Tradiciškai paruoštos bulvytės neprilygstamos, bet turi didelį trūkumą – katilą aliejaus, kuriame jas tenka gruzdinti.
Orkaitė gruzdintuvei, žinoma, neprilygsta. Tačiau žinant, kaip tinkamai joje kepti bulves, rezultatas gali būti labai panašus.
Gruzdinti rinkitės nesukrentančias mažai krakmolo turinčias bulves. Arba tiesiog nusipirkite jau paruoštų šaldytų bulvyčių – tik svarbu neatitirpinti jų, kol pateks į orkaitę.
Jeigu šviežių bulvių odelė plona, galima jos nė nelupti. Tačiau supjausčius tokias bulves pagal receptą – tašeliais – jos atrodys ne itin apetitiškai. Tad jeigu mėgstate bulves su lupenomis, paprasčiausiai supjaustykite jas pailgomis 2,5 cm storio skiltelėmis.
Kad bulvių išorė būtų traški, bet vidus minkštas, nepatingėkite nusausinti jas popieriniu rankšluosčiu.
Kepant orkaitėje naudojama nedaug aliejus – tiek, kad išmaišius padengtų kiekvieną bulvės lazdelę.
Prieš tai į aliejų įmaišomas žiupsnelis prieskonių. Populiariausi – česnakai ir paprikos milteliai, tačiau galima naudoti ir Provanso žoleles, itališkus prieskonius ir net džiovintų daržovių mišinius, tokius kaip „Vegeta“.
Taip pat į aliejų galima įberti druskos. O sūdyti bulves prieš jas kepant nepatariama – sukris.
Traškiai bulvyčių plutelei susidaryti orkaitėje idealiai tinka konvekcijos režimas (su pūtimu iš viršaus).
Šaldytoms bulvytėms reikalinga 190 laipsnių, šviežioms – 180 laipsnių temperatūra.
Jeigu orkaitė neturi konvekcijos režimo, įjunkite kaitinimą iš viršaus ir iš apačios, o temperatūrą padidinkite 20 laipsnių – iki 210 ir 200 atitinkamai.
Skardą naudokite negilią. Ir kad ir kokiai didelei kompanijai gruzdintumėte bulvytes, jokiu būdu nedėkite jų keliais sluoksniais. Jeigu kepsite daugiau nei 800 g, imkite dvi skardas arba kepkite kelis kartus. Antraip turėsite labai daug troškintų bulvių be jokios plutelės ir nebus jokio panašumo į gruzdintas bulvytes.
Dėl plutelės skardą su bulvėmis rekomenduojama pašauti į viršutinę orkaitės dalį, kad karštis jas apskrudintų.
Grilio, net jei toks yra, geriau nejungti, nes bulvės lygiai neiškeps – iš vienos pusės bus perdžiūvusios.
Įprastai standartiniais tašeliais supjaustytos bulvytės orkaitėje iškepa per 20–25 minutes. Šaldytos – greičiau, per 15–18 minučių.
Svarbiausia vidury kepimo bulvytes apversti ir padaryti tą greitai. Nes kuo mažiau jos atauš verčiamos, tuo geriau.
Gruzdintų bulvyčių pateikimas irgi turi savų subtilumų.
Jeigu prieš tai bulvių nesūdėte – nebėrėte druskos į aliejų, nenaudojote sūrių prieskonių, – padarykite tą pirmiausia, kai tik ištrauksite iš orkaitės, kol dar labai karštos.
Naudoti geriausia jūros druską ir būtinai vidutiniškai rupią, kad ant bulvyčių liktų traškių kristalų.
Tradiciškai gruzdintos bulvytės patiekiamos su kečupu arba vadinamuoju rožiniu padažu – kečupo ir majonezo mišiniu. Jei norite truputį sveikesnio recepto, naudokite natūralų pomidorų padažą su mėgstamais priedais (bazilikais, česnakais, alyvuogėmis, alyvuogių aliejumi ir pan.).
Gal ir ne toks sveikas, bet puikus pasirinkimas – sūrio padažas. Pats paprasčiausias gaminamas karštoje grietinėlėje išlydžius mėgstamos rūšies sūrį.
Tiks prie gruzdintų bulvyčių ir žaliasis padažas: sutrinkite elektriniu trintuvu didelę saują žalumynų, sukapotų su druska ir česnakais ir užpiltų alyvuogių aliejumi, bei trupučiu citrinų sulčių.
Reikės (4 porcijoms): 700 g šaldytų bulvyčių gruzdinti, 40 g aliejaus, 40 g miltų, 4 g saldžiosios paprikos miltelių, jūros druskos (vidutiniškai rupios).
Orkaitę įkaitinkite iki 190 laipsnių, jeigu yra konvekcija, arba iki 210 laipsnių, kai kaitinama iš viršaus ir iš apačios.
Skardą išklokite kepimo popieriumi.
Sumaišykite miltus su paprika, pasiruoškite sietelį.
Išimkite bulvytes iš šaldiklio. Išdėliokite ant skardos. Apšlakstę aliejumi, greitai apvoliokite rankomis ir pasistenkite paskleisti bulves vienu sluoksniu. Per sietelį apibarstę miltų ir paprikos mišiniu, šiek tiek papurtykite skardą, kad bulvytės vienodžiau pasidengtų prieskoniais.
Pašaukite skardą į viršutinį orkaitės trečdalį. Kepkite apie 8 minutes. Tada bulvytes apverskite ir grąžinkite į orkaitę dar 7–8 minutėms. Jos turi gardžiai apskrusti ir tapti traškios išorėje, bet likti minkštos viduje. Pasūdę iškart patiekite.
Niekada nesūdykite šaldytų bulvyčių iš anksto – jos neiškeps traškios.
Reikės (4 porcijoms): 700 g šaldytų bulvyčių gruzdinti, 40 g aliejaus, jūros druskos (vidutiniškai rupios); padažui: 300 ml pieno, 100 g mocarelos, 50–70 g kietojo sūrio (parmezano tipo), 10 g česnakų, 45 g sviesto, druskos, šviežiai maltų baltųjų pipirų.
Orkaitę įkaitinkite iki 190 laipsnių, jeigu yra konvekcija, arba iki 210 laipsnių, kai kaitinimas iš viršaus ir iš apačios.
Skardą išklokite kepimo popieriumi.
Išimkite bulvytes iš šaldiklio. Išdėliokite ant skardos. Apšlakstę aliejumi, greitai apvoliokite rankomis ir pasistenkite paskleisti bulves vienu sluoksniu.
Pašovę skardą į viršutinį orkaitės trečdalį, kepkite apie 8 minutes. Tada bulvytes apverskite ir kepkite dar 7–8 minutes. Jos turi būti gražiai apskrudusios, traškios išorėje, bet minkštos viduje.
Kol bulvės kepa, paruoškite padažą.
Abiejų rūšių sūrį stambiai sutarkuokite. Česnakus – priešingai, kuo smulkiau. Puodelyje ant vidutinės ugnies išlydykite sviestą. Sudėkite česnakus, truputį pasūdykite ir maišydami pakaitinkite 30–40 sekundžių. Tada supilkite pieną, palaukite, kol užvirs, nukaiskite ir suberkite sūrį – iš pradžių kietąjį, paskui mocarelą. Maišykite, kol visiškai išsilydys.
Pagardinkite padažą pipirais, dar kiek pasūdykite, jei reikia, pabarstykite ką tik iškepusias bulvytes žiupsneliu druskos ir patiekite.
Tiesa, tokį padažą galima pagaminti ir iš vienos rūšies sūrio – lydyto riekelėmis, koks naudojamas sūrainiams. Jo reikės tiek, koks mocarelos ir kietojo sūrio bendras svoris.
Reikės (4 porcijoms): 600 g bulvių, 1 kg viščiukų sparnelių, 4 česnako skiltelių, 40 g + 30 g aliejaus, 5 g „Vegetos“ tipo prieskonių, 4 g saldžiosios paprikos miltelių, druskos, šviežiai maltų juodųjų pipirų.
Orkaitę įkaitinkite iki 180 laipsnių, jeigu yra konvekcija, arba iki 200 laipsnių, kai kaitinimas iš viršaus ir iš apačios.
Skardą išklokite kepimo popieriumi.
Česnakus smulkiai sukapokite su druska, sumaišykite su prieskoniais ir 30 g aliejaus.
Viščiukų sparnelius apibarstykite druska, pipirais, apliekite aliejumi su prieskoniais ir pamaišykite rankomis, kad iš visų pusių gerai pasidengtų marinatu. Išdėliokite lygiu sluoksniu ant paruoštos skardos ir pašaukite į viršutinį orkaitės trečdalį 15 minučių.
Nuluptas bulves supjaustykite maždaug 2x2x8 cm tašeliais. Apliekite 40 g aliejaus, kruopščiai išmaišykite.
Skardoje apverskite sparnelius ir pastumkite į vieną jos pusę, o kitoje pusėje išdėliokite bulvytes.
Grąžinkite skardą į orkaitę 10 minučių. Paskui apverskite bulvytes ir dar kartą – sparnelius, kepkite dar 12–15 minučių. Patiekite kartu iškart, kol karšta.
Reikės (4 porcijoms): 800 g bulvių, 15 g aliejaus, 5 g česnakų, 2 g saldžiosios paprikos, druskos, 4 kubelių ledo ir 2 šaukštų šalto vandens.
Kadangi visai be riebalų iškeptos bulvės būna prėskos, vieno šaukšto aliejaus vis dėlto reikėtų – suteikti gražią spalvą ir malonų skonį. Vietoj aliejaus galite naudoti lydytą sviestą.
Orkaitę įkaitinkite iki 180 laipsnių, jeigu yra konvekcija, arba iki 200 laipsnių, kai kaitinimas iš viršaus ir iš apačios.
Skardą išklokite kepimo popieriumi.
Į aukštą siaurą indą panardinamam trintuvui sudėkite ledo kubelius, supilkite vandenį ir padėkite į šalį – tegul tirpsta.
Nuvalytas bulves supjaustykite maždaug 2x2x8 cm tašeliais, išdėliokite ant paruoštos skardos.
Česnaką šiek tiek sukapokite ir įmeskite į vandenį su ledu. Ten pat supilkite aliejų, suberkite druską, papriką. Sutrinkite trintuvu iki vientisumo ir apliekite bulvytes.
Pamaišykite bulves rankomis, kad kiekvienas gabalėlis pasidengtų prieskoniais, ir pašaukite skardą į viršutinį orkaitės trečdalį 10 minučių. Jeigu yra grilio režimas, galite jį įjungti. Arba padidinkite temperatūrą iki 210 laipsnių. Atsargiai apverskite bulvytes ir grąžinkite į orkaitę dar 10–12 minučių.
Patiekite labai karštas.
Jeigu norite gruzdintų bulvyčių labai traškia plutele, supjaustytas apvoliokite aliejuje ir per sietelį apibarstykite krakmolo ir mėgstamų prieskonių (kario, paprikos, „Chmeli-Suneli“ ir kt.) mišiniu.
Kitas receptas – sumaišyti žiupsnelį krakmolo su druska ir manais arba smulkiomis kukurūzų kruopomis ir apvolioti bulvių šiaudelius prieš kepant. Plutelė bus storoka, užtat tikrai labai traški.
Į aliejų įberkite truputį ciberžolės, jame apvoliokite bulvytes ir iškepusios jos bus išties auksinės!