I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Žuvusiems keliuose atminti – žvakelių jūra

Žuvusiems keliuose atminti – žvakelių jūra

Beprasmės žmonių žūtys keliuose – vis dar vienas didžiausių Lietuvos skaudulių. Kasmet kelios dešimtys šeimų eismo įvykiuose netenka savo tėvų, vyrų, žmonų, vaikų, brolių ir sesių – pačių brangiausių žmonių. Dažnu atveju šių mirčių būtų buvę galima išvengti, jeigu žmonės atsakingiau sėstųsi prie vairo ar žengtų per gatvę. Tad jau tapo tradicija trečiąjį lapkričio sekmadienį Pasaulinei dienai žuvusiems eismo įvykiuose atminti organizuoti simbolines socialines akcijas.

Liepsnojanti širdis

Šįkart tokia akcija „Neužgesk” pakvietė panevėžiečius į Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios šventorių, kur jų laukė kvapni arbata su sausainiais, nuoširdžios dainos ir eilės. Savo istorijomis apie skaudžius eismo įvykius dalijosi visuomenės sergėtojai – policijos pareigūnai, ugniagesiai gelbėtojai, greitosios pagalbos medikai. O renginio akcentu tapo iš raudonų žvakelių sudėliota širdis – kiekvienas atvykęs galėjo uždegti po žvakelę.
Kaip atviravo viena iš renginio vedėjų Valda Ridikaitė, ji niekada neturėjo galimybės pažinti savo tėčio. Kai Valdai tebuvo vos dveji, jis žuvo eismo įvykio metu. Nors ji pati negalinti pasakyti, jog žinanti, koks jausmas yra netekti paties brangiausio žmogaus, tačiau jos mama visa tai išgyveno. Nepalūžti jai padėjo tai, kad po vyro mirties mamai vienai teko išauginti šešis vaikus.
„Labai didžiuojuosi savo mama. Dažnai pagalvoju, kaip būtų pasisukęs mūsų gyvenimas, jeigu tas įvykis nebūtų palietęs mūsų šeimos. Tikiuosi, kad tokių beprasmių žūčių mažės. Juk už tos plikos statistikos stovi daugybė tragedijų“, – atviravo mergina, visiems susirinkusiesiems dovanojusi nuostabų koncertą.

Mirtinas greitis

Lietuvos statistika rodo, kad žuvusiųjų eismo įvykiuose skaičius mažėja, bet ne taip sparčiai, kaip norėtųsi. Lietuvos automobilių kelių direkcija užsibrėžusi ambicingą tikslą, kad 2050-aisiais keliuose nežūtų nė vienas žmogus. Šį tikslą tikimasi pasiekti tiek gerinant kelių būklę ir infrastruktūrą, tiek vykdant švietėjišką veiklą.
Vis tiktai Panevėžio miestas ir apskritis žuvusiųjų ir sužeistųjų statistika keliuose pasidžiaugti negali. Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos tarnybos Veiklos organizavimo ir prevencijos poskyrio vyriausioji specialistė Danguolė Urbonienė teigė, kad jeigu per praėjusius metus Panevėžio apskrityje žuvusiųjų buvo keturiolika, tai šiemet per tą patį laikotarpį jau šešiolika. Panevėžio mieste per praėjusius metus žuvo trys žmonės, o šiemet per dešimt mėnesių netekome penkių eismo dalyvių.
„Metai dar nesibaigė, bet tikimės, kad tokių liūdnų staigmenų nepateiks. Kai kas pasakytų, kas tie du žuvusieji, bet šeimos neteko dviejų brangių žmonių. Net ir viena žūtis yra labai skaudi. Tam, kad tokių netekčių būtų kuo mažiau, šia akcija norime atkreipti visuomenės dėmesį. Galbūt kažkas po šio renginio susimąstys ir kelyje elgsis atsakingiau. Kuo plačiau kalbėsime apie šį skaudulį, tikėtina, kad tuo daugiau gyvybių bus išsaugota, žmonės taps sąmoningesni“, – viliasi policijos atstovė.
Jos teigimu, dažniausia priežastis, kodėl įvyksta žmonių gyvybes nusinešančios skaudžios avarijos – viršytas greitis, savo jėgų pervertinimas, kartais neatidumas kelyje. Taip pat atidesni turėtų būti ir pėstieji. Dažnai galvojama, kad jeigu pėsčiųjų perėja, įžengusiuosius į ją būtinai turi praleisti. Tačiau net ir Kelių eismo taisyklėse parašyta, kad žengti į gatvę galima tik įsitikinus, jog tą daryti yra saugu. Net jei šviečia žalias šviesoforo signalas, pėstieji turi neprarasti budrumo.
„Turime patys rūpintis savimi, kalbėtis apie saugų elgesį su artimais žmonėmis ir draugais. Kuo dažniau analizuosime, kodėl įvyko skaudi nelaimė, suprasime, kad tik mes patys esame savo sveikatos ir gyvybės sargai“, – teigė D. Urbonienė.

FAKTAI

Socialinė akcija „Neužgesk” vyko ir Vilniuje bei Klaipėdoje. Visuose miestuose buvo aukojamos šv. mišios. Pasaulinė diena žuvusiems eismo įvykiuose atminti pažymima kasmet trečiąjį lapkričio sekmadienį. Ji minima nuo 2005 m. lapkričio 26 d. Pagrindinis šio užmojo tikslas – pareikšti solidarumą ir dvasinį palaikymą šeimoms, kurios išgyvena netektis dėl keliuose prarastų savo šeimos narių, draugų ar pažįstamų.
Šios dienos paminėjimu siekiama dar kartą atkreipti visuomenės dėmesį į kiekvieno asmeninę atsakomybę už savo elgesį kelyje, Kelių eismo taisyklių laikymąsi, tam, kad būtų išvengta beprasmių aukų.

Galerija

 

Komentarai

  • Kokiu būdu buvo pareikštas dvasinis palaikymas ir solidarumas? Net šv. paveikslėlio policininkė nedavė:):):)

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų