Burokėlių renesansas

Burokėlių renesansas

Jei jums per 30 ir vaikystėje lankėte darželį, nieko stebėtino, jei tai visam gyvenimui atgrasė nuo burokėlių. Rasa Pangonytė siūlo palikti tą skonį praeityje ir suteikti šiai daržovei dar vieną šansą.

Pasaulio virtuvėse burokėliai išgyvena tikrą atgimimą. Geriausi virėjai gieda jiems ditirambus ir gamina prašmatnias salotas, kepa picas, kuria iš jų desertus, šviežiais lapeliais keičia špinatus ir puošia įmantriausius patiekalus. Sveiko maisto specialistai vadina juos galinga vitaminų, mineralų ir antioksidantų prisotinta daržove.

Rinkos tyrimų bendrovės „Kantar“ Didžiojoje Britanijoje pernai atlikto tyrimo duomenimis, per ketverius metus burokėlių pardavimas prekybos centruose išaugo penktadaliu. Dar įspūdingesni šių šakniavaisių sulčių skaičiai – prekybos centras „Tesco“ skelbia, kad jų paklausa pernai išaugo net 50 procentų.

Kai tokius skaičius papasakojau pažįstamam turgaus prekiautojui, jis gerokai nustebo. „Daugiau parduodu vasarą ir prieš Kalėdas. Ir apskritai man atrodo, kad burokėliai įdomūs tik pagyvenusiems žmonėms. Gal dabar, kai pareklamuosi…“ – savo nuomonę dėstė iš Suvalkijos kilęs vyras.

Tačiau kiti prekybininkai judesį lietuviškame burokėlių fronte pastebi. Tiesa, mūsų pomėgiai gerokai skiriasi nuo britų. Prekybos tinklo „Maxima“ pateikti duomenys rodo, kad šviežių burokėlių nupirkta tik šiek tiek daugiau, o jų sulčių – net mažiau. Tačiau lietuviai vis labiau mėgsta burokėlių mišraines ir marinuotus burokėlius – pernai per pusmetį jų pardavimas išaugo daugiau nei dvigubai.

Padidėjusį susidomėjimą šia daržove ne tik kaip ukrainietiškų barščių sudedamąja dalimi mato ir restorano „Borsch!“ vadovė Irina Šauklienė. Pastaraisiais metais lankytojai ėmė domėtis ir kitais jų siūlomais patiekalais iš burokėlių: salotomis, desertais. „Prieš penkerius metus, kai restoranas buvo atidarytas, burokėlių karpačas nieko nedomino, nors pasaulyje jie jau populiarėjo“, – prisimena I. Šauklienė.

Prisipažinsiu, kad prieš keletą metų pačiai smagiu atradimu tapo orkaitėje kepti burokėliai, pagardinti balzaminiu actu, medumi, aliejumi ir čiobreliais. Genialu ir paprasta. Kodėl anksčiau niekas nepasakė, kad burokus galima ne tik virti?!

Sakoma, kad blogą vardą Europoje burokėliai įgijo po Antrojo pasaulinio karo. Tuomet tai buvo plačiausiai prieinama marinuota daržovė. Nepritekliaus metais valgyti jų tekdavo dažnai, o actas buvęs toks stiprus, kad pagerėjus gyvenimui dauguma žmonių į juos net pažiūrėti nebenorėjo. Burokėliai ilgiems dešimtmečiams tapo nuobodaus, provincialaus maisto sinonimu. Dabar jie jau pasirengę atgimti.

Taigi, jei, norėdami būti madingi, iš kaimo jau susitempėte vinilines plokšteles, hipiškas mamos sukneles ir vintažinius senelės rankinukus, į krepšius pradėkite krauti burokus. Jie – ant bangos.

Šokoladinis desertas „Amore“

Restoranas „Borsch!“ sutiko pasidalyti šokoladinio deserto, kurį šios maitinimo įstaigos konsultantė, viena garsiausių Lietuvos virėjų Aldona Gečienė praėjusiais metais sukūrė specialiai grupės „Biplan“ dainai „Amore“, receptu. Jame, kaip ir meilėje, yra visko: saldaus, kartaus, šalto ir aštraus.

Sudedamosios dalys: 200 g miltų, 10 g kepimo miltelių, 5 g kakavos miltelių, šiek tiek druskos, 70 g juodojo šokolado, 3 kiaušiniai, 350 g cukraus, 240 g aliejaus, 400 g virtų burokėlių.

Paruošimas: viename dubenyje sumaišykite visus sausus produktus. Kitame – kiaušinius, cukrų ir aliejų. Burokėlius smulkiai sutarkuokite arba sutrinkite elektrine trintuve. Viską sumaišykite, supilkite į skardą ir kepkite 180 laipsnių orkaitėje apie 45 minutes. Ištirpintą šokoladą pilkite į lėkštę, ant viršaus padėkite gabalėlį pyrago. Desertą siūloma valgyti su kavos ledais, bet tiks bet kurie mėgstami. Jei užtenka kantrybės, skanėstą galite papuošti taip kaip restorane: griežinėliu keptų burokėlių, šviežiais lapeliais, traškia karamelės juostele ir aitriąja paprika.

Žalių burokėlių, morkų ir sėklų salotos (2 ar 3 žmonėms)

Šias puikias vitaminingas salotas galima valgyti kaip atskirą patiekalą ar patiekti prie keptos mėsos. Be abejo, tuomet reiktų atsisakyti sūrio. Jei norite dar daugiau daržovių, galite įmaišyti salierų gumbo. Esu tikra, kad jis čia puikiai derėtų.

Sudedamosios dalys: 500–700 g pjaustytų burokėlių (1 vidutinio šakniavaisio), 500–700 g pjaustytų morkų (2 vidutinių), 70 g gliaudytų saulėgrąžų, 70 g moliūgų sėklų, 30 g sezamų sėklų, 100–150 g fetos arba ožkų sūrio, sauja kapotų petražolių.

Padažo sudedamosios dalys: vieno apelsino sultys ir žievelė, 2 v. š. alyvuogių aliejaus, 2 v. š. raudonojo vyno acto, 2 v. š. citrinų sulčių, žiupsnis druskos, žiupsnis pipirų, žiupsnis džiovintų aitriųjų pipirų gabaliukų (nebūtinai).

Paruošimas: burokėlius ir morkas supjaustykite kuo dailiau ir ploniau. Jei turite – virtuvės pjaustykle, jei ne – peiliu. Aš nusprendžiau „pažaisti“ ir pridrožti daržovių skustuku. Užtruko ilgiau, nei tikėjausi, bet atrodė dailiau nei paprasti gabaliukai. Užpilkite padažu, pamaišykite ir palikite keletą minučių pastovėti. Sausoje keptuvėje pakepinkite sėklas. Sumaišykite jas su daržovėmis, įberkite šviežių kapotų petražolių, ant viršaus uždėkite sūrio. Patiekite su balta duona.

Burokėlių daugiaryžis (2 ar 3 žmonėms)

Šį receptą aptikau britų maisto ir kelionių fotografo Mowie Kay kulinarijos tinklaraštyje. Netikėta, paprasta pagaminti ir tikrai skanu.

Sudedamosios dalys: 150 g ryžių, 1 svogūnas, 1 salierų stiebas, 1 skiltelė česnako, 600 ml daržovių sultinio, 100 ml raudonojo vyno, 2 v. š. alyvuogių aliejaus, 250–300 g virtų burokėlių (vidutinio dydžio), 2 v. š. Sviesto, 4 v. š. smulkiai tarkuoto parmezano, žiupsnis krapų, žiupsnis druskos.

PARUOŠIMAS: puode įkaitintame aliejuje keletą minučių pakepinkite smulkiai pjaustytą svogūną ir kuo plonesniais gabaliukais susmulkintą salierą, kol suminkštės. Suberkite kapotą česnaką ir ryžius. Supilkite vyną ir minutėlę viską pakaitinkite ant stiprios ugnies. Sumažinkite kaitrą ir pradėkite dalimis pilti sultinį. Pavirkite, kol ryžiai sugers drėgmę, pamaišykite, įpilkite dar sultinio. Kai ryžiai išbrinks, sudėkite smulkiai tarkuotus burokėlius ir, gerai išmaišę, pavirkite dar kelias minutes. Saugokite, kad nepriliptų. Nuimkite puodą nuo ugnies, įmaišykite sviestą ir sūrį, leiskite porą minučių pailsėti ir patiekite. Ant viršaus užtarkuokite sūrio, papuoškite keliais krapais.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų