Citrinų limonadas atnešė saldžią pergalę

Citrinų limonadas atnešė saldžią pergalę

Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad limonado gaminimas neturi nieko bendro su tiksliaisiais mokslais, mechanika ir inžinerija. Visgi šiemet pirmą kartą Lietuvoje surengto STEAM TEAM nacionalinio jaunųjų inžinierių čempionato dalyviai panevėžiečiai Modestas Raila ir Ignas Cimnolonskas įrodė, kad yra kitaip.

Pasitelkę fantaziją ir tūkstančius skirtingų detalių, išradingi ir kūrybingi moksleiviai sukonstravo Goldbergo mašiną, galinčią pagaminti citrinų limonadą, o šis jiems atnešė geriausių šalies inžinierių titulą.

Citrininis triumfas

Vilniuje praūžusiame nacionalinio jaunųjų inžinierių čempionato finale triumfavo Panevėžio robotikos centro „RoboLabas“ auklėtiniai Modestas Raila ir Ignas Cimnolonskas. Šie išradėjai varžėsi 5–8 klasių grupėje.
Čempionato pusfinaliuose bei finale komandos turėjo sukonstruoti savadarbes, iš įvairiausių medžiagų ir priemonių pagamintas, domino principu veikiančias Goldbergo mašinas bei jas pristatyti komisijai. Į finalą pateko dešimt komandų iš visos Lietuvos.
Panevėžio Kazimiero Paltaroko gimnazijos auklėtinis M. Raila ir „Saulėtekio“ progimnazijos moksleivis I. Cimnolonskas ištisus du mėnesius projektavo ir konstravo mašiną „Zitrone“.
Jaunieji inžinieriai vadovavosi posakiu: „Jei gyvenimas duoda citrinų, išsispausk iš jų limonadą.“ Modesto ir Igno sukurtas judantis aparatas keliais etapais gali pagaminti citrinų limonadą. Sukonstruota sistema įpila koncentruotas sultis ir vandenį, pasaldina cukrumi, o proceso pabaigoje į puodelį įdeda dar ir šiaudelį su citrinos griežinėliu.
Šis panevėžiečių technologinis sprendimas sulaukė tiek žiūrovų, tiek komisijos narių dėmesio – robolabiečiai ne tik tapo nugalėtojais, pelnė geriausių šalies inžinierių vardą, bet ir solidų piniginį prizą – 1000 eurų čekį. Už laimėtus pinigus jaunieji išradėjai planuoja įsigyti įvairių detalių naujiems projektams.

M. Raila.

Išskirtinė idėja

Amerikiečių išradėjo, novatoriaus Rubo Goldbergo vardu pavadinta mašina – tai sudėtingas mechaninis įrenginys, veikiantis domino principu, kai vienas veiksmas pradeda kitą ir taip tęsiasi iki veiksmų grandinės pabaigos.
Moksleiviams ruoštis čempionatui padėjo Panevėžio robotikos centro „RoboLabas“ mokytojos mentorės, jaunųjų talentų atradėjos Klaudija Pelanytė ir Laura Kuchalskienė.
Pasak M. Railos, laimėti čempionatą visa komanda tikrai norėjo, juolab kad į savo išradimą investavo daug laiko ir jėgų.
„Dirbdavome 4–5 dienas per savaitę, net per moksleivių atostogas. Laimėtojų paskelbimas vyko nuo trečiosios vietos. Išgirdus, kas laimėjo trečiąją ir antrąją vietas, nebeliko jokių abejonių, kad mes – pirmieji“, – pasakoja Modestas.
Jam pritaria ir I. Cimnolonskas. Anot jo, šis laimėjimas atrodė kaip palengvėjimas.
„Prie projekto dirbome ilgai ir sunkiai, tad tikėjomės laimėti. Per tokį laiką neišvengiamai ateina mintys: „O kas, jeigu mums nepavyks?“ Džiaugiuosi, jog mums pasisekė“, – sako Ignas.
Bičiuliai sutaria: jiems laimėti padėjo išskirtinė idėja.
Daug jaunųjų inžinierių konstravo mašinas panašiu principu, kai paspaudžiamas mygtukas, pastumiama detalė, o jiedu norėjo sukurti konkretų produktą – limonadą.

I. Cimnolonskas.

Ne iš pirmo karto

Ilgai „Zitrone“ mašiną kūrę ir testavę jaunieji išradėjai ją sukonstravo iš daugybės dalių, naudojo įvairiausias technologijas: ir medieną, ir 3D spausdinimą, ir paprasčiausią kartoną, visaip derindami juos tarpusavyje.
Anot M. Railos, pirminė komandos idėja buvo Goldbergo mašinos principu gaminti picą, bet supratę, kad gali būti per sudėtinga pritaikyti tokį sprendimą, liko prie idėjos konstruoti mašiną, kuri patiekia limonadą.
Sunkiausia, anot jaunųjų inžinierių, buvo sukurti patikimai veikiančią įrangą – kad tam tikras kamuoliukas visada nuriedėtų į tam tikrą tašką, o mašina visą laiką ištrauktų kaištį.
„Iš karto viskas nepavyko, teko pakeisti kelias grandis, jas patobulinti“, – sako Modestas.
„Kuriant projektą sunkiausia buvo atskiras dalis sujungti į vieną sistemą. Darbas nebuvo itin sunkus, bet jo buvo daug. Planą keitėme daugybę kartų, nes vis kas nors neveikdavo“, – pamena Ignas.

Inžinerinių sprendimų keliu

Tai pirmoji M. Railos ir I. Cimnolonsko sukonstruota Goldbergo mašina, nors robotikoje jiedu anaiptol nėra naujokai.
Ignas yra sukūręs puikiai įvertintą atminties žaidimą „Simon game“. Tai kišenėje telpantis unikalus, smagus, atmintį lavinantis elektroninis žaidimas, kurio pagrindinė užduotis – įsiminti vis ilgėjančią atsitiktinę spalvų seką.
Su šiuo išradimu panevėžietis dalyvavo VGTU organizuotame „Vilnius TECH“ projekte „Ateities inžinerija“ ir pelnė teisėjų komisijos simpatijas žaidimo kompaktiškumu.
Įdomu tai, kad panašūs įrenginiai naudojami ruošiant astronautus.
Dar vienas I. Cimnolonsko projektas yra saulės baterija, su kuria galima įkrauti telefoną ar kitą įrenginį.
Puikių rezultatų jaunasis išradėjas yra pasiekęs ir robotų varžybose.
Praėjusiais metais I. Cimnolonskas dalyvavo nacionalinėse robotikos varžybose „Automaton“, užėmė antrąją vietą „Antweight“ rungtyje ir laimėjo įdomiausio roboto konstrukcijos apdovanojimą, o Šiauliuose vykusiame „Saulės robotų mūšyje 2022“ pelnė antrąją vietą „freestyle“ rungtyje.

Išradėjai nuo mažų dienų

Modestui labiau patinka dirbti su medžiu. Per praėjusius dvejus metus jis iš medžio pagamino identišką, tik šiek tiek mažesnį automobilio ,,VW Golf III“ prototipą, kruopščiai iki menkiausių detalių apgalvotą laivo modelį, taip pat vaikinas konstruoja varžybų robotus „Antweight“ rungtims.
Per tokias rungtis uždarame ringe vyksta gladiatorių kovas primenančios varžybos. Ginklais ir geležtėmis aprūpintus robotus varžybų dalyviai valdo nuotoliniu būdu – pulteliais.
Šioje rungtyje priešininką reikia išstumti iš ringo arba apgadinti taip, kad šis nebegalėtų baigti rungties.
M. Raila robotika užsiima nuo pirmos klasės, kai dar Panevėžyje nė nebuvo įkurtas „RoboLabas“ centras.
„RoboLabe“ esu nuo jo įkūrimo pradžios ir kasdien išmokstu vis ko nors naujo“, – džiaugiasi Modestas.
I. Cimnolonskas technologijomis ir kompiuteriais taip pat domisi nuo vaikystės, o lankyti robotikos užsiėmimus pradėjo būdamas aštuonerių.
Į robotikos būrelį Modestas ir Ignas skuba beveik kiekvieną dieną po pamokų. Pastaruoju metu jų galvose knibžda daugybė projektų.
„Šis hobis man patinka, yra labai įdomus, todėl man jis nenusibosta“, – tvirtina Ignas.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų