„Delfi“ nuotr.

Vyresnio amžiaus vaiką globotų tik kas dešimtas

Vyresnio amžiaus vaiką globotų tik kas dešimtas

Nors spalio viduryje Lietuvos globos sistemoje buvo registruoti 5,9 tūkst. vaikų – trečdaliu mažiau nei prieš 5 metus, pastebima, kad mažiau būsimų globėjų dėmesio sulaukia vyresnio amžiaus vaikai ir paaugliai, kurių yra daugiausia tarp globojamų vaikų.

Kaip rodo reprezentatyvi „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa, globoti vaiką ar paauglį svarstytų kas dešimtas šalies gyventojas, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) užsakymu vykdytos apklausos duomenimis, globoti vaiką ar paauglį svarsto 10 proc. ir rimtai svarsto 1 proc. respondentų.
Ketvirtadalis respondentų yra mažiau kategoriški vaikų globos atžvilgiu – 14 proc. rinkosi atsakymą „nei taip, nei ne“, kiti 11 proc. linkę šį klausimą atidėti ateičiai. Nuomonės vaikų globos klausimu neturėjo 9 proc. apklaustųjų.
„Manau, kad Lietuvos gyventojai nesiryžta priimti į šeimą be tėvų globos likusių vaikų dėl skirtingų priežasčių – vieniems tai galbūt esama finansinė padėtis, kitiems gal trūksta žinių ar nepasitiki savo jėgomis. Taip pat žmonės gali nerimauti dėl aplinkinių nuomonės, jeigu susidurtų su sunkumais, ypač jei gyvenama mažose bendruomenėse, kur visi vienas kitą gerai pažįsta“, – apklausos rezultatus komentuoja Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Pagalbos vaikams ir šeimoms skyriaus vedėja Agnė Marčiukaitienė.
Apklausos duomenimis, vaikų globą svarstantys labiau teoriškai teigė aukščiausio išsimokslinimo, didesnių pajamų respondentai. Tuo metu nesvarstantys ir neplanuojantys svarstyti dažniau teigė vyrai, vyresni, žemesnio išsimokslinimo, mažesnių pajamų apklaustieji, rajono centrų ir kaimo vietovių gyventojai.
A. Marčiukaitienė pažymi, kad neretai vaikų globą lydintis iššūkis yra nenoras globoti vyresnio amžiaus vaikus ir paauglius. „Spinter tyrimai“ apklausos duomenimis, globoti vaiką, bet ne paauglį, svarstytų 4 proc. respondentų.
„Turbūt tai yra biologiškai užprogramuotas noras turėti kūdikį ar mažą vaiką, turint lūkesčių ateičiai, kad į šeimą priimamas vaikas užaugs tarsi biologinis. Kai į šeimą priimami paaugliai, jie ateina su savo patirties bagažu, patirtimis ir traumomis, kurių įveikimas gali pareikalauti daugiau šeimos pastangų, kantrybės bei meilės“, – sako A. Marčiukaitienė.
Liepos 18–28 d. CPVA inicijuotoje apklausoje, kurią vykdė „Spinter tyrimai“, dalyvavo 1013 respondentų nuo 18 iki 75 metų.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų