Visas tris išankstinio balsavimo dienas Panevėžio savivaldybėje prie balsadėžių stovėjo eilės rinkėjų. P. Židonio nuotr.

Kita rinkimų pusė: paimti dokumentai ir mažaraščiai komisijų nariai

Kita rinkimų pusė: paimti dokumentai ir mažaraščiai komisijų nariai

Per tris dienas trukusį išankstinį balsavimą Panevėžyje prie balsadėžių nusidriekė eilės renkančiųjų merą ir Tarybos narius, o rinkimų komisijų nariams teko atlaikyti priekaištų pliūpsnį dėl šįmet itin vangiai prisistatančių kandidatų.

Panevėžio rajone rinkimų komisijos atstovai liko šokiruoti, kai atvykę į globos įstaigą išgirdo, kad keliems neįgaliesiems suaugę vaikai ne tik uždraudė balsuoti, bet dargi paėmė asmens dokumentus.

Pritrūko balsavimo biuletenių

Per tris išankstinio balsavimo dienas į Panevėžio miesto savivaldybę rinkti mero ir Tarybos narių atėjo 2359 panevėžiečiai.

Dar 148 balsavo specialiuosiuose punktuose – mieste esančiose ligoninėse, Šv. Juozapo globos namuose, A. Bandzos socialinių paslaugų namuose, Panevėžio pataisos namuose, policijos areštinėje.

Panevėžio savivaldybėje savo balsą atidavė ir 247 kitų šalies miestų ir rajonų gyventojai, o specialiuosiuose punktuose balsavo 228 rinkėjai iš kitų savivaldybių – ligoniai, kalinės, sulaikytieji.

Tarp atvykėlių daugiausia būta vilniečių. Panevėžio rinkimų komisija netgi pritrūko Vilniaus savivaldybės gyventojams skirtų balsavimo biuletenių.

Pasak komisijos pirmininkės Zitos Stripeikienės, teko skubėti jų atsivežti iš tokių biuletenių dar turėjusios artimiausios rinkimų apygardos – Pasvalio.

Panevėžyje balsavo 118 vilniečių, taip pat nemenkas būrys kauniečių, klaipėdiškių. Įdomu, kad pareikšti savo valios prie balsadėžių Aukštaitijos sostinėje atėjo nemažai ir Neringoje registruotų gyventojų.

Visas tris dienas prie balsadėžių miesto Savivaldybėje stovėjo eilės. Pasak Z. Stripeikienės, jos neišsiskirstė netgi iki pačios išankstinio balsavimo pabaigos.

„Pilna žmonių buvo iki pat ketvirtadienio 20 val., kai turėjome užsidaryti“, – sako pirmininkė.

Z. Stripeikienė atkreipė dėmesį, jog kandidatai, šiuose rinkimuose politinę reklamą sukoncentravę internete, bus padarę klaidą – informacija apie juos nepasiekė nemažos dalies rinkėjų Panevėžyje. P. Židonio nuotr.

Sulaukė plojimų

Kai kurie rinkėjai, atlikę pilietinę pareigą, iš išankstinio balsavimo vietos miesto Savivaldybėje išėjo su dovanomis.
Tokio dėmesio sulaukė pirmą kartą balsavę jaunuoliai. Jiems įteikta po vardinę Lietuvos Konstituciją.

Į Panevėžio savivaldybę ketvirtadienio vakare balsuoti užsukusi panevėžietė Daiva Simonko pasakojo tapusi išties jaudinančio reginio liudininke.

„Tikrai buvo jautru matyti, kaip komisijos atstovas pabalsavusiam jaunuoliui visų akivaizdoje įteikė Konstituciją, palinkėdamas būti pilietiškam ir ateityje, o tada visi – ir komisijos nariai, ir atėjusieji balsuoti atsistoję plojo. Toks solidarumas net ašarą spaudė“, – įspūdžiais pasidalino į „Sekundės“ redakciją paskambinusi panevėžietė.

Pasak Z. Stripeikienės, per tris išankstinio balsavimo dienas Panevėžyje įteikta iki 10-ies Konstitucijų.
Tokios dovanos sulauks ir pagrindinę rinkimų dieną – sekmadienį – pirmą kartą balsuoti į rinkimų apylinkes atėję jaunuoliai.

Reklama internete ne visagalė

Z. Stripeikienė atkreipė dėmesį, jog kandidatai, šiuose rinkimuose politinę reklamą sukoncentravę internete, bus padarę klaidą.

„Dar prieš išankstinį balsavimą esu sulaukusi rinkėjo skambučio, kad jam tikrai trūksta informacijos apie kandidatus, pateiktus popierine forma, o lankstinukuose per smulkus šriftas. Žmogus teigė nematantis, už ką mieste galėtų balsuoti, o kandidatas, už kurį norėtų atiduoti savo balsą, dalyvauja rinkimuose rajone. Kai pasakiau, kad labai daug informacijos socialiniuose tinkluose, supratau, kad panevėžietis jais nesinaudoja, kaip, beje, ir daugelis vyresnio amžiaus žmonių, kurie ir yra aktyviausi rinkėjai“, – sako pirmininkė.

Anot jos, Panevėžyje daug rinkėjų, neišeinančių iš namų, nesinaudojančių internetu. Tokių nepasiekia nei miesto stenduose pakabinta reklama, nei skelbiama socialiniuose tinkluose.

„Mums skambina suaugę vaikai, prašo sudaryti sąlygas tėvams balsuoti namuose, sutariame, kada prieis atidaryti durų. Tai rodo, kad tokių rinkėjų visiškai nepasiekia jokia kita reklama, išskyrus gaunamą į pašto dėžutes. Jei vaikai ar kaimynai jiems neatneš, neparodys, jos ir neturės. Kandidatams, teikiantiems pirmenybę reklamai internete, tai didelis minusas. Jiems atrodo, kad socialiniuose tinkluose reklamuotis pigiau, bet ji nepasiekia didelės dalies rinkėjų. Kandidatai turėtų labiau orientuotis į popierinę reklamą“, – pastebėjo Z. Stripeikienė.

Atėmė dokumentus

Panevėžio rajone išankstinio balsavimo dienomis savo valią jau pareiškė pusaštunto šimto rinkėjų.

Dar apie 400 balsavo rajone įrengtuose 11-oje specialiųjų punktų.

Gausiausias jų – Karaliaus Mindaugo pėstininkų batalionas Pajuostyje. Iš jame tarnaujančių maždaug 300 kariūnų pilietinę pareigą balsuoti jau atliko 209.

Jotainių socialinės globos namuose iš 130-ies gyventojų savo valią pareikšti išankstinio balsavimo dieną nusprendė perpus mažiau.

Rinkimų komisijos nariai vyko ir į Ramygalos, Naujamiesčio slaugos ligonines, Gustonių socialinės globos namus, grupinio gyvenimo namus Naujikuose, kuriuose gyvena sergantieji Alcheimerio liga bei demencijomis.

Panevėžio rajono rinkimų komisijos pirmininkę Loritą Mykolaitienę pribloškė žinia, kad vienos iš šių globos įstaigų keliems gyventojams vaikai ne tik uždraudė balsuoti, bet dargi, kad to tikrai nepadarytų, atėmė asmens dokumentus.
„Suaugę vaikai sergančius tėvus prigrasė gink Dieve už nieką nebalsuoti. Aptarnaujančiam personalui griežtai nurodyta mūsų neprileisti. Darbuotojos teisinosi kitaip negalinčios, nes vaikai taip prigrasė ir dar išsivežė ligonių asmens dokumentus. Buvome tikrai šokiruoti“, – pasakojo L. Mykolaitienė.

Anot jos, šioje globos įstaigoje su tokiu pat atveju komisijos nariai buvo susidūrę per ankstesnius Seimo rinkimus.
Tačiau tąkart vaikai iš močiutės nebuvo paėmę asmens dokumento ir ši vis tiek pabalsavo.

„O šįkart iš mamų buvo atimti dokumentai. Ir net ne iš vieno gyventojo. Nors jie buvo įtraukti į rinkėjų sąrašus, bet giminės uždraudė balsuoti“, – kalbėjo komisijos pirmininkė.

L. Mykolaitienę nuvylė partijų itin neatsakingas požiūris deleguojant savo atstovus į rinkimų komisijas. P. Židonio nuotr.

Nežinojo ką rinkti

L. Mykolaitienės teigimu, išankstinio balsavimo dienomis rajone iš rinkėjų, ypač vyresnio amžiaus, sulaukta ir nemažai priekaištų, jog pasikeitus rinkimų tvarkai šiais metais jie negavo asmeninių kvietimų balsuoti – į namus neatnešta, kaip iki šiol kad būdavo, rinkėjų kortelių.

Taip pat balsuoti atėję Panevėžio rajono gyventojai guodėsi, jog rinkimų kampanijos metu per mažai buvo informacijos apie kandidatus į rajono mero postą ir Tarybos narius.

Nuvylė partijų neatsakingumas

L. Mykolaitienę stebina ir pačių partijų šįmet itin neatsakingas požiūris deleguojant savo atstovus į rinkimų komisijas.

„Kai kurie partijų deleguoti atstovai negeba net naudotis kompiuteriu. Tokie aiškina, kad juos pasiūliusios partijos pasakė, jog nieko nereikės daryti, tik pasėdėti. Bet komisijos narys turi dirbti ir jo atsakomybė didžiulė. Net trys apylinkių komisijų pirmininkai pirmą kartą jungiasi internetu, juos reikia mokyti, kokį klavišą spausti. Anykščiuose, girdėjau, kas nemokėjo dirbti kompiuteriu, atleido iš rinkimų komisijų. O pas mus tik pabandykit, pamatysite, kas tada bus!“ – nusivylusi Panevėžio rajono rinkimų apygardos pirmininkė.

Dar vakar, iki pagrindinės rinkimų dienos telikus vos porai dienų, ant jos stalo tebegulėjo šūsnis apylinkių komisijų pirmininkų neatsiimtų lapų su rinkėjų sąrašais.

„Teks patiems tuos sąrašus į apylinkes vežti, jei pirmininkai nejaučia atsakomybės. Įsivaizduokite, turėjau ir tokių atvejų, kai prireikus komisijos nario, reikėjo visus ant kojų pakelti, kad telefonu atsilieptų. Absoliutus partijų abejingumas deleguojant savo atstovus, ir, deja, tai jau virsta Panevėžio rajono liga“, – sako L. Mykolaitienė.

Laukia prie balsadėžių

Pagrindinę rinkimų dieną – kovo 5-ąją – rinkėjai savo pilietinę valią išreikšti kviečiami į savo rinkimų apylinkes, kurios darbą pradės 7 val. ryto ir balsavimą organizuos iki 20 val. vakaro. Panevėžyje sekmadienį veiks 29-ios, rajone – 40 rinkimų apylinkių.

Aukštaitijos sostinėje balsavimo teisę turi 74 679 gyventojai, rajone – 31 636.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų