesto garbės piliečio vardas.
Aukštaitijos sostinė šio aktoriaus gyvenime ilgus dešimtmečius buvo svarbiausia stotelė – kantriai ir ištikimai laukdavusi jo grįžtančio iš įvairiausių pasaulio šalių. Čia buvo jo darbovietė, teatro scena, šeima – žmona ir du sūneliai.
1964 metais tuo metu mieste leistas laikraštis „Panevėžio tiesa“ apie D. Banionio kūrybą rašė: „Paprastumas ir nuoširdumas asmeniniame gyvenime tapo Donato Banionio kūrybiniu braižu. Tik čia dar tenka pažymėti jo nepaprastą aktoriaus emocingumą ir ištikimybę gyvenimo tiesai. Ar tai būtų klasikiniai, ar originaliosios dramaturgijos personažai, herojiško ar komiško plano charakteriai – aktorius visur ir visuomet lieka ištikimas savo kūrybos braižui.“
Jaunojo aktoriaus pavardė spaudoje minėta ir dar anksčiau. 1941 metais Pulgis Andriušis rašė apie Panevėžio dramos teatre pastatytą K. Binkio „Atžalyną“. Recenzijoje paminėtas ir jaunas gabus aktorius, Jasiaus vaidmens atlikėjas Donatas Banionis.
Aktorių D. Banionį ir „Sekundė“ yra kalbinusi ne kartą, pasakojusi skaitytojams apie jo kūrybą. Minint aktoriaus 75-metį klausėme jo, ko norėtų palinkėti jauniems, dar tik savo kelią pradedantiems aktoriams. D. Banionis tuomet į šį klausimą atsakė taip: „Tai jau ne. To niekada nedariau ir nedarysiu. Nei aš jaunas klausiaus senų žmonių patarimų, nei dabar kam nors jie rūpi. Kiekvienas savo gyvenime pats suranda kelią. Bendromis frazėmis galima kalbėti daug, o viską pajusti, išgyventi, patirti reikia savo kailiu.“

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų