KOKIAIS BŪDAIS PASIREIŠKIA DERMATITAS?

KOKIAIS BŪDAIS PASIREIŠKIA DERMATITAS?

Dermatitas yra skirstomas į atopinį, kontaktinį, dishidrozinį, stazinį ir seborėjinį. Įprastai dermatitas atsiranda tada, kai oda parausta, išsausėja, pastebimi patinimai ir paraudimai. Galima pasiguosti bent tuo, jog ši liga nėra užkrečiama. Visų rūšių dermatitų niežėjimo lygis svyruoja nuo lengvo iki stipraus. Kai kurių rūšių dermatitas užsitęsia gana ilgai, jis gali paūmėti ne tik nuo sezoninio oro poveikio, bet ir netikėtai užklupusio streso.

Kuo tarpusavyje viena nuo kitos skiriasi dermatitų rūšys?

Atopinis dermatitas, dar vadinamas egzema, daugeliu atvejų yra paveldimas, išsivysto dar kūdikystėje. Juo sergant ant kūno atsiranda išsausėję šiurkščios odos lopinėliai. Tuo tarpu kontaktinis dermatitas atsiranda po to, kai kuri nors medžiaga odai sukelia alergines reakcijas, tada joje atsiranda bėrimai, išsikelia pūslelės, kyla nepakeliamas niežulys.

Dishidrozinis dermatitas dažniausiai pažeidžia pėdų ir rankų odą. O seborėjinis dermatitas dažniausiai užklumpa galvos odą, tačiau kartais pažeidžia ir veidą bei krūtinę. Juo sergant ant odos atsiranda žvynuotos dėmelės, pleiskanos ir odos paraudimai.

Dėl kokių veiksnių susergama egzema, kontaktiniu bei seborėjiniu dermatitais?

Egzemą gali sukelti ne tik odos išsausėjimas, bet ir kenksmingas aplinkos poveikis, bei ant odos paviršiaus įsikūrusios bakterijos. Tiesa, egzema daugeliu atvejų yra genetinė, paveldima liga. O kontaktinis dermatitas atsiranda, liečiantis su atitinkamu dirgikliu arba alergenu.

Tai gali būti dažnai buityje pasitaikančios medžiagos – įvairūs plovikliai, kosmetika, metalai, netgi ąžuolas bei nuodingoji gebenė. Stazinio dermatito atsiradimo priežastis – suprastėjusi kraujotaka organizme, ypač blauzdose ir pėdose.

Tuo tarpu seborėjinį dermatitą sukelia riebalinių liaukų grybelis. Šios rūšies dermatitas įprastai paūmėja žiemą ir pavasarį. Kaip rodo medicinos praktika, šis dermatitas gali turėti ir genetinį komponentą. Tiesa, kai kurių rūšių dermatito atsiradimo priežastys kai kuriais atvejais nėra žinomos. O visų šios rūšies ligų paūmėjimą sukelia sveikatai nepalanki aplinka, stresas, dirglios medžiagos bei hormoniniai pakitimai.

Kaip gydomas dermatitas?

Pirmiausiai dermatito gydymas tiesiogiai priklauso nuo esamos jo rūšies. Gydymui naudojamos įvairios medicininės priemonės, kurias po atliktų tyrimų ir apžiūros skiria gydantis specialistas. O užsiimant savigyda, vietoj to, kad pasveikus, galima prisišaukti dar didesnių odos bėdų.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų