Poilsį renkasi ne aktyvų ar pasyvų, o kokybišką

Poilsį renkasi ne aktyvų ar pasyvų, o kokybišką

Vasara – atostogų, kelionių įkarštis, todėl agentūras jau iš anksto apgula užsienio kurortų pavilioti tautiečiai. Apie tai, kaip vieną didžiausių gyvenimo malonumų – keliavimą – suderinti su taupumu, kokie yra lietuvių atostogų įpročiai, kalbamės su pigių kelionių entuziastu, savarankiškų kelionių gidu Mantu ZUBRICKU ir kelionių agente Karina BLEDNOVA.

Mantai, tvirtiname, kad kelionės nebėra brangus malonumas. Štai visai neseniai grįžote iš Tuniso: puikus viešbutis, sotūs pusryčiai, vakarienė, o mokėjote viso labo 97 eurus. Kaip susiorganizuoti tokias atostogas už minimalias sąnaudas?

– Kaip karalius gal ir negyvenau, tačiau patogumo tikrai netrūko. Tai buvo ekonominės klasės viešbutis, tačiau daug geresnis, nei dauguma siūlomų panašios kainos nakvynės vietų Palangoje, kur pamėgę vykti mūsų tautiečiai.

Tiesa, kelionę į Tunisą organizavau ne pats. Tai vieno kelionių organizatoriaus akcija, kuriai tiesiog negalėjau atsispirti.

Karina, ar dažnai būna, kad kelionę pageidaujantys užsisakyti tautiečiai tiesiog pareiškia „Noriu ten, kur šilta ir gražu“? Kaip kelionių agentui iš tokios abstrakčios frazės suprasti, kokie yra keliautojo poreikiai?

– Būtent taip skamba 90 procentų mano gaunamų užklausų. Išsiaiškinti kliento poreikius padeda bendravimas. Klientai noriai atsako į agento klausimus, nes nuo to priklauso, ar pasiūlymas atitiks jų lūkesčius.

Daugelis keliautojų dažnai sau užduoda klausimą: rinktis kelionių agentūros siūlomas paslaugas ar organizuoti kelionę pačiam. Kokia jūsų nuomonė?

Karina Blednova

Karina: Kasmet savarankiškai keliaujančių turistų vis daugėja, ir tai mane labai džiugina. Paradoksas, bet geri kelionių agentai kasmet turi vis daugiau darbo. Aš manau, kad kokybiškoms atostogoms planuoti reikalingas arba laikas, atiduotas savarankiškai naršant internete, skaitant atsiliepimus ir panašiai, arba profesionalo patarimas. Jei jaučiate, kad neturite laiko, kreipkitės į agentą – tikrai gausite geriausią, būtent jūsų poreikius atitinkantį pasiūlymą. Taip pat visada verta tiesiog pasitikrinti kainą kelionių agentūroje. Dažnai ji bus mažesnė, nei kelionę užsakant savarankiškai.

Mantas: Į manę kreipiasi daug žmonių, prašančių, kad padėčiau surasti pigius lėktuvo bilietus ar organizuočiau savarankišką kelionę. Sakau: jeigu turite vieną laisvą savaitę per metus ir norite kur nors keliauti, kam vargstate patys organizuodami keliones? Patikėkite tai profesionalams. Jums liks tik mėgautis. Tačiau jeigu žadate keliauti daugiau nei vieną kartą per metus, rekomenduoju patiems dėliotis keliones. Pirmi kartai gal ir bus sunkūs, neišvengsite klaidų, bet turėsite, ką prisiminti.

Pirmus kartus galutinė kaina gal ir nebus mažesnė, nei siūloma kelionių organizatorių, bet laikui bėgant išmoksite planuoti taupiau. Įdėję šiek tiek laiko ir pastangų, galite sutaupyti gana didelę sumą.

Mantai, pigių kelionių virusu užsikrėtėte bene prieš trejus metus? Ką per šį laiką pavyko pamatyti? Ir, žinoma, aktualiausias klausimas lietuviui: kiek plačiai teko atverti piniginę?

– Užsikrėčiau tada, kai už du eurus nuskridau į Kopenhagą ir atgal. Tada pradėjau domėtis pigiomis kelionėmis, nes užvaldė azartas keliauti kuo daugiau ir pigiau.

Po Kopenhagos laukė Paryžius ir Roma po 20 eurų, paskui teko važiuoti autobusu į Varšuvą ir atgal už vieną eurą. Kas nemėgsta skraidyti, tai puikus būdas keliauti. Juolab kad galima rasti labai pigių autobuso bilietų tarptautiniais maršrutais.

Didžiausias iššūkis buvo susiplanuoti kelionę į Indiją ir Seišelius. Radau skrydžių vadinamąją „kainos klaidą“ ir už 167 eurus aplankau šias dvi šalis. Turbūt niekada nebūčiau nuvykęs į Seišelius, nes jie tikrai nebuvo mano sąraše. Tačiau buvo smagu praleisti dvi dienas šioje nuostabioje salų šalyje.

O Indija – tai šalis, į kurią noriu sugrįžti. Turėjome tik dvi savaites, todėl stengėmės išspausti iš kelionės kuo daugiau. Teko aplankyti šventąjį Indijos miestą Varanasį, niekada nemiegantį Mumbajų, Indijos sostinę Delį, Agrą ir Tadžmahalo mauzoliejų. Vasario mėnesį mėgavomės 35 laipsnių karščiu Goa kurorte. Per dvi savaites turėjome net dešimt skrydžių, nakvojome septyniose skirtingose vietose. Pasirinkome keliauti po šalį daugiausia lėktuvu dėl tos pačios priežasties – laiko nedaug, o pamatyti norėjosi kuo daugiau.

Labai mėgstu avantiūras ir turbūt didžiausia jų buvo skrydis į Milaną už 24 eurus. Visas įdomumas tas, kad skrydis pirmyn buvo 6 valandą ryto, o atgal skridome už 14 valandų tą pačią dieną. Juokavome, kad nuskridome papietauti į Milaną!

Kokius namų darbus prieš laukiančią kelionę turėtų atlikti susiruošusieji atostogauti?

Karina: Svarbiausia pasitikrinti kelionės dokumentų galiojimo laiką ir įsitikinti, kad jie kelionei yra tinkami. Taip pat svarbu pasirūpinti kelionės draudimu, kad netektų patirti papildomų išlaidų dėl negalavimo. Verta apgalvoti, kokia apranga būtų tinkama kelionei, ar reikalingos specialios kosmetikos priemonės – ypač keliaujant į šiltuosius kraštus.

Mantas: Siūlau prieš 6–11 mėnesių įsigyti pigų skrydį ir tada susiderinti atostogas su viršininku. Be to, visada turite 24 valandas, kai galite persigalvoti ir nemokamai atšaukti savo skrydį ar kelionę, o jums bus grąžinta visa sumokėta suma.

Kai turėsite lėktuvo bilietus, reikėtų susidėlioti kelionės maršrutą. Raginu nepagailėti tam laiko: pasidomėkite, ką norite aplankyti ir pamatyti, kad nereikėtų gaišti laiko vietoje. Kai susidarysite kelionės maršrutą, liks nuspręsti, kaip keliausite būdami vietoje – viešuoju transportu, taksi, nuomositės automobilį, skrisite lėktuvu ar plauksite keltu. Ir tik tada ieškokite nakvynės pasiūlymų.

Savarankiškos kelionės vienas iš pliusų – kad nesate pririštas prie vienos vietos ir kiekvieną naktį galite miegoti skirtingame mieste, tai leis daugiau pamatyti.

Karina, kokias kryptis renkasi lietuviai šią vasarą?

– Turkija išlaiko lyderės poziciją. Ją dažniausiai renkasi šeimos su vaikais. Tačiau vis daugiau turistų nori atrasti ir kitas šalis. Be jau populiarių Graikijos, Bulgarijos ir Ispanijos, smarkiai populiarėja Juodkalnija ir Italija.

Mantas Zubrickas

Ar galėtumėte įvertinti, ar lietuviai vis dėlto aktyvaus poilsio mėgėjai – jiems svarbu pamatyti, išgirsti, patirti, – ar kur kas mieliau renkasi tingų pogulį paplūdimyje ant gulto, su kokteiliu rankoje?

Mantas: Save priskirčiau prie aktyvesnių keliautojų, nors kartais norisi ir patingėti. Kai su žmona keliavome į Dubajų, buvome nusprendę, kad pirmas dienas gulėsime prie baseino ar jūros, skaitysime knygas ir nieko neveiksime. Tačiau realybė buvo kitokia – jau patį pirmąjį vakarą sėdome į metro ir keliavome apžiūrėti naktinio Dubajaus.

Aš manau taip: jeigu norite patingėti, važiuokite prie ežero Lietuvoje. O jeigu atvykai į svetimą šalį, tai pasistenk išspausti iš jos kuo daugiau – pamatyk, paragauk, susipažink.

Karina: Manau, kad lietuviai puikiai sugeba suderinti aktyvų laiko praleidimą su pasyviu poilsiu. Aktyvus gyvenimo būdas vis labiau populiarėja, todėl žmonės nori ne tik pagulėti, bet ir ką nors pamatyti ir patirti.

Karina, koks buvo pati egzotiškiausia vieta, kurią norėjo pasiekti klientai ir kreipėsi į jus?

– Tai buvo Bora Bora, daugelio turistų svajonė, kuri kažkam tapo realybe.

O koks pasaulio kampelis šiuo metu labiausiai traukia tave, Mantai?

– Mano numeris vienas – Šiaurės Korėja. Tai viena labiausiai izoliuotų šalių pasaulyje. Tai šalis spektaklis. Sukurti dirbtiniai miestai, tavo kiekvieną žingsnį stebi, turi laikytis tam tikrų elgesio taisyklių. Noriu pamatyti tą visą spektaklį iš arti.

Keliautojas, ieškodamas kelionės už patrauklią kainą, dabar visada susimąsto: ar pirkti čia ir dabar, ar laukti paskutinės minutės pasiūlymų. Ką patartumėte?

– Jau keleri metai daugiausia išlošia tie, kurie kelionę įsigyja per išankstinį pardavimą. Jie ne tik gauna geriausią kainą, bet ir turi galimybę rinktis iš didžiausios krypčių, viešbučių, datų pasiūlos.

Ar daug pinigų į atostogų kelionę investuoja lietuviai? Jiems aktualus didžiulis penkių žvaigždučių viešbutis ant jūros kranto prestižiniame kurorte, o gal mieliau renkasi kuklesnį poilsį?

Karina: Lietuviai tikrai vis dažniau renkasi kokybiškas atostogas. Ypač keliaujantieji ne pirmą kartą ir turintieji, su kuo palyginti.

Keliaujančiuosius savarankiškai dažnai apninka baimės, kad kelionėje gali kas nors nepasisekti, kad nuvykę išvys ne tai, ko tikėjosi, galų gale nebus į ką kreiptis bėdai ištikus.

Mantas: Baimės yra pagrįstos ir jų tikrai bus, kai pradėsite keliauti savarankiškai. Kad ir kaip viską tobulai būsite suplanavę, visada atsiras tam tikrų nesusipratimų. Štai mums Varanasyje, Indijoje, teko patikrinti net 15 ganėtinai vienas nuo kito nutolusių bankomatų, kol galiausiai radome jame pinigų. (Šypsosi.) Patekome į stresinę situaciją, nes iki skrydžio buvo likusios vos trys valandos, o mes neturėjome užtektinai pinigų, kad taksi nuvyktumėm į oro uostą, kuris buvo už trisdešimties kilometrų. Dabar ši istorija tiesiog geras prisiminimas.

Karina, kas jums pačiai įeina į sąvoką „idealios atostogos“?

– Puiki kompanija, gražus oras, ypatingi vaizdai, gardus maistas.

Mantai, o jūs keliaujate vienas ar su kompanija? Kai kurie skundžiasi, kad, keliaudami nevieni, būna priversti daryti ne tai, ko nori patys, o tai, ko iš jų nori kiti.

– Man pasisekė – turiu žmoną, kuri nori ir mėgsta keliauti. Dažniausiai keliaujame kartu, bet jeigu reikėtų rinktis, ar keliauti vienam, ar su mažai pažįstamu žmogumi, rinkčiausi keliauti vienas. Tuomet esi visiškai laisvas daryti tai, ką tu nori, užuot bandęs ieškoti kompromiso. O jeigu žmogų mažai pažįstate, rasti kompromisą gali būti labai sunku.

Akivaizdu, lietuviai keliauja vis dažniau. Tačiau pastebimas ir savotiškas persisotinimas, nes daug kas jau matyta, išbandyta. Kaip iš naujo patirti pradedančio keliautojo jaudulį?

Karina: Kiekviena mano kelionė yra tarsi nauja knyga, ir tas pirmo karto jaudulys jaučiamas kaskart. Pavargusiesiems rekomenduoju rinktis egzotiškesnes šalis su kitokia gamta, gyvūnija, maistu ir tradicijomis.

Ar kokybiškas poilsis ir maža kelionės kaina – suderinami dalykai?

Mantas: Gyvename labai gerais laikais, kai galime keliauti kaip niekada pigiai ir patogiai. Kiekvieno iš mūsų poreikiai skirtingi. Vieniems reikia penkių žvaigždučių viešbučio ant jūros kranto su „viskas įskaičiuota“, kitiems, tokiems kaip aš, užtenka lovos su švaria patalyne ir kad būtų karšto vandens.

Kokybiškas poilsis ir maža kaina tikrai yra suderinama. Kalbant apie kelionę į Tunisą, man Palangoje yra tekę gyventi kur kas prastesnėmis sąlygomis ir už gerokai didesnę kainą.

Karina: Mano manymu, kokybė visada turi savo kainą, ir didelių stebuklų tikėtis neverta, tačiau laukti ir ieškoti pigesnių pasiūlymų visada rekomenduoju. Nepamirštamų ir išskirtinių jums kelionių!

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų