Santuokų rūmuose – neįprastas vaizdas: jaunavedžių poros be palydų, o darbuotojų šventinę aprangą paįvairina apsaugos priemonės.

Virusas tildo Mendelsono garsus

Virusas tildo Mendelsono garsus

 

Koronavirusas respiratorių uždėjo ir pačiam Mendelsonui. Panevėžio miesto ir rajono Civilinės metrikacijos skyriuose nebeliko ne tik muzikantų, bet ir kitų darbuotojų, o jaunavedžius pasitinka tik vedėjos su apsauginėmis kaukėmis ir pirštinėmis. Santuokos prarado buvusį iškilmingumą ir virto tiesiog teisiniais sandoriais. Dalis porų tokią svarbią gyvenimo šventę perkėlė geresniems laikams.

Panevėžio rajone gyvenantis Rokas su drauge planuoja balandį susituokti. Vesti suskubusį vaikiną dar anksčiau užgriuvo įprasti vestuvių rūpesčiai: vietos šventei paieškos, maistas svečiams, jaunavedžių drabužiai. Tačiau dar daugiau reikalų atsirado nuo pirmadienio, kai Lietuvoje paskelbtas karantinas dėl koronaviruso.

„Pasiryžau vesti ir kol kas savo ketinimų nežadu keisti. Kaimo turizmo sodyba Karsakiškio seniūnijoje balandį užsakymo dar neatšaukė, rajono Savivaldybė dirbs – reikės, tai susirašysim ir viskas“, – sako Rokas.

Tačiau jau dabar būsimas jaunikis mato, kaip po truputį trupa jo planai. Iš užsienio į karantinuotą Lietuvą nebeatvyks trečdalis šventės svečių. Net ir prašyti liudininkai liko už naujosios geležinės uždangos.

„Radom kitus liudininkus, keturiese ir eisim į santuokų rūmus“, – kalbėjo būsimasis jaunikis.

Teisinė sutartis

Visgi ne visos poros šiandien tokios drąsios. Dalis jų Panevėžio miesto bei rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriuose atšaukia tuoktuves.

„Vieni atšaukia, kiti vis tiek žada tuoktis. Palaukti nusprendė užsienyje įstrigę panevėžiečiai. Dar kiti, pabūgę viruso, kelia vestuves į vasarą, kai ir laikas tokiai progai gražesnis. Paskutiniais duomenimis, šį mėnesį turėtume tuokti tris poras“, – teigė Panevėžio savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Loreta Guokė.

Jaunavedžius skyriuje teko tuokti pirmąją karantino dieną. Iš suplanuotos iškilmingos ceremonijos, pasak vedėjos, liko paprasta teisinė sutartis.

Pagal karantino metu įsigaliojusius reikalavimus santuokos ceremonijoje gali dalyvauti ne daugiau nei 5 asmenys, tarp jų pati vedėja. Registruojant santuoką dalyviams tenka laikytis nustatytų atstumų ir primygtinai rekomenduojama kuo mažiau glėbesčiuotis.

Pasitiko su kauke

Pirmą santuokos karantino sąlygomis ceremoniją pirmadienį vedusi Panevėžio rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos ir archyvų skyriaus vedėja Nijolė Gaižiūnienė jaunavedžius pasitiko su guminėmis pirštinėmis ir apsaugine kauke. Šias priemones valstybės tarnautoja naudojo pildydama reikalingus dokumentus, ruošdama jaunuosius ceremonijai.

Santuokos metu vedėja apsaugos priemones nusiėmė ir atliko būtinas procedūras pagal dabartinius joms taikomus reikalavimus. Vadinamosios iškilmės vyko labai paprastai: jaunųjų net muzikantas nepasitiko, nes jis viršytų ceremonijoje dabar leistiną dalyvių skaičių.

„Mendelsono maršas neskambėjo, vėliau jį leisiu pati per magnetofoną. Jaunieji dėl to nepyksta, visi supranta dabartinę situaciją“, – sako N. Gaižiūnienė, likusi viena dirbti šiame skyriuje.

Tačiau dabar ir pati vedėja jaučiasi gana nesaugi, ar iš tiesų apsisaugojo nuo grėsmingos ligos.

„Po ceremonijos žmonės išsikalbėjo, kad prieš karantiną grįžo iš Švedijos, į Lietuvą atvyko likus dešimčiai dienų iki vestuvių“, – pasakoja N. Gaižiūnienė.

Šį mėnesį Panevėžio rajone turėjo susituokti 6 poros, viena jų vestuves atšaukė.

Keičia pavardes

Visgi karantinas nesumažino darbo savivaldybių civilinės metrikacijos skyriams. Žmonėms likus namuose, atsirado daugiau laiko kai kuriems dokumentams sutvarkyti. Panevėžio Civilinės metrikacijos skyriuje padaugėjo pavardžių keitimo procedūrų. Nenutrūksta vaikų gimimo registravimas.

„Puikiai susitvarkome. Lankytojai pildo duomenis internetu, o mes dokumentus paduodame jiems pro duris“, – pasakojo L. Guokė.

O rajono Savivaldybę atakuoja jaunų mamų skambučiai dėl dovanų kuponų naujagimiams. Taip Savivaldybė tėvus remia nebe pirmus metus, tačiau karantino metu 100 eurų vertės čekiai laikinai neišduodami.

„Visi nori dabar ir greitai – šitas karantinas turės išmokyti žmones laukti. Skambina, liepia atiduoti kuponus. Bet jų net panaudoti dabar negalima, juk kuponas skirtas apsipirkti vaikiškų prekių parduotuvėje, o tokios dabar uždarytos. Galiu užtikrinti, kad kuponai niekur nedings ir atsiėmus po karantino dar galios tris mėnesius“, – pabrėžė N. Gaižiūnienė.

Atšaukė užsakymus

Uždarbio iš puotų netenka rajono ir miesto verslininkai. Vestuvių, jubiliejų ir kitų švenčių užsakymai masiškai atšaukiami tiek kavinėse, tiek kaimo turizmo sodybose.

Sodybos Karsakiškio seniūnijoje ir restorano „Žara“ savininkas Dainius Januškevičius teigia per pirmas dvi karantino dienas praradęs visus kovo ir didžiąją dalį balandžio užsakymų. Šventės nukeliamos net rudeniui.

„Šį mėnesį mūsų sodyboje turėjo vykti 4 šventės – visos atšauktos. Balandį netekome didžiulės Europos Sąjungos remiamos tarptautinės stovyklos, kurios metu iš įvairių šalių susirenka 32 jaunuolių grupė ir 10 dienų gyvena mūsų teritorijoje. Dar dvi tokios sueigos planuojamos gegužę, bet neaišku, ar įvyks. Prarandame didelius pinigus“, – kalbėjo verslininkas.

Karsakiškio seniūnijoje, ant Lėvens kranto įsikūrusi nauja kaimo turizmo sodyba pirmųjų klientų tikisi sulaukti tik birželį: visus turėtus užsakymus pasiglemžė karantinas.

„Turime vadovautis nustatyta tvarka. Nemanau, kad ir konkurentai norės pažeidinėti įstatymus. Tikėkimės, viskas netrukus baigsis ir gyvenimas grįš į savo vagą“, – viliasi sodybos savininkė Jurga.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų