Buvęs Lukiškių kalėjimas. "Delfi" nuotr.

Nuteistieji širsta –atsisako valgyti valdišką maistą

Nuteistieji širsta –atsisako valgyti valdišką maistą

Vos prieš savaitę iš Lukiškių kalėjimo į kitas įkalinimo įstaigas iškeltų kalinių grupė pradėjo protesto akciją. Nuo trečiadienio jie atsisako imti valdišką maistą.

„Devyni žmonės neima valdiško maisto, jie yra nepatenkinti laikymo sąlygomis. Tai yra suimti asmenys. Jie nepatenkinti pasivaikščiojimo kiemeliu, kad jame nėra suoliukų, taip pat skundžiasi dėl pasimatymų, dėl skambučių“, – BNS sakė V. Davidenko.

Jis tikino, kad visi suimtiesiems atsiradę nepatogumai yra laikini ir greitai bus išspręsti.

Pasak V. Davidenko, Lukiškių kalėjimo iškeldinimas vyko sklandžiai, o situacija bando pasinaudoti nusikalstamo pasaulio atstovai.

„Eilinį kartą nusikalstamo pasaulio atstovai bando pasinaudot. Tas pats suimtasis vienas ir Lukiškėse buvo nepatenkintas. Aš nemanau, kad tas badavimas yra rimtas“, – sakė įstaigos vadovas.

Pažeidžiamos teisės

Kelių suimtųjų advokatė Ingrida Botyrienė sako, kad Lukiškės uždarytos neparengus alternatyvų, dėl to pažeidžiamos suimtųjų teisės.

„Prasidėjus Lukiškių kalėjimo uždarymo procedūroms, jie pradėti vežioti po Lietuvą: iš pradžių į Kauno tardymo izoliatorių, po to grąžinti į Lukiškes, dabar patalpinti į pataisos namus Rasų gatvėje“, – BNS sakė advokatė.

„Nors ir skelbiama, kad Lukiškių uždarymas vyksta sklandžiai, signalai rodo, kad visai nesklandžiai“, – pridūrė ji.

Anot I. Botyrienės, šiuo metu Vilniaus pataisos namuose kalintys jos ginamieji neturi pasimatymų su šeimos nariais, pastarieji negauna informacijos apie suimtus giminaičius, nutrūko suimtųjų socializacijos programos.

„Svarbiausias dalykas tas, kad per dabartinę situaciją žmonės jau daugiau nei du mėnesius neturi pasimatymų su savo šeimos nariais, kas suimtajam priklauso neribotai. Užkliuvo tai, kad nutrūko jų užklasinė veikla: mokymasis, studijos – visa tai, kas reikalinga normaliai žmogaus socializacijai. Šeimos nariai informacijos negauna, yra nežinioje, ta informacija ateina po labai ilgo laiko“, – BNS teigė I. Botyrienė.

Vilniaus centre įsikūręs Lukiškių kalėjimas–tardymo izoliatorius oficialiai uždarytas antradienį. Praėjusios savaitės penktadienį iš Lukiškių išvežti paskutiniai 74 nuteistieji ir suimtieji.

Iš viso nuo sausio pradžios iš čia iškelti 599 asmenys: 227 nuteistieji ir 372 suimtieji.

Kalinė Panevėžyje prašė švelnesnių sąlygų

Iš Lukiškio kalėjimo į Panevėžio pataisos namus perkelta dėl savo vaikų nužudymo iki gyvos galvos nuteista Alma Svirbutavičienė, buvusi Bružaitė, taip pat tikėjosi švelnesnių kalinimo sąlygų.

Į Pataisos namus Panevėžyje atvežta A. Svirbutavičienė buvo pateikusi prašymą teismui sušvelninti bausmės atlikimo sąlygas. Pagal Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodeksą nuteistieji laisvės atėmim iki gyvos galvos bausmę atlieka kalėjimo režimu. Po 10 metų jie kalėjimo administracijos teikimu bei apylinkės teismo nutartimi gali būti perkelti į pataisos namus tęsti bausmės atlikimą.

Visgi Panevėžio apylinkės teismas nusprendė, kad 12 metų kalinčios A. Svirbutavičienės kalinimo sąlygos neturėtų būti keičiamos.

„Teismas pažymi, kad nors nuteistosios A. S. elgesys vertinamas teigiamai, ji dalyvauja įvairiose elgesio pataisos ir socialinės reabilitacijos programose, tačiau įvykdytas nusikaltimas prieš savo šeimos narius – vaikus yra labai sunkus. Todėl šiuo metu jos perkėlimas į švelnesnes sąlygas – pataisos namų režimą būtų neproporcingas sprendimas“, – teigė bylą išnagrinėjęs teisėjas Vytautas Krikščiūnas.

Teismas mano, kad šiuo atveju pirmenybė yra teikiama būtent visuomenės ir valstybės saugumui, žmogaus teisių į sveikatą ir gyvybę gynimui, o ne nuteistųjų reiškiamiems pageidavimais dėl bausmės atlikimo sąlygų sušvelninimo.

O šiuo metu dar devyni iš 26 kalinių, iškeltų iš Lukiškių, paskelbę protesto akciją

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų