Kelionė laiku kvapų gurmanams

Kelionė laiku kvapų gurmanams

Šalia didingosios Garnier operos įsikūręs ,,Fragonard“ parfumerijos muziejus – tartum mažytis brangakmenis 9-ojo Paryžiaus rajono įžymybių karūnoje. Napoleono III laikus menančiame pastate įsikūręs muziejus pirmą kartą duris atvėrė 1983 m.

Subtiliose, elegantiškose patalpose galima aptikti ne tik turtingos kvepalų istorijos pėdsakų, kurių šleifas driekiasi per kelis tūkstantmečius, bet ir kvapų laboratoriją, kurioje gimsta unikalūs ,,Fragonard“ aromatai. Stebuklingos jų kombinacijos, uždarytos sandariuose aliuminio buteliukuose, vėliau parduodamos muziejaus butike.

„Fragonard“ istorija prasidėjo 1926-aisiais. Būtent tada į kvapnias ir paslaptingas parfumerijos pasaulio pinkles pakliuvusi prancūzaitė Eugène Fuchs nusprendė įkurti naujus kvapų meno namus. Tačiau kodėl jie pavadinti tapytojo Jeano Honoré Fragonard’o vardu? Atsakymo tenka ieškoti istorijos puslapiuose – talentingojo menininko šaknys glūdi ne kur kitur, o parfumerijos meno gimtinėje Grase.

Šiuo metu Prancūzijoje yra du „Fragonard“ muziejai, sujungti su kvapų parduotuvėmis ir laboratorijomis, – Grase ir minėtame Paryžiuje. Įsigyti kvepalų taip pat galima Nicoje, Kanuose, Eze ir Sen Polio komunoje.

Paryžiaus Scribe gatvės nišoje pasislėpęs muziejus – tartum kišeninis parfumerijos rojus, kurio gidėmis su malonumu tampa jame dirbančios kvapų specialistės. Antrame aukšte išsidėsčiusi ekspozicija iliustruoja kvapų raidos istoriją nuo antikos iki šių dienų. Galerijos eksponatai leidžia susipažinti ir su kvepalų buteliukų kitimo subtilybėmis. Kartais sunku patikėti, kad senoviniai meno kūriniai, neretai primenantys puošnias mažas statulėles ir atkreipiantys dėmesį kruopščia apdaila, saugojo egzotiškiausius aromatus, atspindinčius to meto grožio suvokimą.

Antikinius, senovės egiptiečių, romėnų, graikų flakonus keičia didingas Renesanso laikų palikimas, po jo – Apšvietos amžiaus, kurį galima pagrįstai vadinti ir kvapų suklestėjimo metu, meno kūriniai (būtent tada Grasas tapo įtakingiausia to meto kvapų laboratorija). Tūkstantmečių pasiekimus vainikuojantis ekspozicijos finalas – modernioji parfumerija. Naujausiųjų laikų kvepalų kategorijoje pristatomi legendinis „Guerlain“ aromatas ,,Shalimar“, pasirodęs 1925 m., taip pat Christiano Dioro ,,Dolce Vita“, iš penktojo dešimtmečio lentynų atkeliavę ,,Miss Dior“ kvepalai, kiti garsių vardų kvapai, tapę parfumerijos legendomis.

Dėmesio vertos ir parodą papildančios detalės. Tai – milžiniškas žemėlapis, nurodantis, iš kokių pasaulio kampelių į kvapų laboratoriją patenka įvairūs augalai. Iš jų išgaunamos nepakartojamos esencijos, tampančios ,,Fragonard“ kvepalų sudedamosiomis dalimis (vanilė, pačiulis, bulgariškoji rožė, muskusas, jazminas, karamelė ar net gintaras, kurio galima aptikti ,,Étoile“ aromate). Taip pat kvepalų gamyboje naudojamas distiliavimo aparatas, kurį rodydamos gidės nupasakoja kone alchemišką gavybos procesą.

Vis dėlto didžiausiu turistų ir kvapų mėgėjų džiaugsmu pelnytai galima laikyti išskirtinį muziejaus butiką, kuriame lankytojams siūloma galimybė ne tik įsigyti ,,Fragonard“ aromatų, kosmetikos, dušo reikmenų, muilų, namų kvapų, bet ir patiems sudalyvauti unikalioje kvepalų degustacijoje. Moterims siūlomi keturių kategorijų kvapai – natūralūs, vaisių ar gėlių prigimties, ir egzotiški rytietiški, dažnai laikomi unisekso šedevrais. Kainos ne pačios didžiausios – pigiausi aromatai (15 ml) kainuos 26 eurus, brangiausi (120 ml) – 85 eurus.

Natūralių aromatų įžymybės – itin švelnus, Provanso damų įkvėptas ,,Étoile“ ir universaliu laikomas ,,Eclat“, kuriame susipina svaiginantys bergamotės, frezijos, citrinos kvapai, o širdyje tūno migdolų kvapu viliojantis jostras ir gardenija. Gėlių pagrindu sukurtų aromatų kategorijoje specialistės pasiūlė išbandyti ,,Belle de nuit“ – turtingą gėlių ir vaisių puokštę, apgaubtą subtiliu muskuso šydu, ir lengvabūdišką, viliokišką ,,Belle Chérie“.

Neišdildomą įspūdį palieka muziejaus koncepcija. XIX a. interjero kanonais dvelkianti subtili, prabangi prancūziška aplinka, kurioje, rodos, net sienos pasakoja apie įdomų, tačiau nelengvą kvepalų kelią, jų raidos ypatumus, o svaiginanti aromatų įvairovė leidžia įsijausti į skirtingas nuotaikas. Patirti romantišką jausmų virpulį, susižavėti egzotiškų gėlių puokštėmis, pasinerti į lengvas, gyvybe trykštančias kvapų bangas ar išsirinkti mėgstamiausią aromatą – kiekvienas, apsilankęs šiame muziejuje atranda savo susižavėjimo objektą. Kvepalai – tai tobula meno, estetikos ir grožio išraiška, ne veltui nuo seno laikomi prabangos elementu.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų