Trispalvė tapo deficitu

Trispalvė tapo deficitu

Norintys per valstybės atkūrimo šimtmetį namus papuošti trispalve, bet jos dar neturintys žmonės greičiausiai liks it musę kandę.

Vėliavos iš prekybos vietų taip greitai šluojamos, kad jų gamintojai nebespėja patenkinti poreikio. Tad pabandžiusieji įsigyti valstybės vėliavą be didelių paieškų arba išankstinio užsakymo susiduria su sunkiai įveikiamu iššūkiu.

„Amalkeros leidybos“ vadovas Alvydas Ivoškus sako, kad įmonė tiesiogiai neprekiauja vėliavomis, tačiau dirbant su juridiniais asmenimis jų prireikia ir trūkumas jaučiamas.

„Mes ir patys ieškome – nebėra niekur, nebeturi jokios prekybos vietos“, – jis sako, kad rinkoje jaučiamas vėliavų trūkumas.

Pasak vadovo, tai pajuto šią savaitę. Patys teiravosi tiekėjų visoje šalyje ir rado vos keletą vėliavų. Tiekėjai nebespėja gaminti, o ir pagaminę dažniausiai patys jau nebeveža – siūlo pasiimti patiems.

Vėliavas gaminančios Kauno įmonės „Pico line“ projektų vadovė Kristina Bakanienė sako, kad darbo daug ir stengiamasi vėliavas spėti pagaminti visiems klientams. Tikimasi, kad jie vėliavas užsakys anksčiau – nepaliks visko paskutinei dienai, nes laiko liko labai mažai. Pasak K. Bakanienės, kol kas nespėta suskaičiuoti, kiek išaugo poreikis ir padaugėjo darbo.

„Užsakymų tikrai daug. Ruošėmės tam, planavome, bet kad toks stiprus bus poreikis, tikrai nesitikėjome“, – sako ji.

Naktimis vėliavų negamina

Projektų vadovės teigimu, jau nuo sausio kalbėtasi su klientais, priminta, kad reikėtų užsisakyti iš anksčiau. Lygiagrečiai prasidėjo užsakymai. Pasak K. Bakanienės, daugiausia dirbama su juridiniais asmenimis, tačiau šiuo metu apie 15 procentų klientų yra fiziniai asmenys, tiesiog užsukę užsisakyti vėliavos. Paprastai jie įsigyja visą komplektą – ne tik trispalvę, bet ir medinį kotą, laikiklį ir pan.

Itin populiarios standartinės trispalvės, trispalvės su šimtmečio logotipu, kurių dydis 170 x 100 cm. Tačiau puošiant tam tikrus pastatus gaminamos ir didžiulės – 10 ar 12 metrų dydžio vėliavos. Mokyklos užsisako mažesnes vėliavas – maždaug 100 x 65 cm.

„Lietuva puošiasi. Mums tai džiugu. Iš tikrųjų džiaugiamės, kad tam skiriama tiek dėmesio“, – sako ji.

Kad būtų patenkinti klientų poreikiai, naktimis žmonės nedirba. Pasak K. Bakanienės, įmonė naudojasi šiuolaikinėmis technologijomis – per naktį darbuojasi specialus spausdintuvas. Ryte atėję žmonės gali toliau tęsti darbus.

Iššlavė per dvi dienas

„Norfos“ prekybos tinklo atstovas spaudai Darius Ryliškis sako, kad visos turėtos trispalvės išparduotos vasario 9–10 dienomis. Tuomet buvo akcija – vėliavos pardavinėtos beveik po 10 eurų.

„Nebeturime ir nebeturėsime, nes nėra iš kur jų paimti. Per dvi dienas išpardavėme ir nebeliko“, – sako jis.

Šiuo metu stebimas ir kiek išaugęs susidomėjimas tautine atributika, Lietuvos istorijos knygomis, tačiau tokio ažiotažo kaip su vėliavomis nėra.

„Fiksuojamos pardavimo tendencijos rodo, jog šimtmečio laukimo nuotaikos pasiekė piką. Palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai vasario mėnesį, visos tautinės atributikos prekių paklausa šoktelėjo 200 procentų, o vėliavų pardavimas išaugo net 800 procentų“, – sako „Maximos“ komercijos vadovė Vilma Drulienė.

Jos teigimu, praėjusių metų pirmoje vasario pusėje pirkėjai įsigijo 43 vėliavas, o šiais metais jų parduota beveik 1 300.

„Paklausa yra milžiniška, todėl gali taip atsitikti, jog tam tikru metu trispalvę norintis įsigyti pirkėjas gali jos nerasti, nors ir tiekėjai, ir mes, labai stengiamės, kad vėliavų parduotuvių lentynose būtų“, – sako ji.

V. Drulienės teigimu, rengdamiesi valstybės atkūrimo šimtmečiui tiekėjams jie pateikė penkis kartus didesnius tautinės atributikos, taip pat ir vėliavų, užsakymus. Vis dėlto fiksuojama paklausa viršijo visus lūkesčius.

„Tautinės atributikos gamintojai dirba visu įmanomu pajėgumu stengdamiesi siūti vėliavas. Papildomi vėliavų kiekiai parduotuves pasiekia kasdien“, – sako ji.

Simboliai šalia kasdieną

Komercijos vadovės teigimu, didžiausių tinklo parduotuvių asortimente yra 7 rūšių vėliavos, kurių kaina svyruoja nuo 58 centų už popierinę vėliavėlę iki 29 eurų už valstybinę istorinę vėliavą. Pastebėta, kad ir itin populiarūs smulkūs suvenyrai: magnetukai, raktų pakabučiai, rašymo priemonės, tautiniais motyvais dekoruoti šalikai, pirštinės, marškinėliai ir kt.

Prekybos tinklo „Iki“ viešųjų ryšių vadovė Berta Čaikauskaitė sako, kad vėliavomis prekiaujama tik septyniose didžiosiose tinklo parduotuvėse, o tautine atributika – tik didžiosiose parduotuvėse. Tad vėliavas pirkėjai išpirko greitai. Paklausios buvo tiek trispalvės, tiek istorinės vėliavos. Tiesa, tie kiekiai nėra dideli.

B. Čaikauskaitės teigimu, stebėdami tautinės atributikos pardavimą, ne pirmus metus mato, kad jos paklausa yra stabili.

„Trispalvėmis gyventojai stengiasi pasirūpinti ne tik prieš valstybės šventes vasarį, kovą bei liepą, bet ir dažnesnėmis progomis – palaikydami Lietuvos sportininkus tarptautinėse varžybose arba, pavyzdžiui, Lietuvos atlikėjus „Eurovizijos“ dainų konkurse“, – sako ji.

Viešųjų ryšių vadovės teigimu, vertinant bendrai, daugiausia nuperkama tos atributikos, kuri turi ir praktinę funkciją: įvairių rašiklių, pakabučių, magnetukų.

„Galime drąsiai sakyti, kad gyventojai nevengia su valstybės simboliais gyventi kasdien, neišskirdami valstybinių švenčių. Žinoma, dalis nuperkamos atributikos iškeliauja į užsienį kaip suvenyrai“, – sako ji.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų