P. Židonio nuotr.

Pinigai studijoms: Vokietijos patirtis

Pinigai studijoms: Vokietijos patirtis

(Scanpix nuotr.)

Vokiečių studentai mažiau suka galvą dėl pinigų už mokslą.

Lietuvoje vyksta intensyvūs ginčai, ar aukštojo mokslo reforma nemažina studijų prieinamumo visiems. Vienas iš viešosios politikos tikslų yra užtikrinti, kad pinigų stygius netaptų kliūtimi siekiant išsilavinimo. Vokietijoje galima pasinaudoti įvairiomis finansavimo priemonėmis, atveriančiomis kelią į studijas.

Šešerių metų trukmės studijos, įskaitant išlaidas pragyvenimui ir studijų įmokas, Vokietijoje vidutiniškai kainuoja 50 tūkst. eurų. Tokius duomenis pateikia Federalinė Vokietijos vartotojų asociacija. Iš kokių šaltinių studentai gauna pinigų studijoms? „Didžiausią pajamų dalį po tėvų paramos ir valstybės paskolos sudaro pačių uždirbti pinigai“, – teigia Vokietijos studentų sąjungos (DSW) generalinis sekretorius Achimas Meyeris auf der Heyde. Kaip rodo DSW atliktas tyrimas, 87 proc. studentų gauna paramą iš tėvų, du trečdaliai studijuodami dirba, maždaug ketvirtadalis gauna valstybės paskolą pagal Federacinį švietimo paramos įstatymą, Vokietijoje trumpai vadinamą BAföG’u. Dar apie penki procentai studentų naudojasi studijų kreditais. Stipendijas, kurių vaidmuo nuolat menksta, gauna vos trys procentai studijuojančiųjų.

BAföG’as – tai viena iš giliausias tradicijas turinčių studijų finansavimo priemonių. Jeigu studento ir jo tėvų pajamos neviršija tam tikros nustatytos sumos, studentai kas mėnesį gali gauti pinigų iš valstybės. Priklausomai nuo finansinės padėties ir gyvenimo sąlygų, valstybės paskolos dydis gali siekti iki 670 eurų per mėnesį. Valstybės remiama paskola suteikiama ypač palankiomis sąlygomis: grąžinti reikia tik pusę sumos – ne daugiau nei dešimt ar penkiolika tūkstančių eurų, priklausomai nuo toje federacinėje žemėje galiojančios tvarkos. Palūkanos neskaičiuojamos. Geriausiems kurso absolventams numatomos papildomos nuolaidos. BAföG’u gali pasinaudoti kiekvienas jaunesnis nei 30 metų Vokietijos pilietis arba teisę gyventi šalyje turintis asmuo. Magistro studijoms nustatyta 35 metų riba.

Rėmėjų gausa

Studijų kreditavimo sistema įsigaliojo tik 2005 m., kai pirmieji universitetai įsivedė mokestį už studijas. Kreditui gauti nereikalingos garantijos, tėvų pajamos taip pat neturi jokios reikšmės. Įvedus studijų mokesčius, Vokietijos Konstitucinis teismas įpareigojo Vokietijos federacines žemes sukurti studijų kreditavimo sistemą, kuri padėtų išlaikyti socialinę pusiausvyrą. Kredito privalumai: studentams nereikia papildomai dirbti, jie gali geriau susitelkti į studijas ir – jeigu viskas klostosi sėkmingai – baigti jas anksčiau ir geresniais rezultatais. Trūkumas: studijų absolventai profesinį gyvenimą pradeda jau būdami įsiskolinę.

Studijos Vokietijoje, įskaitant išlaidas pragyvenimui ir studijų įmokas, vidutiniškai kainuoja 50 tūkst. eurų.

Daugiausia kreditų suteikia federacijai priklausantis vadinamasis Atstatymo kreditavimo institutas (Kreditanstalt für Wiederaufbau, KfW). Kas mėnesį jis paskolina nuo 100 iki 650 eurų (vidutiniškai 482 eurus) beveik 100 tūkst. studentų. Prašymai kreditui gauti priimami iš asmenų, kuriems dar nėra sukakę 30 metų. Jie turi studijuoti daugiausia Vokietijoje ir būti dar nepatyrę fizinių asmenų bankroto. Kreditas negali būti suteikiamas papildomoms, profesinio tobulėjimo, kvalifikacijos kėlimo arba antrosioms studijoms bei doktorantūrai. Prašymus galima pateikti bankuose, taupomosiose kasose arba studentų atstovybėse, nes KfW savo atstovybių neturi. Be to, dauguma taupomųjų kasų ir vietinių bankų turi įvairių savas kreditavimo programų, kurių sąlygos kiekvienoje federacinėje žemėje gali skirtis. Iš didžiųjų komercinių bankų studijų kreditus siūlo tik „Deutsche Bank“ ir „Deutsche Kreditbank“.

Aukštųjų mokyklų plėtros centras atliko kreditų tinkamumo testą siekdamas sužinoti, koks pasiūlymas kam tinka geriausiai. „Toli gražu ne visi pasiūlymai tinka kiekvienam. Tačiau kiekvienas gali rasti sau tinkamą“, – sako studijų reikalų skyriaus vadovas Ulrichas Mulleris. Kredito grąžinimo terminas paprastai nukeliamas į antrus arba trečius metus po studijų baigimo. Federacinės žemės, įvedusios studijų mokesčius, per savo bankus siūlo specialius kreditus, skirtus tik studijų mokesčiui sumokėti. Mokestį bankas perveda tiesiai aukštajai mokyklai.

Remiami geriausiai besimokantys

Dar yra apie 1 200 institucijų ir organizacijų, kurios, remdamosi įvairiais kriterijais, besimokantiesiems teikia stipendijas. Dvylika didžiausių tokio pobūdžio organizacijų yra susibūrusios į Vokietijos Federacinės Respublikos paramos gabiausiems studentams darbo grupę „Stipendium Plus“. Ieškantiems stipendijos savo pagalbą siūlo įvairios institucijos, pavyzdžiui, Vokietijos Mokslo fondų steigėjų asociacija, karjeros tinklalapis e-fellows.net ir kitos.

Neseniai Vokietijos Švietimo ministerija įsteigė naują 300 eurų per mėnesį dydžio stipendiją, vadinamą Vokietijos stipendija. Pusę stipendijos sumos turi skirti įmonės, fondai ar privatūs asmenys, o Federacija prideda kitą pusę. Tokia koncepcija, be kita ko, turi skatinti ir stipendijų skyrimo kultūros Vokietijoje plėtotę. Šiemet šia stipendija pasinaudojo 10 tūkst., arba 0,45 proc. Vokietijos studentų, kurių šiuo metu yra apie 2,2 mln. Numatyta, kad po aštuonerių–dešimties metų stipendininkai turėtų sudaryti maždaug aštuonis procentus visų studentų.

Pagrindinis stipendijos suteikimo kriterijus – studijų rezultatai. Pasak ministerijos, paramą turi gauti „gabūs ir gerai besimokantys studentai“. 2009–2010 mokslo metų rudens semestrą panašią stipendijų programą pradėjo taikyti ir Šiaurės Reino-Vestfalijos federacinė žemė.

Dauguma privačių aukštųjų mokyklų turi savo studijų finansavimo programas. Hamburgo Buceriuso teisės aukštoji mokykla laikosi vadinamojo atvirkštinio kartų susitarimo sistemos: studijų metu aukštoji mokykla neima mokesčio už mokslą; tuo metu studentas įsipareigoja sumokėti aukštajai mokyklai tam tikrą dalį nuo savo pajamų, kurias gaus pradėjęs profesinį gyvenimą. Absolventas, gavęs gerai mokamą darbą, sumoka aukštajai mokyklai daugiau, tuo metu mažesnį uždarbį gaunantis asmuo moka mažiau. Pagal panašų principą veikia ir neseniai įsteigtas Lübecko universiteto fondas – pirmasis nuosavas valstybinės aukštosios mokyklos studijų fondas.

Kaip uždirbti kartu su absolventais

Švietimo fondai – dar viena palyginti nauja studijų finansavimo forma. Jie skolina investuotojų (įmonių, institucijų bei privačių asmenų) pinigus perspektyviems studentams, paprastai besimokantiems privačiose aukštosiose mokyklose. Kredito grąžinimo terminai ir sumos nustatomos vėliau ir yra priklausomos nuo absolvento pajamų. Miuncheno firma „Career Concept“ rinkoje veikia nuo 2002 m. ir per šį laikotarpį įsteigė aštuonis tokio pobūdžio fondus, kurių planuojamas kapitalas sudaro apie 40 mln. eurų. Kandidatai atrenkami atsižvelgiant į pažymius, asmenines savybes, norą ir gebėjimą siekti rezultatų. Kredito dydis gali svyruoti nuo pragyvenimui skirtų kelių šimtų eurų per mėnesį iki keliolikos ar net keliasdešimties tūkstančių eurų studijoms užsienyje.

Absolventai grąžina kreditą priklausomai nuo savo pajamų dydžio, tačiau investuotojai bet kuriuo atveju tikisi pelno. Tokiu pačiu principu veikia ir akcinė bendrovė „Deutsche Bildung AG“, kurios mėnesinė suteikiamo kredito suma siekia nuo 100 iki 1 000 eurų. Kol kas šios įmonės pateikiama statistika gana kukli – ji remia tik kiek daugiau nei 500 studentų. Abi firmos visapusiškai kuruoja ir skatina savo remiamus studentus – juk investuotojai taip pat suinteresuoti būsimu gerai mokamu jų darbu.

Komentarai

  • Ar jums reikia tiesioginės paskolos, kad galėtumėte sumokėti savo skolą, ar jums reikia paskolos, kad galėtumėte išspręsti savo verslą? Ar jums reikia konsolidavimo paskolos ar hipotekos? Ar jus bankai ir kitos finansų institucijos atmetė? Ieškokite ne daugiau, nes esame čia, kad visi jūsų finansiniai sunkumai atitiktų praeitį! Mes skolinome įmonėms, privatiems subjektams ir asmenims, turintiems nedidelius palūkanų ir už prieinamą kainą 2%. Galite susisiekti su mumis el. Paštu: (ivanaluka04@gmail.com)

    DUOMENŲ PARAIŠKOS

    1) vardas ………………………
    2) šalis …………………..
    3) Adresas ………………….
    4) Lytis ……………………
    5) šeimyninė padėtis ………….
    6) Darbas …………….
    7) telefono numeris ………..
    8) darbo vieta …..
    9) mėnesinės pajamos ………………..
    10) visa paskola ………
    11) paskolos trukmė …..
    12) Paskolos paskola ………………
    13) gimimo data ……………………

    Ačiū.

  • Privatus Hi, Verslininkas, Prekyba
    Mes esame verslo partneriai, kurie kasdien dalijasi su jumis ir prisideda prie jūsų verslo pelningumo ir augimo. Jis dirba 24 valandas per parą, kad galėtume remti jūsų verslą, siūlant trumpalaikes, vidutinės trukmės ir ilgalaikes paskolas. Mes taip pat finansuojame didelius įmonių projektus. Mes taip pat įsikišame į investicijas.
    Mes siūlome vidutinės trukmės ir ilgalaikes paskolas su mažomis palūkanų normomis ir pigesnius mokėjimus už jus. Kodėl gi nebandyti
    Susisiekite su savo tiesioginiu finansų patarėju dėl bet kokių paskolų, finansavimo ar investicijų poreikių. Jūsų pasitenkinimas yra mūsų prioritetas.

    El. Paštas: Marie_Guezenec@financier.com

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų