P. Židonio nuotr.

Vicemero kėdę keičia į mero

Vicemero kėdę keičia į mero

Po beveik du dešimtmečius trukusio dominavimo Panevėžio rajono valdžioje valstiečiams teks iš kitos pusės uždaryti mero kabineto duris.

Jas atversiantis socialdemokratas Antanas Pocius ir pats juokauja, kad kai kuriose rinkimų apylinkėse rajone už jį balsavo kaip už Lukašenką. Varžytuvėse dėl mero regalijų kairiųjų atstovą ryškia persvara palaikė netgi valstiečių vadovaujamos Smilgių seniūnijos rinkėjai.

Kone du dešimtmečius valstiečiams priklausęs Panevėžio rajono mero postas pereina į socialdemokratų rankas.

Pirmajame mero rinkimų ture nežymiai pirmavęs kairiųjų atstovas vicemeras Antanas Pocius pakartotiniuose rinkimuose konkurentą, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatą, Smilgių seniūną Edmundą Toliušį aplenkė gerokai didesne persvara. A. Pocių mero kėdėje norėjo matyti 57,43 proc. prie balsadėžių atėjusių rajono gyventojų, E. Toliušį – 40,8 proc.

Nuo pat 2004-ųjų mero postą užimantis Povilas Žagunis regalijas savo įpėdiniui turėtų perduoti balandžio 25-ąją, per pirmąjį naujos kadencijos Tarybos posėdį.

Neatkreipė dėmesio

Panevėžio rajono gyventojų balsų dauguma į mero postą deleguotas A. Pocius teigia pergalės euforijos nejaučiantis.
„Tokią viltį turėjome ir ji tapo tikrove“, – sako naujasis Panevėžio rajono meras.

Kodėl rinkėjai labiau pasitikėjo juo, o ne ilgamečio mero P. Žagunio palaikomu E. Toliušiu, socialdemokratas teigė galintis tik spėlioti.

Jis svarsto, kad valstiečiai rajono Taryboje gavo net devynias vietas – apie tokį rezultatą svajotų kiekviena partija, o mero postas tikriausiai išslydo iš rankų, nes jo nusprendė nebesiekti P. Žagunis.

„Mano oponentas E. Toliušis gal neatitiko žmonių lūkesčių, o gal tiesiog buvo mažiau žinomas. Jeigu nori būti žinomas, reikia arba ilgai dirbti politikoje, arba susimušti, arba kitaip į save atkreipti dėmesį, kad visi kalbėtų. Šiuo atveju Edmundas ne toks, tad jam buvo kiek sunkiau“, – kalbėjo A. Pocius.

Antanas Pocius.

Balsavo kaip už Lukašenką

A. Pociui daugiau balsų pavyko surinkti netgi ir E. Toliušio vadovaujamoje Smilgių seniūnijoje.

Čia vicemerą palaikė 59,33 proc. balsavusiųjų. O Ramygaloje, Daniūnuose bei Vadokliuose, kur net vienuolika metų ėjo seniūno pareigas, A. Pocius surinko per 82 proc. rinkėjų balsų.

„Juokauju, kad tose apylinkėse už mane balsavo kaip už Lukašenką. Prisipažinsiu, rezultatai ir mane patį nustebino. Kai kur dirbau, kai kur gyvenau, o kai kur šiaip po akimis maišiausi. Turbūt neprisišiukšlinau, niekam nepakenkiau, o gal net ir padėjau“, – kalbėjo A. Pocius.

Tarsis ne tik su valstiečiais

Kas Panevėžio rajono taryboje sudarys valdančiąją daugumą, naujasis meras dar nelinkęs detalizuoti.

Dėl mero posto susirungę E. Toliušis ir A. Pocius jau prieš porą savaičių po pirmojo turo kalbėjo, kad ir kurio pusėje būtų pergalė, valstiečiai ir socialdemokratai toliau dirbs kartu.

Šios dvi partijos rajono Tarybos valdančiojoje daugumoje dirba jau beveik du dešimtmečius. Ateinančią kadenciją valstiečiai rajono Taryboje turės 9, o socialdemokratai – 7 vietas. Tiek užtenka, kad abi politinės jėgos kartu užsitikrintų daugumą. Iš viso rajono Taryboje yra 25-ios vietos.

„Konkrečių sutarimų dar nėra. Kol kas valdančiąją daugumą sudarys valstiečiai ir socialdemokratai, tačiau bandysime tartis ir su kitomis partijomis. Ne tik dėl skaičiaus, bet ir politinio naudingumo. Nes būna, atrodo, žmogus geras, bet politiškai gali būti ne pakeliui“, – sakė A. Pocius.

Klausys partijos

Naujasis Panevėžio rajono meras teigė negalintis pasakyti ir ką norėtų matyti savo pavaduotoju. Anot jo, jau artimiausiu metu bus sėdama prie derybų stalo su koalicijos partneriais ir tariamasi, kas ir kokias pareigas galėtų eiti.

„Kol kas tų pozicijų nesame sutarę. Tik tokia jau nerašyta taisyklė yra, kad kurios partijos meras, tos ir administracijos direktoriaus postas. Kol kas dar svarstome galimas kandidatūras. Be to, ne aš vienas sprendžiu, reikės ir partijos pritarimo. Bet ilgiau nei dvi savaites neturėtume užtrukti“, – sakė A. Pocius.

Naujoko (ne)sėkmė

Antroje vietoje likęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų partijos iškeltas Edmundas Toliušis tikino nors ir nelaimėjęs rinkimų, rezultatais džiaugiasi.

Anot jo, sėkmė jau tai, kad būdamas politikos naujoku išėjo į antrąjį rinkimų turą.

„Daugiau kaip trys su puse tūkstančio rajono gyventojų savo balsą patikėjo už mane. Esu naujokas, į savivaldą atėjęs prieš ketverius metus, o politikoje – vos geras pusmetis. Žinant, su kuo turėjau kautis dėl mero posto, rezultatas net labai geras“, – aiškino E. Toliušis.

Paklaustas, kas atsitiko, kad net smilgiečiai labiau palaikė A. Pocių, Smilgių seniūnas svarstė, jog rinkėjai balsavo už labiau matytą veidą.

„Iš smilgiečių tiek pirmajame, tiek ir antrajame rinkimų ture sulaukiau labai panašaus skaičiaus balsų. Gal tie žmonės, kurie pirmajame ture savo balsą atidavė už kitus, į antrąjį turą neišėjusius kandidatus, dabar balsavo už žinomesnį veidą, labiau pažįstamą žmogų“, – mano E. Toliušis.

Ar iškeistų seniūno kėdę į vicemero regalijas, jeigu tokio pasiūlymo sulauktų, E. Toliušis kol kas negalėjo pasakyti.
„Rinkimų naktį pasveikinau naująjį merą, bet dėl koalicijos bei kitų dalykų dar nekalbėjome. Jeigu gaučiau pasiūlymą užimti vicemero postą, tuomet ir galvočiau, dėliočiau pliusus ir minusus“, – kalbėjo Smilgių seniūnas.

Edmundas Toliušis.

Nustebino abejingumas

Paskutines savaites mero poste skaičiuojantis P. Žagunis aiškino, kad rinkimų rezultatai valstiečiams Panevėžio rajone ganėtinai sėkmingi, nors jų kandidatas ir nelaimėjo mero posto.

„Mero posto nelaimėjome, bet mūsų kandidatas politikoje dar palyginti naujas, dar po ketverių metų, kai vyks savivaldos rinkimai, situacija gali pasikeisti. Kita vertus, politiniai reveransai vyko ir aukščiausiuose sluoksniuose“, – mano P. Žagunis.

Jį labiausiai nuvylė ne rinkimų rezultatai, o Panevėžio rajono gyventojų politinis abejingumas. Panevėžio rajonas balsavimo aktyvumo prasme buvo vienas pasyviausių visoje Lietuvoje.

„Pavyzdžiui, Karsakiškyje atėjo balsuoti vos 16,9 proc. balsavimo teisę turinčių žmonių. Ar tikrai gyventojams yra tas pats, kaip jie gyvens artimiausius ketverius metus? Nesuprantama, kodėl žmonės nesidomi, kas atstovaus jiems rajono Taryboje ar net kas bus meras“, – stebėjosi P. Žagunis.

Kaip politinė dėlionė dėliosis dabar, kai valstiečiai turės daugiausia Tarybos mandatų, bet neturės mero posto, P. Žagunis nebuvo linkęs strateguoti.

„Kad mus dabartinis meras įvardijo kaip koalicijos partnerius, esame girdėję, bet daugiau negaliu nieko pasakyti – to reikėtų klausti partijos pirmininko. Jau negaliu lįsti ne į savo daržą“, – sakė po aštuoniolikos metų meravimo postą paliekantis P. Žagunis.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų