P. ŽIDONIO nuotr.

Grožio verslui – skaudžios pamokos

Grožio verslui – skaudžios pamokos

Bandymai sunkmečiu išlaviruoti slepiant mokesčius nuo valstybės verslui gali labai skaudžiai atsirūgti.

Vieno žinomiausių Panevėžyje grožio salono „Oranžinis stilius“ vadovę ir stilistę Aušrą Vitkuvienę bei jos sutuoktinį Žilviną Vitkų užgriuvo dideli nemalonumai.

Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos pareigūnai nustatė, kad sutuoktiniai vedė juodąją buhalteriją, taip išvengdami mokesčių valstybei.

Abu grožio srityje dirbantys sutuoktiniai išvengė teisiamųjų suolo, nes patys prisipažino apie nuslėptus mokesčius ir dėl to gailėjosi.

Panevėžiečiams puikiai žinoma plaukų stilistė A. Vitkuvienė teigė, kad tai jai buvusi didžiulė pamoka.

Nuslėpė pajamas

Ikiteisminiai tyrimai dėl galimai padarytų finansinio pobūdžio nusikalstamų veikų žinomame grožio salone „Oranžinis stilius“ buvo pradėti praėjusiais metais.

Pareigūnai krėtė ne tik „Oranžinio stiliaus“ buhalteriją, bet ir grožio salono vadovės A. Vitkuvienės bei šiam salonui patalpas subnuomojančiai ir grožio priemonėmis prekiaujančiai uždarajai akcinei bendrovei „Mikmarta“ vadovaujančio jos sutuoktinio Ž. Vitkaus finansines veiklas.

Tyrimui vadovavę Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) Šiaulių ir Panevėžio valdybos tyrėjai nustatė, kad A. Vitkuvienė  2020 metais tyčia apgaulingai tvarkė „Oranžinio stiliaus“ buhalterinę apskaitą: siekdama išvengti mokesčių, nefiksavo apskaitoje dalies ūkinių operacijų bei gautų piniginių lėšų, dėl to į apskaitą nebuvo įtraukta dalis iš fizinių asmenų gautų pajamų už vykdytus mokymus.

Kaip teigiama prokuratūros pranešime, vykstant tyrimams taip pat nustatyta, kad A. Vitkuvienė ir kitos to paties grožio salono darbuotojos, dirbančios pagal individualios veiklos pažymas, nedeklaravo 83 tūkst. 623 eurų gautų pajamų, todėl 2019–2021 metais buvo nedeklaruota ir nesumokėta 1 tūkst. 626 eurai gyventojų pajamų mokesčio.

Tai padaryti grožio specialistės turės dabar. A. Vitkuvienė taip pat privalės Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) sumokėti 14 tūkst. 471 eurą PVM.

Tūkstantinės sumos

Į pareigūnų akiratį pakliuvo ir grožio salono savininkės sutuoktinis.

Ž. Vitkaus vadovaujamos bendrovės „Mikmarta“ veiklą tikrinę pareigūnai nustatė, kad 2019–2020 metais suteikus grožio specialistėms patalpų subnuomos paslaugas bei pardavus įvairių grožio procedūroms reikalingų medžiagų, liko neišrašyta PVM sąskaitų faktūrų už 73 tūkst. 231 eurą.

Taip apskaitos registruose ir finansinėse ataskaitose pateikus neteisingus duomenis apie bendrovės turtą ir įsipareigojimus, į valstybės biudžetą nesumokėta 12 tūkst. 710 eurų PVM ir 1 tūkst. 406 eurai pelno mokesčio.

Kadangi A. Vitkuvienė ir jos sutuoktinis pripažino savo kaltę, gailėjosi ir susitaikė su VMI bei atlygino valstybei padarytą turtinę žalą, ikiteisminiams tyrimams vadovavęs Panevėžio apygardos prokuroras Aidas Amparavičius šią savaitę priėmė nutarimus abu tyrimus nutraukti, o įtariamuosius nuo baudžiamosios atsakomybės atleisti.

Sutuoktiniams skirtos baudžiamojo poveikio priemonės: Ž. Vitkus turės sumokėti 20 MGL (1 tūkst. eurų) dydžio, o A. Vitkuvienė – 10 MGL (500 eurų) įmokas į nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą, jas įpareigojant sumokėti per 3 mėnesius nuo nutarties įsiteisėjimo dienos.

„Būtų dar blogiau, jeigu parašytumėte, kad kam nors sugadinome plaukus.“

A. Vitkuvienė

Iš dviejų blogybių

A. Vitkuvienė neslėpė, kad prasidėjus pandemijai teko imtis tokių sprendimų, kurie supurtė jos ir jos šeimos gyvenimą iš pagrindų.

Anot verslininkės, prasidėjus pandemijai ir uždraudus grožio salonų veiklą, išgyventi tapo neįmanoma.

Teko rinktis iš dviejų blogybių – tiesiog uždaryti verslą arba bandyti ieškoti kitokių sprendimų.

Anot jos, ir dabar nėra jokių garantijų dėl ateities perspektyvų.

„Grožio paslaugos reikalingos, bet laimi tie, kas dirba pogrindyje. Mokesčiai yra tokie, kad mūsų paslaugų kainos tampa neadekvačiai didelės, tad klientai tikrai rinksis tuos meistrus, kurie dirba pigiau. Nesame prieš mokėti visus mokesčius, bet klientai nėra pajėgūs mokėti tokių kainų. Kiekvienas ieško, kur pigiau“, – „Sekundei“ kalbėjo A. Vitkuvienė.

Jos teigimu, tų, kurie dirba pogrindyje, paprastai niekas nekontroliuoja.

Verslininkė įsitikinusi, kad tarnybos jos ir sutuoktinio veikla susidomėjo neatsitiktinai.

Kad ir kaip būtų, grožio verslas ne visuomet būna gražus.

„Manau, kad daug kam būtų lengviau dirbti, jeigu „Oranžinio stiliaus“ neliktų rinkoje. Nemanau, kad visai atsitiktinai patikrino mūsų veiklą. Suprantu, kad už klaidas reikia mokėti, ir tos atsakomybės nevengiu. Bet kad nėra lygybės ir sudėtinga dirbti, kada absoliučiai nevienodos darbo sąlygos, tai čia yra faktas“, – pabrėžė žinoma plaukų stilistė.

Žinomumo kaina

A. Vitkuvienė tikisi, kad visas šis tamsus šleifas jos kūrybiniam darbui didelės įtakos nepadarys. Anot jos, klysti žmogiška, be to, tai klaidos, kurias galima ištaisyti.

„O ką mes, kaip verslas, blogai padarėme? Paslaugas atliekame labai gerai, dirbame su kokybiškomis medžiagomis, mūsų klientai dėl šių dalykų tikrai nenukentėjo. O kas dėl buhalterinių klaidų, tai tikrai žmogiška klysti. Visiems verslams taip yra atsitikę, tik mes esame labiau matomi, žinomi, stebimi. Jeigu atsitiktų kokiai Marytei ar Onutei, būtų niekam neįdomu. Tokia yra žinomumo kaina“, – mano Panevėžyje žinoma verslininkė.

Pasak A. Vitkuvienės, tai labai skaudi pamoka, bet gyvenime taip jau būna, kad skaudžios patirtys labiausiai ir moko.

Ji juokauja, kad skaudžiau būtų, jeigu nuolatiniai klientai pradėtų skųstis dėl nudegintų ar kitaip sugadintų plaukų.

„Savo klaidą ištaisėme. Nors ir kaip čia bando mus suvalgyti, bet stengsimės ir toliau išlikti geriausi. Nelinksma, bet išmoksti tas pamokas. Būtų dar blogiau, jeigu parašytumėte, kad kam nors sugadinome plaukus“, – sako A. Vitkuvienė.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų